Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 12:18

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23 wrz 2017, o 19:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2017, o 13:15
Posty: 26
Lokalizacja: Milanówek
Być może porywam się z motyką na słońce ale co tam, spróbuję...
Mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się zbudować model przypominający szybowiec ale wyposażony w FPV . Zdaję sobie sprawę, że model ze względu na dodatkowe obciążenie nie będzie miał jakiś super właściwości wyłapywania kominów ale mam nadzieję, że będzie latał lepiej niż tak popularne i wszechobecne piankoloty.
A dlaczego Kobuz - ten model podpowiedział mi Tomek m.in ze względu na najszerszy kadłub.
Niestety ze względu na obciążenie (a może i dobrze bo więcej się nauczę) nie może to być tak fajnie opisany i przedstawiony TU Kobuz.
Tomek wspomniał mi, że szybowiec Milo ważył 1200g gdyby dołożyć do niego 700-800g wyposażenia pewnie powstałaby rakieta.

Dodatkowe wyposażenie jakie znajdzie się w modelu:
zasilanie - 3200 3S - 265g
silnik 140g
kołpak + śmigło 100g (?)
regulator plush 60A 60g
Video - 100g
pakiet video 1500 3S - 125g
razem 790g, dojdzie jeszcze autopilot ale teraz jest zamontowany i nie wiem ile waży.

Co moim zdaniem będę musiał zmienić w stosunku do SZD-21 "Kobuz 3":
- rozpiętość, myślę o 2500mm
- profil skrzydla - zmiana na wolniejszy i bardziej nośny
- kształt płata -?
Co Koledzy na to, ma to sens?

_________________
Pozdrawiam
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2017, o 19:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Wysłałem Ci na PW materiały które mogą Cię zainteresować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2017, o 22:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Andrzej_P pisze:
Co Koledzy na to, ma to sens?


Moim zdaniem nie bardzo. Szkoda, powiedzmy, "psuć" tak zacną sylwetkę napędem itp ;) . Nie lepiej przystosować jakiś motoszybowiec to tych celów? Jest parę ciekawych polskich konstrukcji. Można poprawić aerodynamikę, np lepszy profil, może powstać lekki i o dobrych osiągach model. Dodatkowo kilka motoszybowców na napęd pchający, co myślę jest na korzyść fpv. Oczywiście to moje zdanie i sugestia.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 wrz 2017, o 13:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Myślę że Andrzej chce skorzystać z gotowych planów (plików) stąd wybór padł na Kobuza. Jeśli zmiany będą dotyczyć tylko płatów - wtedy ma gotowy kadłub (trzeba by przeliczyć przynajmniej współczynniki stateczności).
Ale jeśli zwiększenie rozpiętości do 2500 mm odbędzie się na zasadzie przeskalowania to może lepiej wybrać konstrukcję motoszybowca z napędem pchającym (np. ITS-8, Ogar itp.)? Osiągniemy większą powierzchni płata przy tej samej rozpiętości i masa 2kg nie będzie już "straszna"...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 wrz 2017, o 17:32 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2017, o 13:15
Posty: 26
Lokalizacja: Milanówek
Tak to prawda, chciałem skorzystać z gotowych planów i powiększyć je. Zdaje sobie sprawę, że nie da się ot tak po prostu powiększyć (lub zmniejszyć) modelu oczekując, że będzie dobrze latał i na forum chciałem prosić o pomoc w przeprowadzeniu stosownych zmian. To jednak już historia bo dzięki uprzejmości Sławka już wkrótce stanę się posiadaczem wycinanek Kobuza 2600, którego będę budował :) (wcześniej nie widziałem tego wątku , dopiero Sławek mi go pokazał)
Sławku, raz jeszcze dziękuję.
Nie jestem zbyt biegły w rysowaniu i projekty, które widzę na forum wywołują u mnie frustrację. Staram się uczyć i nadrabiać zaległości korzystając z przykładów pokazanych na forum ale na to potrzeba czasu a tu budować i latać się chce ;)

