Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 18:41

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 wrz 2022, o 15:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Wspominałem już w innym wątku o tej wersji Wicherka. Mam już wstępną bryłę modelu. Szybowiec będzie miał ponad 2,5 m rozpiętości. Na niej będę dalej pracował. Oto jakie zmiany wprowadziłem w stosunku do bazowej wersji W25.
Kadłub został lekko - około 3/4 cm - wydłużony w części nosowej. Lekko zwężony w kierunku ogona. Została dodana płoza kadłubowa. Powiększony statecznik pionowy, podział statecznik/ster około 50 na 50 procent. Płat ma dodaną trapezową końcówkę, cięciwa główna 240 mm końcówka 144 mm. Profil płata: na razie przyjąłem Aquilę, ale biorę pod uwagę S3021 lub coś podobnego. Z oryginalnego profilu rezygnuję. Podwójny wznios, centro 6 st, uszy 6 st.
Statecznik poziomy powiększony, wsp A 0,75 co daje SC w granicach 98/116 mm od kn. Profil naca0009, ster wysokości 1/4 cięciwy. Reszta modelu zgodna z projektem Schiera, czyli materiały, mocowanie skrzydeł, ogólna struktura.
Tyle wstępu. Model będzie opracowany pod ploter laserowy.


Załączniki:
W25 szybowiec1.png
W25 szybowiec1.png [ 13.32 KiB | Przeglądany 10156 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 lis 2022, o 22:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
W tym wątku ma być o Wicherku 25 w wersji szybowcowej. Postanowiłem na rozgrzewkę narysować W15 w rzeczonej wcześniej wersji. Parę wieczorów i jest model prawie gotowy do cięcia. Zaczynam układać szybowiec na formatkach. Oczywiście W25 będzie rysowany dalej.
Wicherek 15 szybowiec opiszę w nowym wątku. Dołączam zrzut z planami modelu.


Załączniki:
W15 szybowiec1.png
W15 szybowiec1.png [ 26.9 KiB | Przeglądany 9385 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 lis 2022, o 23:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
[ Profil płata: na razie przyjąłem Aquilę,] niezbyt dobry pomysl uwazam, szybowiec bedzie latal jak gazeta, zadnej penetracji pod wiatr.

[ ale biorę pod uwagę S3021 lub coś podobnego.] To juz lepiej.

[ Z oryginalnego profilu rezygnuję. ] Swietny pomysl!


Proponuje dorobic keson.

Skrzydla wydaja sie dlugie w porownaniu do kadluba. Czy przedluzyles kadlub? Pamietasz Twoj model Osa? Chyba mgr zrobil arkusz Excel aby to sprawdzic...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lis 2022, o 15:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Andrzej Klos pisze:
Skrzydla wydaja sie dlugie w porownaniu do kadluba. Czy przedluzyles kadlub? Pamietasz Twoj model Osa? Chyba mgr zrobil arkusz Excel aby to sprawdzic...

To była Mucha ter easy. W tym modelu chodziło o stateczność kierunkową i skuteczność steru kierunku. Powiększenie powierzchni statecznika i steru a w drugiej wersji także wydłużenie kadłuba w części ogonowej o 50 mm zdecydowanie poprawiło sytuację.
Oczywiście sprawdziłem, przed samym rozpoczęciem rysowania. Zrzut poniżej, można zobaczyć. Współczynnik A równy około 0,88 jest spory i nie widzę tutaj problemów.
Jakby to jakoś zgrabnie odpowiedzieć na resztę propozycji.... Otóż Wicherek /szybowiec/ nie jest w pełni że tak powiem, "użytkowym" modelem, to oldtimer. Wszyscy wiemy jakie wytyczne przyświecały Schierowi podczas projektowania. Wicherek w moim rysowaniu nie jest przerabiany, udoskonalany, nie będzie to kolejna wersja rozwojowa, to ma być Wicherek, możliwie najbardziej zbliżony do koncepcji pierwowzoru. Oczywiście w 100 % nie uda mi się to, ale się staram. Oblatywałem chyba dwa Wichry szybowce na org profilu, o locie szybowcowym właściwie trudno mówić. Sam Papcio Schier proponuje, podkreślam , proponuje zmianę profilu na inny, bardziej szybowcowy. Zdecydowałem się na Aquilę. Mam lub miałem w sumie 5 modeli na tym profilu i zgadzam się z Tobą całkowicie co do jego charakterystyk. Jednak w spokojnym powietrzu modele latają bardzo dobrze. Termika bardzo przyjemna. Profil pozwoli zachować charakterystykę modelu, zachować w przybliżeniu osiągi oryginału itp/itd.
Modelami old latanie jest relaksujące, spokojne i dające mnóstwo satysfakcji. Modelami old lata się gdy pogoda jest spokojna, słaby wiatr, wtedy kiedy możemy w pełni nasycić oczy widokiem modelu w powietrzu. Czy da się zrobić z Wicherka szybki model na zbocze, szybowiec na silne warunki wiatrowe lub akrobata z silnikiem, pewnie tak, nawet na pewno tylko po co....


