Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 01:02

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 paź 2011, o 20:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 wrz 2011, o 15:44
Posty: 119
Lokalizacja: Łódź
Witam.
Pozazdrościłem Wam tych ładnych obrazków i też tak chcę. Na innych forach modelarskich widziałem, ze nowi stosunkowo szybko kumali w czym rzecz, więc TCAD nie jest chyba strasznie trudny.
To pierwszy mój post w tym temacie, więc pytania mogą wydawać się banalne, ale takie są początki. Może znajdzie się jeszcze jakiś zielony ludek, to będzie mi raźniej.
Pierwsze pytanie dotyczy obwiedni. Kursorem zaznaczam grupę obiektów, które chcę "podświetlić". To pole to koło. Jak zmienić je na czworobok? A może to wcale nie jest obwiednia?
Załącznik:
clipboard01drl.jpg
clipboard01drl.jpg [ 54.48 KiB | Przeglądany 11563 razy ]

Drugie pytanie dotyczy zamiany jednostek z cali na milimetry. Wiem, jak to się robi, ale zmiana nie jest trwała. Przy każdym otwarciu nowej "karty" ponownie mam cale. Można to zrobić trwale, tak aby zawsze były centymetry?
Trzecie pytanie: jak skrócić narysowaną linię, jest gumka?


EDIT: Obwiednie można zmienić klikając LPM ---> SELECTOR 3D. Dla trybu 3D są trzy warianty: Box, Sphere, None (same osie bez obwiedmi). Dla 2D Box i None. Jest tam jeszcze cała masa innych ustawień, o których jeszcze nic nie wiem.

_________________
Pozdrawiam, Marcin.


Ostatnio zmieniony 16 paź 2011, o 22:56 przez marpiso, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 paź 2011, o 20:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Zacznę od końca. Do skrócenia linii masz funkcję Trim. Są dwa sposoby działania tej funkcji. Pierwszy polega na cięciu względem zaznaczonej linii konstrukcyjnej czy też polylinii, drugi to cięcie w dowolnym punkcie. A więc klikasz na Trim. zaznaczasz strzałką polylinię lub linię konstrukcyjną która to będzie linią odcięcia. Jak ta linia podświetli się na bodajże rózowo to oznacza że ta linia będzie niejako nożem. Teraz klikając na linię przez nią przechodzącą możesz ją odciąć po jednej lub drugiej stronie od zaznaczonej linii. Jeżeli chcesz przeciąć polylinię w dowolnym punkcie to po wybraniu Trim zaznaczasz w prawym dolnym rogu ikonkę z przeciętym kołem. Wtedy klikając dwukrotnie lewym myszy ustalasz punkt początkowy skad poprowadzisz cięcie a potem przejeżdzasz myszą w drugi punkt rysunku i znowu klikasz dwa razy lewym. Pomiędzy punktami powstanie linia odcięcia a reszta tak jak wcześniej. Jak coś to mogę wrzucić screeny.

Z koła nie zrobisz czworoboku , mnie się nie udało. Szczerze powiem że trochę narysowałem modeli i nigdy nie potrzebowałem z koła robić czworoboku. Obwiednię można obliczyć albo z promienia koła albo używając finkcji Distance która czasem jest upierdliwa w użyciu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 paź 2011, o 22:03 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 wrz 2011, o 15:44
Posty: 119
Lokalizacja: Łódź
Ok, dzięki. Znalazłem funkcję Trim i ćwiczę cięcia, bo nie zawsze mi wychodzą tam gdzie bym chciał. Co do obwiedni, to dla minie może być okrągła. Myślałem, że używam niewłaściwego narzędzia. W wątku o wręgach do kobry jest pole prostokątne i to mnie zastanowiło. Pożyczyłem program z obcją przejęcia, więc mam nowe zajęcie, a noce teraz coraz dłuższe. Po instalacji u mnie na kompie znowu mam cale i znowu muszę je zmieniać co projekt. Na prawdę nie można tego zmienić na stałe?

_________________
Pozdrawiam, Marcin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 paź 2011, o 22:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Szczerze mówiąc to też mnie czasem dobija ta niepotrzebna zamiana mm na cale. Nie drążyłem tematu za bardzo chociaż przy instalacji zadeklarowałem parametry metryczne programu. Co ciekawe wszystkie inne parametry jak dokładność pomiarów długości i kątów a także dokładność rysowania zostaje zapisana poprawnie i zawsze mam ją taką samą a cale i mm szaleją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 paź 2012, o 19:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 paź 2012, o 22:27
Posty: 117
Lokalizacja: Bestwinka
Cytuj:
Może znajdzie się jeszcze jakiś zielony ludek, to będzie mi raźniej.