_________________
Pozdrawiam
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 wrz 2017, o 17:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Skrzydła dokończę niebawem. Nie zostało dużo. W wersji 2600 bez problemu upchniesz video i telemetrię. Co mogę doradzić- jeżeli stosujesz anteny dookólne to warto w miejscu jej mocowania wkleić w kadłub siatkę miedzianą jako podstawę i połączyć z masą anteny. W układzie takim jak jest w modelu raczej trudno wpiąć reflektometr w celu dopasowania samej anteny do nadajnika. Kiedyś dużo bawiłem się w krótkofalarstwo UHF i VHF -mam nawet licencję zrobioną w latach 90-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 wrz 2017, o 21:02 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Co do Ogara - miałem dwa. Oryginalny profil jest totalnie niemodelarski - silnik pchający - już się nie da zrobić makietowo, bo spaliny się zacierały a elektrykowi trzeba dorabiać dziurexy . Najsłabsze miejsce - wszystkie Ogary łamały się w miejscu przejścia skrzydło/kadłub.
Ogar to ani szybowiec ani samolot... Nazywałem go pokraką - sylwetka ok ale technicznie upierdliwy. Szybował tak sobie mimo niskiego obciążenia płata. Do startu potrzebował asfaltu/betonu, z trawy mimo silnika 10ccm musiał być wspomagany gumą bo ciągnął po ziemi belkę ogonową i kabinę wielką jak kijanka w ciąży. Z typowej łąki spalina nie była wstanie wystartować.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 paź 2017, o 23:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2017, o 13:15
Posty: 26
Lokalizacja: Milanówek
Powoli buduję model. Nie spieszę się z robotą bo paru rzeczy mi jeszcze brakuje.
Powiem Wam, że miałem nadzieję na modelarskie wyzwanie a ty nudy panie dzieju. Jak sobie już ładnie na desce wszystko ustawiłem to nic tylko wsadzać kolejne elementy i kleić. Wszystkie zamki we właściwych miejscach, nic nie trzeba dopiłowywać, podcinać - wszystko pasuje.
To takie puzzle dla dorosłych , rewelacja :mrgreen:
Nie robię dokładnej relacji bo Sławek wszystko pokazał w swoim wątku. Ot parę zdjęć.
Załącznik:
DSCF7062.JPG
DSCF7062.JPG [ 47.14 KiB | Przeglądany 21553 razy ]
Załącznik:
DSCF7066.JPG
DSCF7066.JPG [ 30.89 KiB | Przeglądany 21553 razy ]
Załącznik:
DSCF7073.JPG
DSCF7073.JPG [ 30.37 KiB | Przeglądany 21553 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2017, o 19:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2017, o 13:15
Posty: 26
Lokalizacja: Milanówek
Dzięki pomocy Szymona rozwiązałem problem przedłużenia wału.
Załącznik:
DSCF7078.JPG
DSCF7078.JPG [ 35.8 KiB | Przeglądany 21502 razy ]
Załącznik:
DSCF7077.JPG
DSCF7077.JPG [ 39.91 KiB | Przeglądany 21502 razy ]
Załącznik:
DSCF7075.JPG
DSCF7075.JPG [ 38.35 KiB | Przeglądany 21502 razy ]

Druga wręga będzie wzmocniona i do niej będzie przekręcony silnik, dodatkowo podpora wału będzie podparta w miejscu gdzie znajduje się łożysko.
Długość elementy 39 mm, materiał ABS.
Dzięki Szymon. :mrgreen:
Czy wytrzyma tego nie wiadomo ale wiem, że jestem w stanie zgiąć w ręku aluminiowy krzyżak mocowania silnika a tego nie jestem w stanie złamać. :shock:

_________________
Pozdrawiam
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2017, o 21:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Przedłużka rozwiązuje sprawę. Wymiarów wręgi pierwszej nie można zmienić. I tak poszerzyłem lekko przód żeby nadać jej kołowy kształt. Zwiększenie jej średnicy zrobiłoby z Kobuza pokrakę. Dodam że u mnie silnik 3536 mieści się na styk bez przedłużek ale wymaga to niezłej gimnastyki i przeszlifowania przodu. Może w poniedziałek wrzucę fotkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group