Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 22:00

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 kwie 2020, o 21:29 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Tak mnie naszło na tą Muchę, szybowiec o ładnej sylwetce, dużych zasługach dla polskiego szybownictwa, dodatkowo był na wyposażeniu Aeroklubu Elbląskiego. Chyba słuszna decyzja ;) .
Jako model dość prosty do opracowania. Nie ma jakiś trudnych do zrealizowania elementów. Po przeskalowaniu do w/w skali i powiększeniu nieznacznie /ok 15 mm/ cięciwy końcówki skrzydła, okazało się że nie trzeba nic powiększać, zmieniać. Przy zakładanej powierzchni nośnej 67,6 dm^2, rozpiętości 3 m, wyliczony współczynnik stateczności podłużnej wynosi +/- 0,49. Idealnie :D . Profil płata SD7037, konstrukcja tradycyjna, wielokrotnie opisywana na forum. Model będzie docelowo wyposażony w hamulce aerodynamiczne i hak do holowania. Powoli aczkolwiek systematycznie stawiam kreski w cadzie. Mam nadzieję , że jesienią Mucha 100 zmaterializuję się w postaci dobrze latającego modelu :) .


Załączniki:
mucha cad 1.jpg
mucha cad 1.jpg [ 108.7 KiB | Przeglądany 14968 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 maja 2020, o 15:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
milo pisze:
Mam nadzieję , że jesienią Mucha 100 zmaterializuję się w postaci dobrze latającego modelu :) .


No, powiem że mnie osobiście bardziej podoba się niż Junior ;)
Co prawda szafy nie mam, ale jak by co, to wiesz ;) :lol:

_________________
Pozdrawiam, Stefan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 maja 2020, o 21:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
stefol pisze:
No, powiem że mnie osobiście bardziej podoba się niż Junior

Eee co Ty, Dżunior jest fajniutki :D
Coś tam powoli się wykluwa ;) . Oczywiście, pamiętam :P .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2020, o 18:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Mucha 100A dla mnie to klasyka. :) To był model który zawsze chciałem zbudować. Kilka lat temu próbowałem się do niego przymierzyć w tej skali. Jedyną przeszkodą było oszklenie. Wtedy zrobienie tak dużej kabiny w tym kształcie, to było nie do przeskoczenia . :oops: Dlatego zdecydowałem się na Srokę. Wierzę, że ten model powstanie. Będę uważnie śledził jego budowę. Ja na otarcie łez zbudowałem ją w wersji EASY. To znaczy, wreszcie kończę do niej skrzydła. Niebawem wrzucę fotki. :D
Junior przy niej wymięka. Podzielam zdanie mojego przedmówcy :lol:

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2020, o 08:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Jeśli kolega milo zgodzi się na udostępnienie formatek, to dla osób, które będą chciały zbudować taką Muchę w wersji z napędem, lecz obawiają się że zepsuje to makietowy wygląd szybowca - mam dobrą informację! Po niewielkich modyfikacjach można otrzymać SZD-12 "Mucha 100A" o znakach SP-2007 (nr fabr. 468). Poniżej zdjęcie tego pięknego szybowca:
Załącznik:
Komentarz: http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/14293/126/Szczyrbowski-Moto-Mucha-100A-SP-2007
Moto-Mucha_100_SP-2007.jpg
Moto-Mucha_100_SP-2007.jpg [ 48.06 KiB | Przeglądany 14274 razy ]

:lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2020, o 09:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
W Aeroklubie Elbląskim za czasów kiedy latałem na szybowcach (lata siedemdziesiąte) były trzy Muchy. Jedna z nich to była na pewno Mucha 100. Jaki miała numer rejestracyjny ? Nie wiem. :oops: Pamiętam jedynie ,że miała ciężarki wyważające w kształcie kropli przy lotkach i inaczej umiejscowione kółko. Szybownicy raczej unikali jej bo w pilotażu była bardziej drętwa. Natomiast Mucha 100A to już inna bajka. ;) Tak jak wcześniej pisałem w innym wątku, mam sentyment do Muszki o numerze SP-2008. Wywindowała mnie grubo na ponad 2000 m w pól godziny na bezchmurnej termice zdobywając jeden z warunków do srebrnej odznaki. :D Takiej windy już w życiu nie miałem.Wykres z barografu długo wisiał w pokoju pilotów pokazując prawie pionową kreskę. :lol:
Myślę, że budowana będzie Mucha 100A.
Zdjęcie które zrobiłem jeszcze starym Zenitem. Przekazałem je do Fotograficznego Rejestru Szybowców.
Załącznik:
P1071289.JPG
P1071289.JPG [ 143.72 KiB | Przeglądany 14266 razy ]

Tak wyglądało masowe wyważenie lotek. Po tym z daleka można było poznać jaki to typ setki. Mucha 100A dodatkowo miała zadarty ogon podczas postoju na trawie.
Załącznik:
20200519_151224.jpg
20200519_151224.jpg [ 169.25 KiB | Przeglądany 14244 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2020, o 18:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Kończąc offtopic, wrzucam nieco podrasowane Twoje zdjęcie:
Załącznik:
P1071289 update.jpg
P1071289 update.jpg [ 444.63 KiB | Przeglądany 14230 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2020, o 09:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
OK molej. Nie będę się dalej rozwodził. Uwaga techniczna do rysunku milo. Jeżeli będzie to wersja Muchy 100A, to musisz przesunąć kółko na środek cięciwy skrzydła.
Załącznik:
Mucha.jpg
Mucha.jpg [ 255.6 KiB | Przeglądany 14190 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2020, o 12:16 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Ale się rozpędziliście w pisaniu chłopaki :lol:. Model jeszcze nie wyszedł z fazy analiz a już tyle uwag :) .
Faktycznie. Jest pewien rozdźwięk w umiejscowieniu kółka. Mam plany Muchy 100 A. Kółko jest przed SC. Opis i sylwetki poszczególnych wersji wg Glassa pokazują coś innego. Nie będzie z tym problemu. Kółko w wersji 100 A powinno, wg moich ustaleń, być pod wziernikiem na kadłubie. Potwierdzają to inne zdjęcia.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, o 11:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Jeszcze raz wróciłem do tej relacji z budowy. Piter przetarł ścieżkę praktycznie od A do Z. :lol: Nie możesz bazować na jego temacie? :o Ta Muszka jest cudowna. Ciekawy jestem finału. Niech się pochwali. ;)
viewtopic.php?f=57&t=166&start=160

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group