Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 10:30

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: MS-13"Bocian"
Post: 9 lip 2015, o 17:53 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Wykonałem według wskazówek „milo” elegancki hol ale wygląda na to ,że nie umiem na nim startować. :shock: :o Po niefortunnych przeżyciach z Liskiem nabrałem jeszcze większej werwy do pracy. Nie może być tak ,że nie opanuję tego tematu. Aby potrenować muszę mieć coś do tego treningu. Jakiegoś trenerka. Szukałem czegoś w miarę prostego. No i padło dzięki naszemu formowemu koledze „ali1983”na przedwojenny MS-13 „Bocian”. Wydaje się idealny. ;) Nie będzie to oczywiście pół makieta jak w przypadku „aliego” tylko wersja „easy”. Myślę ,że nie będzie zły za zdublowanie pomysłu. ;)
Żeby rozpocząć budowę potrzebne mi będą pewne wskazówki od kolegów z forum. Szkic wstępny powstał. Myślę ,że „milo” też trochę mi podpowie. Jaki zastosować profil ,kąt zaklinowania , ewentualne korekty wymiarów itp.
Kadłub to skrzynka z balsy 3,0 z otwieraną częścią aby dostać się do bebechów. Skrzydła konstrukcyjne , monolit ze wzniosem. Statecznik pionowy dzielony w połowie. Skrzydło mocowane na pasy gumy modelarskiej wraz z zastrzałami (na szkicu zielone).
Załącznik:
MS-13 BOCIAN.jpeg
MS-13 BOCIAN.jpeg [ 142.48 KiB | Przeglądany 16454 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lip 2015, o 20:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Pozwoliłem sobie wrzucić dane w arkusz celem przeliczenia modelu.
Nie podałeś cięciwy statecznika poziomego na zakończeniu.
Przyjąłem 120mm.

Wydłużenie płata: 8,2
Pow. Płata: 39,6 dm2
Wydłużenie statecznika: 4,0
Pow. Statecznika: 6,8 dm2
A: 0,51

Wygląda dobrze, choć nie wiem czy wydłużenie poziomego nie powinno być większe z uwagi na to, że ma to być trenerek (Niestoj podaje 4,0 - 5,5)

Co do profilu, możesz rozważyć S3021 - płat będzie prosty w budowie - a jeśli chodzi o właściwości lotne: z małym obciążeniem powierzchni powinieneś być zadowolony (viewtopic.php?f=69&t=146#p1299)

Myślę, że z wagą powinieneś celować w okolice 1100 gramów - da to obciążenie pow. na poziomie: 27,8 g/dm2

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lip 2015, o 21:02 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Dzięki Tomek! Fajnie ,że to przeliczyłeś. :)
Jest to dla mnie pozytywna informacja która daje bodziec do pracy.Możesz zasugerować wydłużenie poziomego? Zwiekszyć rozpiętość czy powierzchnię?

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lip 2015, o 22:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2011, o 20:51
Posty: 558
Lokalizacja: Elbląg
Z mojego Bociana to została może 1/8 makieta. Jest to aktualnie model, który mam na warsztacie (z racji ostatniej kraksy zostałem bez napędu, a hol leży i czeka). Zrezygnowałem z pływającego sw, który także nie będzie miał zastrzałów. Trochę się machnąłem z rozstawem i ilością żeber. Profil clarky, c=228mm. Stateczniki z płaskiej płytki.
Od początku sierpnia idę na urlop i mam nadzieję do tego czasu go oblatać.

_________________
Fw190 NPN, PZL Dromader NPN, SuperSportster, Dart XL fpv, copterx 450 black angel
Radiomaster tx12multi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lip 2015, o 22:30 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Przygotowałem kilka opcji, nie wiem która będzie lepiej pasować do obrysu ;)
Pozostałe dane są takie same jak w poście powyżej.

Opcja 1,
Rozpiętości 580mm, cięciwa 130mm, na końcówce 100mm.
Wydłużenie statecznika: 5,0
Pow. Statecznika: 6,7 dm2
A: 0,50

Opcja 2,
Rozpiętość 600mm, cięciwa 130mm, na końcówce 100mm.
Wydłużenie statecznika: 5,2
Pow. Statecznika: 6,9 dm2
A: 0,51

Opcja 3,
Rozpiętość 580mm, cięciwa 140mm, na końcówce 90mm.
Wydłużenie statecznika: 5,0
Pow. Statecznika: 6,7 dm2
A: 0,50

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lip 2015, o 08:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Dziękuję Tomek za pomoc ! :) Wybiorę opcję 2.Obrys wykonam podobny do oryginału.

