Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 15:37

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 cze 2013, o 16:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lip 2012, o 16:07
Posty: 7
Lokalizacja: Kraków
Powoli szykuję się do wykonania małej "ćwierć makiety" silnika gwiazdowego do JD-2 (zdjęcie niżej) :
W oryginale samolot ten posiadał sześcio-cylindrowy silnik Anzani 45KM. Model wykonuję jako pół-makietę to i silnik nie będzie wierną kopią, a ma się względnie dobrze prezentować :). Gdy przyszło co do czego to stwierdziłem, że przy tej wielkości pojedynczego cylindra ok. 19mm średnicy i grubości żeber 1mm opcje toczenia czy wycinania poszczególnych krążków ręcznie mijają się z celem. Chciałbym w tym temacie wykonać projekt CAD, raczej łatwy, ponieważ do wycięcia laserem przewiduję tylko krążki, z których zostaną sklejone na "kanapkę" cylindry oraz wspólnie dojść do tego, jak te ok.130 krążków ułożyć na formatce i odpowiednio przygotować tak, by dany zakład mógł mi to wyciąć. Forum czytuję od dłuższego czasu, jedzie już do mnie TurboCad 15 deluxe który jest tutaj podstawą Coachingu ;) . Od dawna chciałem nauczyć się w miarę możliwości środowiska CAD, gdyż w jakiś sposób w mojej "branży" jest to podstawa-studiuję mechanikę i budowę maszyn. Niestety nasza rzeczywistość uczelni (AGH Krk ;)) przewiduje na pierwszym stopniu dwa laboratoria z AutoCada w wymiarze 1.5h xD, co jest śmiechem na sali, ale nie ten temat chciałem tu poruszyć ;) . Tak czy tak Studia-Studios-ucz się sam, więc trzeba brać się do roboty we własnym zakresie :) . Więcej czasu poświęciłem Inventorowi i w tym programie wymodelowałem luźną wariację na temat tej makietki, robione w dwie godzinki, więc nijak się to ma do rzeczywistości, ale coś takiego chciałbym zamocować na przodzie JD-2. Oczywiście aby silnik mógł oddychać nie będzie tego przodu z żebrami tylko tak jak wał będzie wystawał przód outrunnera. Poprzez uczelnię mam dostęp do darmowych wersji oprogramowania firmy Autodesk, czyli AutoCad'a mam i na nim wraz z doubleCadem próbowałem rozgryzać tajniki tej sztuki ;). Myślę, że jak przyjdzie Turbo to będę mógł właściwie zabrać się za to.

Zastanawiam się, czy przy ok. 120 okręgach 19-nasto i 15-nasto milimetrowych uwzględniać w pliku pod laser otworki w "centrum", które później wykorzystam do ustawienia ich równo względem siebie? Nie wiem czy nie wpłynie to na znaczne wydłużenie drogi jaką laser będzie musiał pokonywać nie "wycinając": (Obwód->przejazd do środka->obwód środka(1mm)-> przejazd do następnego krążka) i zarazem na zbędny wzrost kosztów? Wykonując prosty szablon i poświęcając trochę czasu mogę sam te otworki wywiercić już w domu. Jak myślicie, co lepsze?


Załączniki:
Anzani2.jpg
Anzani2.jpg [ 429.94 KiB | Przeglądany 9317 razy ]
tarta.jpg
tarta.jpg [ 280.94 KiB | Przeglądany 9317 razy ]

_________________
Pozdrawiam. Paweł
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 cze 2013, o 16:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Zrób otworki o średnicy 3mm, dla lasera to ułamek sekundy, potem ponawlekasz na wykałaczkę albo pręt węglowy. Jak za wszystkie otworki dopłacisz 1-2zł to wszystkie pieniądze. Nie warto robić tego samemu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 cze 2013, o 21:16 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2011, o 20:51
Posty: 558
Lokalizacja: Elbląg
w pracy zrobiłbym to tak (Smartnest - program do gniazdowania):
podział pliku dxf -> "krążki" -> utwórz plan zagnieżdżenia -> ilość sztuk -> format blachy -> zapisz -> ok.
to tak w skrócie, w rzeczywistości ok 2 minuty, ale z cięciem to już trochę dłużej.

_________________
Fw190 NPN, PZL Dromader NPN, SuperSportster, Dart XL fpv, copterx 450 black angel
Radiomaster tx12multi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 cze 2013, o 22:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Zrobiłbym ten silnik z balsy lub sklejki, wyciął laserem częsci, posklejał, pomalował lakierem poliuretanowym a potem srebrzanką. Jeżeli ma być z metalu to wybrałbym aluminium i wytoczył cylindry. Metalowa wersja będzie ciężka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 cze 2013, o 22:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lip 2012, o 16:07
Posty: 7
Lokalizacja: Kraków
Silnik tylko i wyłącznie z balsy, może ten "korpus" ze sklejki, bo w nim będzie wirował silnik. Model ma 145cm rozpiętości, masa to podstawa więc i aluminium za ciężkie. Jednak poza krążkami resztę wytnę sobie ręcznie bo nie jest to jakiś specjalny kształt w którym laser mógłby odciążyć rękę :) .

_________________
Pozdrawiam. Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group