Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 16:46

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 5 lip 2017, o 21:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Od kilkunastu dni działa modelarnia w Aeroklubie Elbląskim. Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od budowy z zestawu "Jaskółki M". Moi podopieczni dość dobrze sobie radzą ze składaniem modelu, jednak trzeba myśleć o następnym. Znalazłem w modelarni stare plany innej wersji "Jaskółki", tej z tytułu.
"Jaskółka - bis" luty 1959 konstruktor Edward Kurowski, opracowany w Centralnym Ośrodku Doświadczalnym Modelarstwa Lotniczego w Warszawie.... swoją drogą poważna nazwa :shock: . Postanowiłem, że to będzie dzieciaków następny model. Szybka decyzja, zeskanowanie planów, cad i po kilku godzinach plany, odświeżone i zrobione na jednym arkuszu /dzięki Tomek za pomoc :)/, gotowe. Będą go budowali od podstaw.
Zamieszczam te plany na forum, może komuś się przydadzą. Wydruk bez skalowania, format A0.
Rysunki są bardziej warsztatowe, wszystkie elementy osobno narysowane, tak aby maksymalnie ułatwić budowę. Model prosty, nie wymagający szczegółowego opisu, ale myślę, że pojawią się zdjęcia z kolejnych faz budowy z naszej modelarni.
Tak na marginesie chciałbym podzielić się z Wami pewną uwagą. Plany wykonawcze "Jaskółek" aktualnie budowanych są w dwóch arkuszach, są znaczniki do sklejenia, ale.... ale mają się nijak do siebie , nic nie pasuje. Miałem dość duże problemy aby je dokładnie skleić, wkurzające :x . Znalezione plany "Jaskółek" z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych są w jednym arkuszu :) . Apel do firm produkujących tego typu zestawy: róbcie plany w jednym arkuszu, proszę.


Załączniki:
jaskółka-bis adw.jpg
jaskółka-bis adw.jpg [ 105.31 KiB | Przeglądany 17151 razy ]
Jaskółka bis A0.pdf [78.27 KiB]
Pobrany 634 razy

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 paź 2017, o 18:22 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Budowa trzech Jaskółek dobiega końca. Jedną z nich nawet oblataliśmy, no powiedzmy, trzy rzuty z ręki, ale zawsze :) . Pogoda na razie nie pozwala na więcej lotów.
Swoją drogą zazdroszczę im trochę :oops: ..... ten zapach cellonu, oklejanie japonką/bibułą :) . Chyba sobie zbuduję taki model :lol: . A może inni są chętni na budowę Jaskółki, ci bardzo już doświadczeni, starsi. Może chcecie odsunąć na kilka godzin od siebie te wycinanki, folie itp, i wrócić do korzeni :lol: . Nie która lepiej będzie latała, raczej wyglądała ;) Jakiś mały konkursik? ;) .
No dobra, taka nieśmiała propozycja ;) .


Załączniki:
DSCN4252.jpg
DSCN4252.jpg [ 167.71 KiB | Przeglądany 16911 razy ]
DSCN4253.jpg
DSCN4253.jpg [ 163.15 KiB | Przeglądany 16911 razy ]
DSCN4254.jpg
DSCN4254.jpg [ 165.88 KiB | Przeglądany 16911 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2017, o 14:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Super sporawa że w dzisiejszych czasach można jeszcze zbudować model w modelarni! Szacunek za wykonaną pracę dla Was :D

Widzę milo, że ploter kolejny raz okazał się bardzo udanym zakupem:
Załącznik:
00.jpg
00.jpg [ 63.66 KiB | Przeglądany 16881 razy ]
:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2017, o 20:20 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 mar 2014, o 12:28
Posty: 23
Lokalizacja: Ostrzeszow,Torun,Carrollton
Witam po długiej przerwie. Jaskółki pamiętam, budowaliśmy w rożnych wersjach a najlepiej latały z prostym skrzydłem z niewielkim wzniosem. Bardzo ciekawy temat, sam kilka krotnie próbowałem odnaleźć plany modelu Dzięcioł, który wspaniale latał i był trochę większy od Jaskółki. Może ktoś posiada w swoich zbiorach?

Przyjemnego dłubania .....Mirek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2017, o 21:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Mirek pisze:
sam kilka krotnie probowalem odnalesc plany modelu Dzieciol ktory wspaniale latal i byl troche wiekszy od jaskolki, moze ktos posiada w swoich zbiorach.

Wiedziałem, że gdzieś mam plany :) . Co prawda bardzo zdezelowane :( , ale można odtworzyć. Czy o ten szybowiec chodzi? Jak jest potrzeba mogę posiedzieć przy komputerze i przerysować go na nowo.


Załączniki:
DSCN4255.jpg
DSCN4255.jpg [ 147.38 KiB | Przeglądany 16859 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2017, o 12:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Model zbudowany na podstawie "Dzięcioła" istnieje do dziś. Będę go musiał odbudować dla wnuka. Syn miał przednią zabawę gdy musiał przemierzać kilometry na murawie. Po wyczepieniu z ręcznego holu potrafił przelecieć całe lotnisko. To taka wyczynowa "Jaskółka". Bibuła była trochę za słaba na lotniskowe badyle. Zawsze po każdym locie była jakaś dziura w pokryciu. Teraz pokryję go resztkami folii. Gratulacje za powrót do korzeni!
Załącznik:
PA297799.JPG
PA297799.JPG [ 653.62 KiB | Przeglądany 16838 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2017, o 15:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 mar 2014, o 12:28
Posty: 23
Lokalizacja: Ostrzeszow,Torun,Carrollton
Milo, tak, o ten plan właśnie mi chodzi. A już myślałem że nie znajdę. Nie chce zabierać Tobie czasu na rysowanie i scan w PDF wystarczy.

Miłego dłubania .....Mirek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2017, o 22:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Edward Kurowski - był moim instruktor w latach sześćdziesiątych.
Prowadził modelarnie przy ulicy Wrzeciono w Warszawie na Bielanach.
Pasjonował się również rakietoplanami. W tamtych czasach chyba każdy kto zaczynał przygodę z modelarstwem budował te modele :D
Dzięcioł fajnie latał...

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group