Załączniki:
W15 szyb analiza.jpg
W15 szyb analiza.jpg [ 289.94 KiB | Przeglądany 9345 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lis 2022, o 23:54 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
Z tymi wspolczynnikami to nie takie proste. Mozna miec duzy wspolczynnik, tzn male ramie a duza powierzchnie a samolot bedzie latal do kitu, jak np J1 Przasniczka, ktotry ma HTVC=0.44. Wspolczynniki te sa uproszczeniem i dzialaja pod warunkiem, ze ramie jest okolo 3x sredniej cieciwy. Rownania matematyczne na stabilnosc sa bardzo skomplikowane, liczby urojone, i nie bede tutaj nikogo nudzil. Ale potwierdzaja, ze przedluzenie ramienia jest duzo lepsze od powiekszenie powierzchni.

Ja natomiat mialem orginalnie na mysli VTVC, wspolczynnik statecznika pionowego.

Załącznik:
QFI-VT.jpg
QFI-VT.jpg [ 1.26 MiB | Przeglądany 9325 razy ]



Wziete z QFI

Bierze on pod uwage:
- VTA powierzchnie statecznika pionowego
- MA ramie momentu mierzone od 25% SC skrzydla do 25% cieciwy statecznika pionowego
- WA powierzchnia skrzydla
- WS rozpietosc skrzydel

Pisze, ze powinno byc pomiedzy 0.03 i 0.06.

Latwo dorobic to do arkusza i sie pobawic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 paź 2023, o 12:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2020, o 14:49
Posty: 42
Lokalizacja: Przeciszów (Oświęcim)
Andrzej Klos pisze:
............

Latwo dorobic to do arkusza i sie pobawic.



Łatwo przy łatwych obrysach płatów. A co jeżeli skrzydła są zbieżne ...a statecznik ...rąbowaty ?
Jakie wartości wstawić ?

_________________
"Fortuna favet fortibus"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2023, o 00:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
Srednia aerodynamiczna cieciwa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 paź 2023, o 22:40 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2020, o 14:49
Posty: 42
Lokalizacja: Przeciszów (Oświęcim)
[ Profil płata: na razie przyjąłem Aquilę,] niezbyt dobry pomysl uwazam, szybowiec bedzie latal jak gazeta, zadnej penetracji pod wiatr.

Można trochę szerzej. Jest model który mi się podoba (Marabu) i o ile dobrze pomierzyłem to jest na profilu Aquila.

_________________
"Fortuna favet fortibus"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2023, o 23:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
RobRoy pisze:
[ Profil płata: na razie przyjąłem Aquilę,] niezbyt dobry pomysl uwazam, szybowiec bedzie latal jak gazeta, zadnej penetracji pod wiatr.

Można trochę szerzej. Jest model który mi się podoba (Marabu) i o ile dobrze pomierzyłem to jest na profilu Aquila.


Mysle, ze Selig S3021 bedzie OK dla takiego modelu. Niebo a ziemia w porownaniu do Aquila.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2023, o 10:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2020, o 14:49
Posty: 42
Lokalizacja: Przeciszów (Oświęcim)
Andrzej Klos pisze:
RobRoy pisze:
[ Profil płata: na razie przyjąłem Aquilę,] niezbyt dobry pomysl uwazam, szybowiec bedzie latal jak gazeta, zadnej penetracji pod wiatr.

..... .


Mysle, ze Selig S3021 bedzie OK dla takiego modelu. Niebo a ziemia w porownaniu do Aquila.


Czy S3021 "potrzebuje " zwichrzenie końcówek płata czy jest to kwestia głębszej analizy, obliczeń ...
Jest to profil typowo "szybowcowy", czy do lekkich "samolotów" też się nadaje ?
Tak, tak ..wiem ...obliczenia ...analizy, ale tak na oko Mistrza - jednym zdaniem - tak, tak...nie nie

Chociaż prawdę mówiąc przy takich modelach ...do 2 m, to chyba najlepiej zrobić i zobaczyć czy będzie latało, ew. sprawdzić potem ...dlaczego ne lata... ;-). Zawsze można dorobić inne skrzydła.( Myślę tu o styrolotach)

_________________
"Fortuna favet fortibus"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group