Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 21:09

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 lut 2019, o 22:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
SAM 18 Polska ma nowe, swoje logo. Ostatecznie zaakceptowany projekt poniżej.


Załączniki:
LOGO sam-1.jpg
LOGO sam-1.jpg [ 71.56 KiB | Przeglądany 31258 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 gru 2023, o 12:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Zaczynamy prace nad nowymi regulaminami poszczególnych klas modeli. Mają to być regulaminy krajowe, obowiązujące na naszych zawodach, spotkaniach a finalnie na mistrzostwach polski. Zmiany nie będą rewolucyjne, aczkolwiek wnoszące nowe przepisy, między innymi te wprowadzone do regulaminu przyszłorocznych Mistrzostw Świata na Węgrzech.
Pisaliśmy już o nowej klasie "Electric Glider". To będzie nowa klasa, przepisy były już zamieszczone na forum. Od wiosny planujemy pierwsze "testowe" zawody.
Dość duże zmiany zaszły w klasie "Elektrorubber". Nowy regulamin podobny jest do klasy "EG". Czas maksymalny pracy silnika 60 sek lub wyłączenie napędu na 200 m /Altimeter/. Dowolny napęd, pakiet, śmigło, regulator. Chcemy zaproponować w naszych krajowych przepisach aby była możliwość powiększania modelu do maksymalnie 1300 mm rozpiętości.
Klasy silnikowe bez większych zmian. Proponowana jest tylko likwidacja klasy "RetroPL" a w jej miejsce klasa "NMR 2,5"
Planujemy uproszczenie regulaminów. Jako że to nasze krajowe przepisy chcemy trochę "poluzować" zasady odwzorowania modeli. Szczególnie tych polskiej konstrukcji. Chcemy aby była możliwość dokonywania pewnych zmian konstrukcyjnych mających na celu wzmocnienie, usztywnienie struktur modeli.
Modele polskie których plany zostały opublikowane przed końcem 31 grudnia 1958 roku
Modele zagraniczne których plany zostały opublikowane przed końcem 31 grudnia 1955 roku

To dwie kolejne zmiany, chyba najważniejsze, które chcemy zaproponować.
Zapraszam zainteresowanych do pracy nad "nowym regulaminem", do przedstawiania swojego stanowiska, propozycji. Mamy nadzieję, że zmiany pozytywnie wpłyną na popularność klas oldtimer oraz na ilość zawodników startujących w zawodach.
Myślę że w ciągu kilku tygodni uda się nam przedstawić pierwszą wersję krajowych przepisów modeli oldtimer.
Dołączam pdf " I Mistrzostwa Świata SAM 2024 Regulaminy"


Załączniki:
2024_jun_SAM18__World_Champs_rules.pdf [403.13 KiB]
Pobrany 44 razy

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 gru 2023, o 20:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 wrz 2015, o 13:46
Posty: 35
Lokalizacja: Wejherowo
Witam Kolegów,

Co z moją propozycją dot. wprowadzenia do napędu modeli w klasie RETRO PL wyłącznie silników samozapłonowych? Nikt się do tej propozycji nie odniósł.

Pozdrawiam

Piotr Burda

_________________
SAM 18-018
Pozdrawiam serdecznie
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 gru 2023, o 22:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
piciu pisze:
Nikt się do tej propozycji nie odniósł.


Z chęcią odpowiedział bym na Twoje pytanie, ale kompletnie się nie znam na takich tematach. Moja odpowiedź byłaby bardzo nie merytoryczna.
Bo widzisz, sprawa wygląda następująco. Ci co by mogli by się odnieść do Twojego pytania to zrezygnowali z członkowska w SAM18(?), albo nie używają internetu i nie czytają wpisów na tym forum, lub po prostu nie chcą się odzywać. Jest nas garstka w samym SAM18, a śledzących tutejsze wpisy jeszcze mniej. Moje prośby, błagania momentami wręcz molestowanie o zabranie głosu w dyskusji czy chociażby pomoc w redagowaniu biuletynu kompletnie nie odnoszą skutku. Idąc dalej. "Jest nas garstka": Tomek /mgr/, Janek /Jony50/, Marcin /ali1983/ no i ja. Dwie, trzy osoby, członkowie SAM18 w kontakcie telefonicznym. Tak to wygląda, więc nie oczekuj rozbudowanej dyskusji, to jest bardzo trudne. Jeżeli chcemy aby modele oldtimer i SAM18 się rozwijały to musimy zdecydowanie poprawić jakość kontaktu ze sobą. Powiem szczerze, to leży kompletnie u nas. Bez komunikacji, wymiany poglądów, propozycji idea SAM Polska po pewnym czasie - po "wypaleniu się" z chęci działania kilku osób - zaniknie lub zejdzie na margines modelarstwa.
Modele old to świetna zabawa, proszę więc aby wszyscy co "TO" przeczytali wzięli sobie moje uwagi do serca, przemyśleli.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2023, o 16:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
piciu pisze:
Witam Kolegów,

Co z moją propozycją dot. wprowadzenia do napędu modeli w klasie RETRO PL wyłącznie silników samozapłonowych? Nikt się do tej propozycji nie odniósł.

