Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 23:29

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: "Tukan 2"
Post: 22 lis 2020, o 15:34 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Postanowiłem, na prośbę mojego kolegi z lotniska, zaprojektować kolejną wersję Tukana, tym razem napędzaną silnikiem spalinowym. Pomysł pojawił się w momencie gdy Piotr nabył gdzieś w sieci silnik spalinowy do podkaszarki :o . Szczegółów nie znam, ale to chyba jakieś 50 cm3, benzyna, cena ok 100 zł. Już go odpowiednio odchudził, dorabiane są piasty i jakieś inne części. Postaram się zrobić jego zdjęcia, wrzucę na forum.
Nowy Tukan, jego projektowanie zaczęło się dość nietypowo. Znaleźliśmy laminatową maskę silnika do Cuba w modelarni, w której idealnie mieści się wspomniany silnik. Także reszta modelu była projektowana "pod maskę" :lol: .
Jest projekt wstępny. Tukan został powiększony do 250 cm rozpiętości, podwyższyłem kadłub w centro, ogólnie zmieniony górny obrys, zmieniłem przód, tak aby pasowała owa maska ;) . Kilka szczegółów. Rozpiętość 2540 mm, cięciwa 400 mm, wznios 1/2 st, profil naca2415, lotki, klapy. Ogon bez zmian.
Nie będę go budował, prawdopodobnie też nie będę nim latał, model na zamówienie powiedzmy ;) . Nasz kolega Piotr ma jedną wadę.... lata w mode 1, my wszyscy w 2, wyklucza to wymianą modeli na lotnisku :lol: .
Jest to duże wyzwanie dla mnie. Postaram się systematycznie opisywać kolejne etapy projektowania/budowy.
Model ma głownie służyć do treningu i holowania szybowców.


Załączniki:
tukan 2-2.jpg
tukan 2-2.jpg [ 20.73 KiB | Przeglądany 18679 razy ]
tukan 2-1.jpg
tukan 2-1.jpg [ 30.34 KiB | Przeglądany 18679 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: "Tukan 2"
Post: 22 lis 2020, o 17:12 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Latanie w mode 1 było w Polsce dawniej popularne ( typ niemiecki) ;) . Dopiero od niedawna przyszła moda na mode 2 (typ amerykański). Dla mnie i innych którzy latali w dużym lotnictwie ten typ jest o wiele bardziej naturalny ;) Próbowałem się uczyć w mode 1, ale straszne mnie to nie pasowało :evil: Akurat Piotr i inni starzy modelarze mocno mnie krytykowali gdy przestawiałem aparaturę na ten styl latania w mode 2. Możemy i Piotra przestawić :lol: Latał moim trenerkiem na mode 2 i jakoś mu to wychodziło ;) . Bardzo się cieszę, że powstanie taki duży holownik. Nareszcie 3m + będzie można holować :D .

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: "Tukan 2"
Post: 22 lis 2020, o 22:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 lut 2012, o 22:56
Posty: 86
Lokalizacja: Elbląg
..."dorabiane są piasty i jakieś inne części ". Są już dorobione ! W tygodniu dostarczę Piotrowi na lotnisko. Ta wada "mode " dotyczy nie tylko Piotra ?!
Milo pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: "Tukan 2"
Post: 23 lis 2020, o 11:24 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Ja wiem, że holownik nie musi być ładny. Skromnie, mała uwaga ;) Mimo wszystko ja wprowadziłbym korektę w sylwetce i powiększył kółka ;) Jednak wiem, że i tak zrobisz według własnego uznania :lol: .
Załącznik:
tukan 2-1a.jpg
tukan 2-1a.jpg [ 50.98 KiB | Przeglądany 18624 razy ]

Albo bardziej coś klasycznego odpowiednio do tej maski.
Załącznik:
tukan 2-1b.jpg
tukan 2-1b.jpg [ 52.65 KiB | Przeglądany 18591 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: "Tukan 2"
Post: 23 lis 2020, o 22:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Obiecane zdjęcia silnika.


Załączniki:
IMG-20201123-WA0003adw.jpg
IMG-20201123-WA0003adw.jpg [ 66.67 KiB | Przeglądany 18574 razy ]
IMG-20201123-WA0001adw.jpg
IMG-20201123-WA0001adw.jpg [ 102.4 KiB | Przeglądany 18574 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: "Tukan 2"
Post: 23 lis 2020, o 23:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 lut 2012, o 22:56
Posty: 86
Lokalizacja: Elbląg
No przecież pisałem, że w tym tygodniu będzie gotowe, no nie ?!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: "Tukan 2"
Post: 24 lis 2020, o 11:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
pepcio 11 pisze:
Latanie w mode 1 było w Polsce dawniej popularne ( typ niemiecki) ;) . Dopiero od niedawna przyszła moda na mode 2 (typ amerykański).

Ja latam na mode 1 tylko dlatego, że taką kupiłem pierwszą aparaturę. Wtedy nawet nie wiedziałem że można inaczej :roll: W dużym lotnictwie zacząłem latać naście lat po pierwszych lotach RC więc nie miałem problemu z nauką latania modelami. Kiedyś zastanawiałem się nad przestawieniem, próbowałem na symulatorach, wychodziło dobrze - jednakże stwierdziłem, że w sytuacji awaryjnej odruchy mogą być "stare". Czyli zamiast gaz na maxa i odejście na drugi krąg to maksymalne oddanie drążka i spotkanie z matką ziemią :| :roll: Za pozostaniem przy starym mode przemawiało też to iż jestem praworęczny i wyrzucam model prawą ręką - wtedy lewą ręką kontroluję ster wysokości który niekiedy jest bardzo istotny w nierozbiciu modelu.
Ale jak wiadomo - kto co lubi.

Ciekaw jestem jak będzie się sprawował przerobiony silnik z podkaszarki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: "Tukan 2"
Post: 1 lut 2021, o 17:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Płacik zaprojektowany i rozłożony na formatkach, w ciągu kilku dni oddaję do cięcia. Dlaczego tak? Otóż, model duży i postanowiliśmy wycinać/budować etapami, acad na to pozwala :D . Teraz biorę się za kadłub.
To co na jpegu: tego fioletowego 6 sztuk, reszta po jednej.
Silnik odpalony, chodzi elegancko :) , czeka na płatowiec :lol:


Załączniki:
T2 .3.jpg
T2 .3.jpg [ 157.31 KiB | Przeglądany 16930 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group