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lip 2015, o 19:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Jeżeli to ma być szybowiec do treningu - moim zdaniem powinieneś skorzystać z planów jakiegoś modelu z internetu lub zaprojektować sam, bo znów zrobisz model z bagażem wad pierwowzoru - to polecam Aquilę download/file.php?id=8238&mode=view. Prosty w budowie, wiele wybaczający. Wielu na nim wyszkoliłem ;) . Płaty na gumie, dodatkowo zastrzały też na gumie..... miałem tak wykonany model, rozwiązanie proste, ale nie zawsze dające pewność podczas startu. In minus jeszcze jest samo umiejscowienie, a właściwie zamontowanie poziomego. Zrobisz na stałe? Widzę w tym kolejny mały, ale jednak problem.
Oczywiście to moje sugestie ;) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lip 2015, o 21:57 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Twoje sugestie są dla mnie cenne. ;) Statecznik poziomy mogę wykonać jako regulowany.Czy jego zamocowanie (położenie) w stosunku do płata nie jest w porządku?
Wersja na gumy powstała z myślą o elastyczności w trakcie małej kraksy. ;) Mogę wrócić do sprawdzonego mocowania tak jak mam w silnikówkach. To mocowanie przeżyło nie jeden kapotaż bez szkody dla modelu. 8-) Zastrzały będą wtedy na agrafkę. Przy tym typie usterzenia regulację steru wysokości w modelach silnikowych ma rozwiązaną tak jak na szkicu. Nie widzę problemu aby ja zastosować w modelu szybowca. Profil dam taki jak sugerujesz.
Załącznik:
M-I.jpeg
M-I.jpeg [ 38.4 KiB | Przeglądany 16340 razy ]

Załącznik:
M-II.jpeg
M-II.jpeg [ 41.54 KiB | Przeglądany 16340 razy ]

Załącznik:
M-III.jpeg
M-III.jpeg [ 23.16 KiB | Przeglądany 16340 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lip 2015, o 19:50 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Zmieniłem w tytule tematu na „Bociek” (właśnie taka nazwa prawdopodobnie była mu przypisana). Nie będzie sie mylił z powojennym "Bocianem" ;) . Właściwie kadłub jest już zmajstrowany. :) Przyjdzie jedynie go zamknąć ,wykonać pokrywę i płozę . Więcej już tutaj nic nie przybędzie. Jedynie folia i wyposażenie. Zastanawiam się czy nie wkleić dodatkowej wręgi z balsy w ogonie. Pudło jest sztywne. Dałem dodatkowo sosnowe podłużnice 3X5 wzdłuż balsy. Nie chce już tam więcej nic pchać. Całość z usterzeniem waży 351 gramów. A jest to kawał „drachla”. ;)Teraz przymiarka do skrzydełka .Profil będzie taki jak zasugerował "milo".
Załącznik:
P7205374.JPG
P7205374.JPG [ 141.54 KiB | Przeglądany 16293 razy ]

Załącznik:
P7205376.JPG
P7205376.JPG [ 162.37 KiB | Przeglądany 16293 razy ]

Załącznik:
P7205380.JPG
P7205380.JPG [ 157.53 KiB | Przeglądany 16293 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 sie 2015, o 21:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
„Bociek” zaawansowany w 80%. ;) Trochę różni się od pierwszej koncepcji. :lol: Rozpiętość wzrosła do 2000 mm. Jako ,że skrzydło tworzy jedną całość to ta rozpiętość transportowo już nie jest taka fajna. :shock: Ale damy radę. :lol: Mocowanie skrzydła i regulacja statecznika poziomego „samolotowa”. Przed zamknięciem kadłuba w cz.dolnej chciałbym prawidłowo umieścić zaczep do startu gumowego. Ukłon w stronę kolegów którzy mogliby mi wyznaczyć środek ciężkości według programu (nie posiadam go). ;) Według moich obliczeń „na piechotkę” wychodzi 75 mm od krawędzi natarcia.
Barwy to będzie moja „radosna twórczość”. :lol: Mam niebieską folię po „Lisku” to i nawiążę do jego barw.
Załącznik:
MS-13 BOCIAN.jpeg
MS-13 BOCIAN.jpeg [ 153.41 KiB | Przeglądany 16241 razy ]

Załącznik:
P8025419.JPG
P8025419.JPG [ 159.57 KiB | Przeglądany 16241 razy ]

Załącznik:
P8025420.JPG
P8025420.JPG [ 129.96 KiB | Przeglądany 16241 razy ]

Załącznik:
P8025421.JPG
P8025421.JPG [ 96.85 KiB | Przeglądany 16241 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group