Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 15:48

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 cze 2015, o 14:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Nieco długi tytuł ale w dwóch słowach mogło by być mało zrozumiałe ;) Opis zagadnienia:
- Podczas podłączania zasilania do odbiornika (przez ESC w motoszybowcu) następuje niewielki obrót serw i po chwili powrót do zadanej pozycji. Czasem się też tak dzieje, przy odłączaniu zasilania. Przy sterach nie ma problemu, ewentualnie zwracam uwagę na lotkę gdy skrzydło opiera się o ziemię. Problem pojawił się gdy chodzi o serwo podwozia. Posiada ono ściśle ograniczony zakres obrotu, a nawet stosunkowo mały kątowy obrót daje duży ruch koła. Przy modelu leżącym na ziemi pojawiają się problemy, a wpinać zasilanie przy uniesionym kadłubie na polu wydaje się niepraktyczne. Postanowiłem więc zastosować odcinanie zasilania serwa podwozia, które zostanie załączone przy wkładaniu kabinki szybowca (ostatni etap przed lotem). Tylko pytanie który przewód rozłączać? Poniżej zdjęcie standardowych wtyków serw:
Załącznik:
01.JPG
01.JPG [ 39.8 KiB | Przeglądany 7780 razy ]

Położenie dźwigni serwa schowanego podwozia:
Załącznik:
02.JPG
02.JPG [ 27.3 KiB | Przeglądany 7780 razy ]

Położenie dźwigni serwa wypuszczonego podwozia:
Załącznik:
03.JPG
03.JPG [ 35.19 KiB | Przeglądany 7780 razy ]

A tutaj kąt obrotu serwa podczas podłączania zasilania:
Załącznik:
04.JPG
04.JPG [ 27.58 KiB | Przeglądany 7780 razy ]

Między odbiornikiem a serwem jest jeszcze spowalniacz serwa. Najpierw odpinałem i podpinałem przewody odbiornik - spowalniacz. Oto co zaobserwowałem w stosunku do wpinania zasilania do odbiornika:
    Odłączony (-) - taki sam zakres obrotu, zdecydowanie szybszy powrót do zadanej pozycji
    Odłączony (+) - nieco większy zakres obrotu, zdecydowanie szybszy powrót
    Odłączony sygnał - serwo wykonuje obrót przy podpinaniu głównego zasilania (serwo i tak ma podpięte + i - )
Następnie wypinałem i wpinałem przewody między spowalniaczem a serwem. Obserwacje:
    Odłączony (-) - bardzo mały ruch serwa, powrót "normalnie"
    Odłączony (+) - bardzo mały ruch serwa (wydaje mi się że nieco większy zakres), powrót "normalnie"
    Odłączony sygnał - wariant wyeliminowany jak wcześniej
Wnioski:
Sygnałowego nie ma sensu odpinać. Pozostaje "+" oraz "-". Lepiej dla mnie sterować masą, bo nawet jak ma coś dotknąć czegoś, to lepiej niech nie będzie napięcia na "wystającym" elemencie. No i wydaje mi się, że występuje nieco mniejszy ruch serwa.
Przeciąłem przewód, przylutowałem dwa piny wycięte z kostki którą mam po zepsutej płycie głównej komputera. Takie same są np. w CD-ROM-ach oraz innej komputerowej elektronice.
Załącznik:
05.JPG
05.JPG [ 54.24 KiB | Przeglądany 7780 razy ]

Jeśli będę chciał użyć serwa do "normalnej" pracy - wpinam zworkę (z płyty głównej, od dysku itp.)
Załącznik:
06.JPG
06.JPG [ 54.36 KiB | Przeglądany 7780 razy ]

I kompletny układ. Widoczny po prawej spowalniacz serwa oraz mikrostycznik. Sposób jego mocowania / działania pokazany tutaj i tutaj. Koszulki termokurczliwe nie obciągnięte aby widać było konektory. Pozyskane są one ze starego kabla łączącego CD-ROM z płytą główną. Pasują więc na piny idealnie :)
Załącznik:
07.JPG
07.JPG [ 84.12 KiB | Przeglądany 7780 razy ]

Zapraszam do wymiany doświadczeń jaki i uwag dotyczących tematu.

Edit:
Testy wykonałem na odbiorniku Hitec Optima 7


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2015, o 20:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Ciekawy temat, sprawdziłem w swoich modelach.
Co ciekawe u mnie ten efekt występuje tylko na odbiornikach 4 kanałowych FrSky V8R4-II
Na 8 kanałowych FrSky D8R-II PLUS takiego objawu nie ma.

Zachowanie niezależne od serwa i kanału w które były wpięte.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 sie 2015, o 10:02 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lip 2015, o 13:10
Posty: 9
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeśli jest możliwość ustawienia FailSafe na wszystkich kanałach, to praktycznie eliminuje wspomniany efekt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 sie 2015, o 20:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
W odbiorniku Optima 7, przy ustawionej funkcji FailSafe niestety to nie zdaje egzaminu. Nawet jeśli kanał z podwoziem jest "aktywny" dzieje się tak samo jak FailSafe jest dezaktywowany - serwa wykonują niewielki ruch. Może zależy to od konfiguracji radio - odbiornik? Nie mam jak sprawdzić (FailSafe ustawiony na odbiorniku).


Załączniki:
Komentarz: Pozycja spoczynkowa
08.JPG
08.JPG [ 49.34 KiB | Przeglądany 7650 razy ]
Komentarz: Skok po podłączeniu zasilania
09.JPG
09.JPG [ 49.54 KiB | Przeglądany 7650 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group