Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 09:53

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 7 lut 2024, o 10:33 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
RobRoy pisze:
Przed płozą pasuje chyba dodać " mały klinik ", żeby się trawa nie czepiała ...

Bardzo słuszna uwaga, dziękuję

Mini sesja zdjęciowa, no nie mogłem się powstrzymać aby zobaczyć model w świetle dnia, niestety pochmurnego .
Przy sztucznym oświetleniu kolor kesonu jest prawie taki sam jak naturalna sklejka,niestety w świetle dziennym jest ciut za bardzo brązowy. Kesonu barwilem bejcą jesion. Jak tak sobie patrzę na te moja Czajkę EASY ... wyszło bardziej easy plus :shock: :lol:
W stanie widocznym na zdjęciach model waży 1100g, zostało tylko dorobić popychacze lotek i klapki zakrywające serwa.


Załączniki:
IMG_20240207_091646.jpg
IMG_20240207_091646.jpg [ 3.7 MiB | Przeglądany 1825 razy ]
IMG_20240207_092101.jpg
IMG_20240207_092101.jpg [ 838.2 KiB | Przeglądany 1825 razy ]
IMG_20240207_092201.jpg
IMG_20240207_092201.jpg [ 2.78 MiB | Przeglądany 1825 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Stefan
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 7 lut 2024, o 17:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Bardzo ładnie się prezentuje :D . Czajki bis nie były malowane, ale jakieś oznaczenia by się przydały. Daj znać, chętnie pomogę. Czekamy na oblot.... tylko wszystko dobrze podłącz :P .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 8 lut 2024, o 09:17 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
milo pisze:
Czajki bis nie były malowane, ale jakieś oznaczenia by się przydały. Daj znać, chętnie pomogę

Może i nie były malowane, ja pomalowałem, :shock: olejem tungowym. Właściwie to pomalowałem tylko kadłub, olej pięknie uwydatnił słoje na sklejce, sosna jakoś specjalnie się nie wyróżniła ale mnie sie efekt podoba. W sprawie oznakowań, chętnie skorzystam może zadzwonie wieczorem

_________________
Pozdrawiam, Stefan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 8 lut 2024, o 23:08 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
Piekna robota. Gratulacje!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 11 lut 2024, o 15:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lut 2024, o 18:22
Posty: 3
Lokalizacja: Południowy wschód
milo pisze:
Czajki bis nie były malowane


Jasnokremowy? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 11 lut 2024, o 16:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
list pisze:
milo pisze:
Czajki bis nie były malowane


Jasnokremowy? ;)


Być może. Wszystko przez chyba najbardziej znane zdjęcie "Czajki bis" nr 679. To szybowiec jeden z dwóch pierwszych wyprodukowanych / wg książki monografii "Czajka" Murawskiego/ pierwsze egzemplarze nosiły numery 678 i 679. Zdjęcie wyraźnie prześwietlone, wszystko wydaje się w jednym, jasnym kolorze /jasnokremowy lub inny/. Godzinami wpatrywałem się w zdjęcia tego egzemplarza i innych. Skłaniam się ku twierdzeniu, że Czajki nie były malowane. Z różnych powodów. Ekonomia, masa, przeznaczenie szybowca / szybowiec szkolny, przejściowy/. Teraz pytanie. Czy powielany pogląd że szybowiec był malowany oparty jest na w/w fotografii, istniejącej dokumentacji / zdjęcia, dokumenty/ czy być może na przekazach ustnych, wspomnieniach ludzi którzy ten szybowiec widzieli. Właściwie tylko te jedyne zdjęcie daje podstawę do takiego stwierdzenia. Dobrze by było mieć fotkę w dobrej rozdzielczości, myślę że wątpliwości by się rozwiały. Na innych widać zupełnie co innego. Silnie sfatygowana powierzchnia pokryć sklejkowych kadłuba i skrzydeł nie pozostawia wątpliwości, nie widać śladu farby.
No ale to moje zdanie, jak było naprawdę tego pewnie nikt do końca nie wie i ciekawe czy się kiedyś dowiemy.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 12 lut 2024, o 10:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lut 2024, o 18:22
Posty: 3
Lokalizacja: Południowy wschód
Twój wpis dał mi dużo do myślenia. Przejrzałem chyba wszystkie zdjęcia "biski" którymi dysponuję. I obawiam się że....możesz mieć rację!
Zamieszczam trzy (wg. mnie najbardziej pasujące do dyskusji) zdjęcia. Wszystkie wykonano w tym samym miejscu - południowe zbocze Jodłowca. Dwa przedstawiają Czajkę bis a jedno (dla porównania) Komara bis. Co do Komara nie ma wątpliwości - ewidentnie jasny lakier - można dyskutować nad odcieniem/kolorem ale to może na inną okazję :lol: Przy tym porównaniu Czajka wypada blado...Jest jeszcze jeden wymowny szczegół - na pierwszym zdjęciu widać różnicę odcienia/faktury kesonu na lewym skrzydle. Typowe dla szybowców w naturalnych barwach. Po raz kolejny przekonałem się, że sceptycznie trzeba podchodzić do tego co się widzi ...lub chce widzieć na zdjęciach :lol:


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 72.11 KiB | Przeglądany 1629 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 72.33 KiB | Przeglądany 1629 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 67.31 KiB | Przeglądany 1629 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 12 lut 2024, o 11:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Troszeczkę wątek traktujący o budowie modelu "zaśmieciliśmy". Myślę , że stefol nie pogniewa się ;) . Myślę również że to takie merytoryczne śmiecenie :) . Tak czy inaczej proponuję przenieść dyskusję do innego wątku, tym bardzie że ostatnio pojawiło się dużo nowych zdjęć, publikacji o szybowcach przedwojennych, jest o czym dyskutować, jest nad czym się zastanawiać.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 12 lut 2024, o 14:41 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
milo pisze:
Myślę , że stefol nie pogniewa się ;)


Powiem tak, gdyby moja Czajka była modelem redukcyjnym można by się spierać czy kadłub był malowany, czy to beżowy czy jasnobrunatny czy jakiś tam jeszcze,cza by kobietę jakąś zapytać :lol: faceci podobno rozróżniają kolory podstawowe : :oops: . Co do dyskusji na temat szybowców, jestem za, zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego, a że w wątku z budowy? Dla mnie nie problem.

_________________
Pozdrawiam, Stefan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czajka bis
Post: 22 lut 2024, o 11:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
Miałem problem z naklejkami na kadłub, najpewniej przez to że został pokryty olejem tungowym, chociaż jak widać do czystej sklejki też nie chce sie kleić :evil:

Po zastanowieniu wpadłem na taki pomysł :idea: ;) folia to jakiś tam rodzaj plojstiku, a może formula...
Pierwsza próba średnio udana, cos się miejscami pofalowało na brzegach :evil: nie dokładnie rozprowadzony klej. Kolejna próba zadowalająca, trzeba tylko dać klej z naddatkiem, po wyschnięciu i tak jest nie widoczny, no chyba że pod lupą :lol: Po kilku minutach od nałożenia kleju naklejka na kadłub, żelazko na minimalna temperaturę i lekkie "zaprasowanie"


Załączniki:
IMG_20240222_100156.jpg
IMG_20240222_100156.jpg [ 2.4 MiB | Przeglądany 1006 razy ]
1708591300370.jpg
1708591300370.jpg [ 2.07 MiB | Przeglądany 1006 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Stefan
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group