Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 12:24

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 wrz 2015, o 20:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Szybowiec JC-10 konstrukcji Czesława Jurka z 1954 roku. Plany, właściwie malutkie szkice, znalazłem w SP z !954 roku. Rozpiętość 180 cm, długość 109 cm, profil płata Naca 6412, statecznika poziomego ClarkY 8%. Na razie zrzut z cada, przygotowuję plany w pdf. Bardzo ładny model i miłej dla oka linii kadłuba i moim zdaniem klasycznych proporcjach.


Załączniki:
JC10.3.jpg
JC10.3.jpg [ 97.62 KiB | Przeglądany 12111 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 paź 2015, o 19:42 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Zakończyłem, powiedzmy, rekonstrukcję planów JC-10. Starałem się jak najdokładniej to wykonać, nie obyło się bez wizyty w czytelni Biblioteki Elbląskiej i wypożyczeniu rocznika "Skrzydlatej Polski", żeby odczytać wszystkie wymiary u informacje zawarte na tym mikroskopijnym rysuneczku. Nie pokusiłem się o naniesienie szczegółów konstrukcji: sposobu mocowania połówek płata, wymiary listewek, wymiary dźwigarów, materiały itp. Plany są rekonstrukcją tego co na szkicach. Szybowiec ma 180 cm rozpiętości, profil płata Naca 6412, statecznik Clarky. Jest wyjątkowej urody i jeżeli ktoś będzie chciał go zbudować to sam będzie musiał całą strukturę zaprojektować i zaplanować. Widok z przodu dodałem tylko dla zobrazowania wzniosów. Osobiście bardzo mnie kusi wykonanie tego szybowca, oczywiście w wersji RC i pewnie za jakiś czas pojawi się relacja z jego budowy w innym dziale, zobaczymy.
Dołączam plik pdf z planami w wielkości naturalnej i screen dla ogólnego poglądu.
Dziękuję Tomkowi /mgr/ za pomoc w zrobieniu pliku pdf.


Załączniki:
JC-10 plany na forum_A0_1do1.PDF [276.55 KiB]
Pobrany 765 razy
JC-10.4.jpg
JC-10.4.jpg [ 97.84 KiB | Przeglądany 12045 razy ]
JC-10 plany na forum.PDF [163.49 KiB]
Pobrany 782 razy

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Ostatnio zmieniony 5 paź 2015, o 20:58 przez milo, łącznie zmieniany 1 raz
Dodanie pdf w wielkości A0
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 paź 2015, o 19:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Z pewnością można powiedzieć jedno: kawał dobrej roboty! :D

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 paź 2015, o 18:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 7 maja 2013, o 18:28
Posty: 245
Lokalizacja: Katowice
Rzeczywiście piękna konstrukcja. Muszę się pochwalić, że w tych latach skonstruowałem i zbudowałem model szybowca o zadziwiająco podobnym kształcie i rozmiarach. Zastosowałem wówczas modny profil Clark Y :shock: . Latał pięknie :D . Nazwałem go "Zefir". Już kiedyś o tym pisałem, że na zawodach uciekł mi na termice (rekord dnia) i przeleciał ok. 8 km. Ale znalazca oddał mi bo miał wpisany adres. Skrzydła montowane były do kadłuba metodą szufladkową, dlatego centralna część skrzydeł była pozioma, a dalej był wznios. To rozwiązanie było korzystne, bo w razie zahaczenia skrzydłem o cokolwiek nic w zasadzie nie ulegało uszkodzeniu. Skrzydło po prostu wysuwało się i pozostawało na trawce ;) Z rysunku widać, że po wyczepieniu z holu musiał krążyć, bo ma mały SK. Też z takowego rozwiązania korzystałem w moim szybowcu. Wersja RC jak najbardziej wskazana, oczywiście po zastosowaniu technologii godnej XXI wieku :idea: .

_________________
...Kto nie ma wyczucia prędkości i wydoskonalonej precyzji ruchów niewiele zwojuje....

Pozdrawiam: Tadeusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2018, o 13:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Fajny ten model. Pytanie - czy wykonanie modelu poprzez rozrysowanie na nowo z malutkich szkiców można nazwać oldtimerem? Myślałem, że ta klasa to budowanie modeli z oryginalnych planów wydanych przed 1960 rokiem :shock:

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2018, o 14:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
pepcio 11 pisze:
Fajny ten model. Pytanie. Czy wykonanie modelu po przez rozrysowanie na nowo z malutkich szkiców można nazwać oldtimerem? Myślałem ,że ta klasa to budowanie modeli z oryginalnych planów wydanych przed 1960 rokiem. :shock:


Przekopiowanie takiego planiku, powiedzmy jak znaczek pocztowy, do cada nie stanowi problemu. Wszystko zależy od pliku bazowego. W cadzie można rysować/obrysowywać z dowolnego rozmiaru, choćby kulę ziemską w 1:1 :lol: , a później skalować. Problemem są napisy, dlatego moja wizyta w bibliotece. Niestety, nie mamy dużo org planów, większość to takie właśnie miniaturki. Dlatego uważam, że takie rekonstrukcje są bardzo cenne. Inną kwestią jest wierność aerodynamiczna, mam na myśli profile płata, usterzenia. Ten problem mam w "Kosie" /niebawem coś się nowego pokaże w temacie modelu/. Nie ma podanej nazwy profilu i wszystkie bardziej lub mniej podobne do tego ze szkicu, to zawsze będą tylko podobne. W przypadku JC-10 mamy to podane, reszta to tylko kwestia wnikliwego narysowania i wzorowania się na podobnych konstrukcjach z tego okresu.
No cóż. Jak to kiedyś powiedział Pan Goworek - autor wielu książek o lotnictwie - ...." zanim coś się stanie zabytkiem, przechodzi przez etap niepotrzebnego grata...". Podejrzewam, że podobnie było u nas z tymi planami.... niepotrzebne, niemodne, przestarzałe, podobnie jak teraz Maluchy, Duże Fiaty, Syrenki i inne Trabanty ;) .
Dlatego mamy naszą klasę Old, dopuszczającą wiele odstępstw i pozwalającej na więcej własnej inwencji w odbudowie takich modeli. Czy to dobrze, czy źle, nie wiem. Ale na pewno pozwoli coś "ocalić" od zapomnienia. Może ktoś ma oryginalne plany i zechce się podzielić. Sądząc po ilości fanów takich modeli u nas, może się udać :) . Takie są ogólnie mówiąc, moje przemyślenia i nadzieje związane z modelami Old.
Zapraszam do dyskusji.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group