Pozdrawiam

Piotr Burda

Mi trudno powiedzieć, nie startuję w tej klasie. Jak już bym miał wybierać silnik to tylko elektryk ;)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2023, o 18:03 
Offline
Modelarz

Rejestracja: 18 sie 2023, o 18:55
Posty: 10
Lokalizacja: Otwock
To ja może odpowiem. Jestem jeszcze "świeżak" w SAM ale kilka uwag: Możemy stosować silniki samozapłonowe w RETRO PL, nie ma problemu, jest ich pod dostatkiem na rynku. Modele będą też dobrze latały, może nawet wyrówna to nieco szanse w rywalizacji. Ale przede wszystkim uważam że przepisy powinny być ustalone na dłuższy czas, nie powinny się co chwilę zmieniać bo ktoś zacznie budować model przestrzegając zasad, a w międzyczasie dwa razy pozmieniają się przepisy. Nie trafiają do mnie argumenty, że Czesi to robią tak, a Węgrzy jeszcze inaczej i trzeba się dostosować bo oni są najmądrzejsi. Róbmy po swojemu, tak jak my uważamy, nie jesteśmy w niczym gorsi od nich. Mamy swoje krajowe klasy i nikomu zza granicy nic do tego. A jeśli ktoś ma ambicję startować w zawodach rangi międzynarodowej niech sobie buduje modele według międzynarodowych obowiązujących przepisów. Nie rozumiem tego pędu do ciągłego zmieniania przepisów, to nic dobrego, tym bardziej, że modele w naszych klasach nie posuwają się w żaden szczególny sposób technologicznie do przodu. Wprost przeciwnie, pilnujemy aby modele były budowane metodami "z epoki".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2023, o 19:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Dziękuję za wyrażenie swojej opinii.
Staramy się napisać "nowe" regulaminy dokładnie tak jak piszesz. Będą to przepisy krajowe. Mam nadzieję, że docelowe i nie będą już zmieniane. Aby tak było zapraszam do dalszej dyskusji. Niebawem będzie do wglądu projekt Krajowego Regulaminu Modeli Oldtimer.

p.s
Marcin proszę o uzupełnienie swojego profilu - awatar.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2023, o 20:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Zapraszam wszystkich członków SAM18 do włączenia się przy kształtowaniu naszego krajowego regulaminu.
Pracujemy nad współdzielonym plikiem WORD-a, swoje uwagi należy dodawać poprzez komentarze w pliku.
Wystarczy zaznaczyć kawałek nad którym chcemy dyskutować, z menu RECENZJA, wybrać Nowy Komentarz
Załącznik:
Zrzut ekranu 2023-12-30 190901.png
Zrzut ekranu 2023-12-30 190901.png [ 122.08 KiB | Przeglądany 1924 razy ]


Następnie opisać swoją propozycję.
Oby otrzymać link dający dostęp do edycji pliku należy napisać do mnie na PW.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2023, o 20:21 
Offline
Modelarz

Rejestracja: 18 sie 2023, o 18:55
Posty: 10
Lokalizacja: Otwock
No i super, ustalmy te zasady na kilka lat i będzie spokój. Oczywiście nowe kategorie jak najbardziej mile widziane, będzie się je po prostu dokładać. Jeśli chodzi o mnie to brakuje mi klasy modelików swobodnie latających, o których już była mowa wcześniej na FB, oraz klasy modeli na uwięzi - oczywiście retro, były już wstępne ustalenia i opracowane reguły ale nie jestem pewny, czy zostało to w końcu uznane za oficjalną klasę. Dobrze byłoby chociaż jedną z tych klas wprowadzić. Co do wspomnianych zawodów międzynarodowych - powtórzę się ale na prawdę uważam, że nie ma śledzić każdej zmiany w przepisach i od razu wprowadzać u nas. Każdy kraj ma inne uwarunkowania, inną dostępność akcesoriów (głównie silników) czy upodobania. Róbmy po swojemu i będzie ok. Szczególnie chodzi tu o klasę Wicherka, która fajnie, że jest no i oczywiście RETRO PL czy jego nowa odmiana. Na zawody za granicę wyjeżdża raz na rok dosłownie garstka naszych zawodników i nie ma potrzeby, żeby cała reszta musiała się do tego dostosowywać. Czekamy na propozycje :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2023, o 21:20 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 wrz 2015, o 13:46
Posty: 35
Lokalizacja: Wejherowo
Witam Kolegów,

Od samego początku przy tworzeniu regulaminów zostało popełnionych wiele błędów. Dopuszczenie folii jako materiału pokryciowego oraz napędów elektrycznych wykracza daleko poza pojęcie modeli RETRO.
Kto w latach 30 i 40 ub. wieku myślał o takich technologiach budowy modeli ? Tak samo napęd elektryczny ( nikogo nie chcąc urazić ) ma się nijak do tego typu modeli.
Razem z Kolegą Marcinem Sadowym stworzyliśmy regulamin modeli FF z napędem spalinowym. Zainteresowanie ze strony członków SAM18 na poziomie 0 !

Zgadzam się z kolegą MILO w temacie braku aktywności w naszym Stowarzyszeniu. Brak zainteresowania ,,zabije" naszą organizację , pozostaną nieliczni którzy będą uczestniczyć tylko w imprezach międzynarodowych.

Pozdrawiam

Piotr Burda

_________________
SAM 18-018
Pozdrawiam serdecznie
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group