Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 12:12

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 lis 2011, o 00:41 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Cześć!

jak najwygodniej odciąć keson z wręgi? mam wręgę (żebro) ogona - muszę je zmniejszyć o grubość kesonu. Zostawiając niezmieniony nosek - będzie naklejany od czoła. Funkcja obrys skraca mi żebro, więc nie można jej wykorzystać bezpośrednio, a kleić z powrotem kawałki i wyciągać linie- żmudna robota. Wymyśliłem, żeby obrysować wręgę od noska do końca beizerem, następnie przesunąć go do środka o 1,5mm i odpowiednio podociągać i poodcinać linie. ale może jest inny sposób - szybszy. Dołączam przykład


Załączniki:
wręga.dxf [98.42 KiB]
Pobrany 457 razy

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lis 2011, o 08:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Moim zdaniem wybrałeś trudniejszą drogę. Ja takie akcje zaczynam od obrysu żebra a potem dorabiam offset wewnętrzny tworzący keson. Następnie rysuję natarcia itp . Tak rysuję element wraz z listawmi , kesonami itp.
Jeżeli chcę wyciągnąć z tego element pod laser to kopiuję cały tak narysowany element i pozbawiam go kesonu , listew itp.
W Twoim pliku najpierw musiałem zrobić os symetrii którą przeciąłem żebro wzdłuż i a potem Mirror-em zrobiłem kopię jego dolnego obrysu którą to odtworzyłem pierwotny obrys żebra wraz z kesonem. Następnie całość powiązałem join polyline , dorobiłem offset wewnętrzny 1.5mm a w miejscach listew postawiłem pionowe kreski. Na sam koniec zrobiłem kilka kopii rysunku nr 4 i odcinając różne fragmenty na poszczególnych kopiach pozamykałem obiekty w nosek, żebro, poszycie itp. Ostatecznie zestawiłem wszystko z osobnych elementów żeby zobaczyć czy pasuje. W załączniku cała ta akcja. To droga trudniejsza i dłuższa, więc polecam metodę pierwszą.


Załączniki:
wręgaqq.rar [129.96 KiB]
Pobrany 439 razy
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lis 2011, o 11:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Rozjaśniło mi się - dzięki wielkie:) Okazuje się, że jednak samo się nie zrobi jak chciałem i nawet z CADem trzeba trochę popracować :)
Ale już wiem coraz więcej i praca mi się posuwa do przodu :)

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lis 2011, o 12:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Nie ma sprawy. Z czasem zoptymalizujesz sobie pracę w taki sposób że czynności które robisz w połowie projektu będziesz robił na samym jego początku co pozwoli zaoszczędzić trochę czasu i nerwów :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2011, o 01:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Znowu potrzebuję pomocy... :) Moja wyobraźnei przestrzenna i zmysł konstruktorski nie ogarnia :)

żebra w ogonie są ustawione z przesunięciem i się zmniejszają- patrz plik. Listwa natarcia i podkesonowa mają po 3 mm (od czoła żebra poprowadziłem dwie równoległe linie konstrukcyjne w odległości 3mm - obrazują one listewki o tej grubości) próbuję zrobić nosek i listwę pod keson, ale z rysunku wychodzi mi że w miejscu przecięcia z żebrem jest tam 4mm listewki - co wynika ze skosu i jest niby logiczne. Jak teraz zrobić nosek i listwę ? odcinać od żebra te 4mm nie 3mm (to znaczy w miejscu przecięcia osi symetrii żebra z osią krawędzi listwy ? dobrze myślę ? ) jak to potem przełożyć na 1,5mm grubości żebra? żebro ścinać pod kątem? Mam nadzieję że zrozumiale tłumaczę.

I drugie pytanie przy okazji - jak rozumiem powinienem zrobić obrys zewnętrzny każdego żebra a potem każde osobno odcinać z kesonu i listewek ? kopiowanie tu nie zadziała ? bo zmniejszanie żebra zminiejszy też keson ?

