Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 12:26

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 paź 2012, o 22:10 
Offline
Modelarz

Rejestracja: 16 paź 2012, o 23:08
Posty: 3
Lokalizacja: Austria
Witam,

Niestety jakos nie moge sobie poradzic i jakos w necie nie moge nic zlalesc.

Mam taki problem:
Zrobilem plik w AutoCad i zapisalem jako DXF.

Teraz aby latwo bylo czesci poskladac chcial bym w kopiowac te czesci do TruboCAD 15 deluxe

Jakos to dziala ale -> wymiary juz nie sa w mm a sa w inch

Moze ktos ma jakies rozwiazanie na to ??

Pozdrawiam
Marcin

PS: Pszepraszam ze moj polski jest tak zly ale juz bardzo dlugo mieszkam poza polska !

_________________
Pozdrawiam
Marcin


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2012, o 22:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Proszę uzupełnić avatar- regulamin jest bardzo prosty i chyba zrozumiały.

Zmianę cali na mm nalezy dokonać z górnego paska poleceń OPTIONS>>> DRAWING SETUP>>> SPACE UNITS


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2012, o 22:36 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Przerabiałem to dopiero co - jest jeszcze problem ze zmianą wymiarów 25,4 razy :) Jeśli robi ci coś takiego to w okienku dialogowym otwierania pliku dxf masz przycisk setup po rozwinięciu masz file units. tam dajesz mm. Przynajmniej u mnie pomagało

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2012, o 22:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Nie do końca jest tak jak piszesz. Jeżeli zrobisz rysunek w innym CAD i otworzysz go w TC a wymiary są w calach to wystarczy zmieni cale na mm bez mnożenia x 25.4 . Ale to odrazu widać po wymiarach, jak jest 1800 cali to od razu widać że wystarczy zmienić na mm bez mnożenia. Dodatkowo powiem że jak rysuję w mm i zapiszę rysunek to czasem otworzy się w calach ale nie trzeba mnożyć tylko zmienić jednostki. Sposób przez Ciebie podany jest słuszny jeżeli rysunek faktycznie narysowany jest w calach a chcemy zrobić na mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2012, o 23:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Miałem tak przy czytaniu plików dxf z rhino, dlatego zasygnalizowałem koledze :) zmiana jednostek skutkowała tym, że nagle mi się robił projekt na 20metrów :) oczywiście w rhino jednostka mm. Jak widać różne babole wychodzą

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2012, o 15:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Najwyraźniej masz zaznaczoną opcje wskazaną na rysunku. Usuń zaznaczenie i nie będziesz miał problemów ze zmianą cali na mm


Załączniki:
Bez tytułucccc.jpg
Bez tytułucccc.jpg [ 166.28 KiB | Przeglądany 11371 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2012, o 22:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 wrz 2011, o 22:29
Posty: 191
Lokalizacja: Australia-Canberra
Tak naprawde to jest to tak:
W kazdym programie CAD-owskim na ktorym pracujemy nalezy ustawic mm, colory layes, linie itd zapisac (save) default template CAD i cad zawsze bedzie sie otwieral w sposob jak go ustawimy.
A przy celowej zamianie rysunku z metric na imperial lub odwrotnie i scalujemy mnozymy, dzielimy przez 25.4

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2012, o 08:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Właśnie w TC jest inaczej, jeżeli nie zaznaczymy opcji którą wskazałem na screenie CAD nie pomnoży nam nic. Jeżeli zaznaczymy to otwierając rysunek który jest w calach i zmieniając go na mm CAD automatycznie pomnoży wszystko przez 25,4. Przy niezaznaczonej opcji zmieniając cale na mm zmieniamy tylko wyświetlane jednostki w układzie współrzędnych itp,itd.

Przykład 1: Zaznaczona opcja ta co na rysunku. Otwieramy rysunek kwadratu o boku 4cale, zmieniamy na mm i CAD przelicza sam wymiar, generując wielkość kwadratu na 101,6 x 101,6mm

Przykład 2. Odznaczona opcja ta co na rysunku.Otwieramy rysunek kwadratu o boku 4cale, zmieniamy na mm i mamy kwadrat 4x4mm bo zmienił się tylko układ wyświetlonych jednostek.

Co do zapisu rysunku w mm, próbowałem już wszystkiego co tylko może wpłynąć na to żeby każdy rysunek wyświetlał się w mm. Grzebałem w różnych setupach w swoim TC i raz działa to dobrze a raz źle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group