Pewnie ich jest sporo, tylko "czajnikują" :D . Ja do nich należę z pewnością i nieśmiało zaczynam bawić się programami CAD (DoubleCad i TurboCad). Mogę się w tej chwili jedynie wypowiedzieć w kwestii jednostek. Zadeklarowałem oczywiście mm. Gdzieś tam była opcja "ustaw jako domyślny" lub coś podobnego. To zaznaczyłem. Gotowe, przeglądane rysunki po zmianie jednostek na mm oczywiście zapisuję. W jednym i drugim przypadku po pewnie już setnym otwarciu, zawsze miałem to co zadeklarowałem. Oczywiście nie mam pojęcia w czym jest rzecz, ale u mnie nie ma jak dotąd problemu z przypadkowością jednostek.
A z gumką walczę cały czas i nadal do końca nie wiem jak to działa.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 paź 2012, o 23:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Nie musisz Marku usuwać posta i po edycji wstawiać żeby był widoczny jako nieprzeczytany. Jeżeli jest to post merytoryczny możesz pisać jeden pod drugim. Na tym forum nie ma z tym żadnego problemu.
Co do gumki, jako takiej nie ma w TC. Jeżeli chcesz usunąć czy przeciąć daną linię to najpierw użyj narzędzia circle (koło-okręg) a potem CUT. Najpierw wykorzystując Circle rysujesz koło w miejscu gdzie chcesz zrobić przerwę w linii a potem kilikasz na CUT , wskazujesz na okręg a następnie na linię wewnątrz okręgu. Po jej usunięciu usuwasz okręg zaznaczając go strzałką i naciskając Delete. Oczywiście możesz też użyć narzędzia kwadrat. W razie potrzeby mogę pokazać to na rysunku chociaż jest to na forum w paczce screenów z lekcji TC.

Pobierz ten plik i tam chyba jest jak przycinać linię viewtopic.php?f=8&t=61


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2012, o 14:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 paź 2012, o 22:27
Posty: 117
Lokalizacja: Bestwinka
Nie taki był mój zamiar. Po prostu dopisałem zdanie o "gumce". Bardziej mi to pasuje jak wszystko jest w jednym poście.
"Gumka" jest oczywiście nazwą umowną. Chodzi dokładnie o to, co napisałeś. Metoda trochę skomplikowana w porównaniu z corelem, gdzie jednym ruchem usuwany jest wskazany odcinek pomiędzy sąsiednimi węzłami. Ale zapewne wynika to ze stopnia skomplikowania programu i jego dużych możliwości. W każdym razie dzięki za wyjaśnienie. Teraz wystarczy to zapamiętać i będzie ok.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2012, o 15:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
CAD to w sumie całkowicie inny program z założenia przeznaczony to rysunku technicznego. Corel jest typowym programem z założenia służącym do tworzenia różnego rodzaju grafiki a nie rysunku technicznego.
W CAD np. możesz narysować kwadrat jedną funkcją a możesz też złożyć go z czterech takich samych odcinków. Kwadrat rysowany funkcją jest jednym obiektem który możesz rozmienić na cztery kreski za pomocą funkcji Explode , kwadrat zrobiony z czterech kresek możesz zamienić w jeden obiekt korzystając z funkcji Join Polyline. W Corelu w takim połączonym kwadracie zapewne występowały by na rogach cztery węzły a tymczasem w CAD taki kwadrat to poprostu kwadrat bez żadnych węzłów. Pojedyncze linie możesz też edytować za pomocą funkcji TRIM.
TC lub DC jest programem skomplikowanym ale jak się już pozna zasadę rysowania to okazuje się że jest w miarę prosty w użytkowaniu.

Aha, jeszcze jedna olbrzymia zaleta CAD- w tym programie rysuje się linią o grubości zerowej co oznacza że ile razy byś nie powiększył rysunku linia będzie zawsze taka sama, oczywiście można rysować innymi grubościami. Z tego co pamiętam Corel odrazu ma ustawioną jakąś tam grubość linii, właśnie również i z tego powodu występują problemy przy exporcie plików corela do cad-a.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2012, o 21:03 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 paź 2012, o 22:27
Posty: 117
Lokalizacja: Bestwinka
Tak, to są oczywiście dwa różne programy. Co do pozostałych rzeczy to niezupełnie jest tak jak piszesz. Kwadrat zrobiony w corelu ma wprawdzie na rogach węzły ale służą one jedynie do szybkiego ich zaokrąglania (bardzo wygodne). Kwadrat jednym ruchem można zamienić w krzywą i wtedy te węzły wyznaczają końce odcinków, z których on się składa i oczywiście każdy z tych odcinków można dowolnie edytować. Za ich pomocą można wtedy zrobić z niego dowolną figurę.
Co do grubości linii jest identycznie jak w cad. W corelu nazywa się to linia włosowa. Jak widać filozofia programów jest podobna. Możliwości są tylko zdecydowanie różne i nie ma co się dziwić, bo różne są ich przeznaczenia. Zdecydowanie inaczej też korzysta się z podobnych funkcjonalnie opcji i to jest podstawowa trudność w przejściu z jednego programu na drugi. Masz narzędzie, wiesz do czego ono służy, tylko niekoniecznie wiesz jak go prawidłowo użyć - tak przynajmniej ja to odczuwam przy pierwszych, nieporadnych próbach korzystania z cada. Mówię oczywiście o bardziej złożonych rysunkach niż jakaś prosta forma, bo takową to nawet udaje mi się zrobić i obejrzeć w 3D. Oczywiście zajęło mi to chwilę czasu na zasadzie prób i błędów. Będę wałczył dalej w wolnych chwilach i przy wsparciu ze strony tego forum może coś z tego wyjdzie. Oby cierpliwości starczyło...

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group