Kurcze - jedno zrozumiem, to nowe przychodzi... mam nadzieję, że jestem juz blisko samodzielności


Załączniki:
dwie.dxf [84.32 KiB]
Pobrany 457 razy

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2011, o 08:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Pierwsza sprawa to szerokość listwy natarcia. Zrobiłem rysunek a właściwie przerobiłem Twój i wynika z niego kilka jasnych spraw. Pierwsza: słusznie zrobiłeś dając odległość pomiędzy listwami 3mm bo taka będzie grubość materiału. Druga: balsa 3mm przycięta po skosie będzie miała szerokość ciecia szerszą niż grubość. Trzecia i chyba najważniejsza dla Ciebie na tym etapie projektu jest taka że rzut boczny statecznika musi być w skali jeden do jednego. Jeżeli żebro pierwsze jest oddalone w oryginale o dajmy na to 250mm a Ty narysowałeś dla ułatwienia w odległości 100mm to zmieni się kąt pomiędzy listwą natarcia a osią pierwszego żebra. To pociągnie za sobą zmianę szerokości przyciętego po kącie natarcia (jeżeli kąt natarcia względem osi poziomej jest mniejszy szerokość będzie większa i odwrotnie) Następstwem będzie skrócenie żeberek o kilka mm. Przy montażu takich elementów okaże się że statecznik jest węższy o kilka mm ze względu na żebra jak i o kilka dodatkowych mm ponieważ natarcie będzie pod wiekszym kątem. Wtedy nastąpi moment z tych "ręce mi opadły jak to zobaczyłem" i cała radość z budowy idzie w łeb.
Żeby zobrazować bardziej temat dorysowałem w środku żebra dwie linie oddalone o 3mm wzgledem siebie al epod mniejszym kątem względem osi poziomej. Samo miejsce rysowania nie ma znaczenia ale teraz zobacz jak wpływa kąt rysowania na szerokość tej listwy przy osi poziomej pierwszego zebra. Morał z tego taki że należy narysować statecznik w skali 1:1 i na nim wyznaczać natarcia itp. Być może taki właśnie ma być u Ciebie statecznik na wysokość bo ster kierunku będzie prawie że pływający ale naświetliłem tu kwestię wymiarów czysto informacyjnie.


Co do kwesti odcinania natarć w żebrach pomiędzy żebrami skrajnymi- narysuj statecznik w kali 1:1 , pozaznaczaj na nim położenia żeberek, wręcz je tam poumieszczaj. Poprowadź linie tak jak to zrobiłeś na rysunku potem w punkcie przecięcia linii skośnej z osią każdego żebra postaw linię konstrukcyjną pionową i za jej pomocą odetnij nosek. Wrzuć najwyżej jakiś rysunek 1:1 na forum z położeniem żeberek i daj profil samego statecznika to wieczorem coś narysuję, zaraz wyjeżdżam na cały dzień do Krakowa i bedę dopiero wieczorem.


Załączniki:
dwieqq.rar [17.88 KiB]
Pobrany 413 razy
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2011, o 08:45 
Piotr - wrzuć w dxf'e rzut tego statecznika z osiami żeber


Na górę
  
 
Post: 25 lis 2011, o 11:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Mój błąd - nie napisałem, że to co wrzuciłem, to tylko dwa żebra ze statecznika :) Mam statecznik w skali 1:1 - żeberek jest więcej :) więc kąty będą docelowe. Za chwilkę dorzucę cały projekt.
Na rysunku prócz sieczki linii konstrukcyjnych :) - pierwotne założenie statecznika, oraz bryła z której obecnie mam zamiar odcinać żeberka. Ale zasadniczo idea będzie taka jak widać.


Załączniki:
cobra_forum.rar [348.69 KiB]
Pobrany 443 razy

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2011, o 13:57 
Keson na takim małym promieniu elipsy (20x13mm) będzie bardzo upierdliwy do wykonania chcąc utrzymać prawidłowe przekroje profilu.
Nie lepiej wykonać keson do przedostatniego żebra a między żebrami (ostatnim i przedostatnim) wstawić miękką balsę, następnie ręcznie wyprofilować oczywiście balsa w linii końca kesonu ?


Na górę
  
 
Post: 25 lis 2011, o 14:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Powiem ci tak - na razie nie zajmuję się wykonawstwem - mam za mało doświadczenia, żeby planować jeszcze takie rzeczy :) Próbuję ogarnąć cada.

Załączam jeszcze jeden rysunek - jest w nim pocięty z bryły ogon - jak zwrócicie uwagę na sam ster - to są tam dwa żebra ułożone pod skosem. górne i dolne - powstały z przecięcia bryły ogona płaszczyzną ukośną. I mam cholerny problem z pojęciem jak obrabiać takie żebro. Jak je obrócić a potem dorysować linie, żeby odciąć listwę. Jak obrócę o 90 stopni i przejde do 2D, to mi robi jakiś przekręcony obrys obiektu... Rysuje linie, chcę odciąć, to mi mówi, że obiekty nie sa w tej samej płaszczyźnie. Masakra - zaciąłem się na tym.

Zarzuciłem was problemami wiem :) Ale co zrobić :)


Załączniki:
cobra_forum_drugi.rar [69.42 KiB]
Pobrany 418 razy

_________________
Piotrek
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group