Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 16:29

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 4 paź 2015, o 15:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Gratuluję udanego oblotu, Bocian wspaniale prezentuje się na tle nieba, to zdjęcie jest świetne :D

pepcio 11 pisze:
Załącznik:
PA045505.JPG
PA045505.JPG [ 27.71 KiB | Przeglądany 8063 razy ]



Bardzo mi się podoba

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 paź 2015, o 17:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Model trafił w moje ręce kilka dni wcześniej. Mirek poprosił mnie o ustawienie modelu na moim Opticu Sport. Szybowiec ustawiłem wstępnie - wychylenia i ich zakresy oraz różnicowość lotek - wyważyłem, nie wiem ile ważył do lotu, ale coś około 1500 g. Z tak przygotowanym modelem umówiłem się z Mirkiem dzisiaj na lotnisku. Miałem pewne obawy ;) .... duża masa i sama wielkość Bociana kazała mi przypuszczać kłopoty przy starcie, jednak moje lęki były nieuzasadnione :) . Ale po kolei .... ;)
Po zmontowaniu, sprawdzeniu działania sterów, kilka rzutów z ręki. Model trzyma się powietrza, reakcje na stery prawidłowe, czuć lekką tendencję do zakrętu w lewo, ale odpowiedni trym załatwia temat. Czas na loty wysokie. Szybowiec zaskakująco ..... "miękko" startuje na holu, zero tendencji do zbaczania z kursu. Samo puszczenie z ręki po naciągnięciu gumy - budzące moje wcześniejsze obawy - płynne i stabilne. Bocian spokojnie zadziera "mordkę" i po wejściu na pułap bardzo elegancko ją opuszcza, przy 70/80 % wykorzystaniu holu. Spadochronik odchodzi, lot swobodny. Wszystko działa jak trzeba :) . Na ziemi model sprawia wrażenie ociężałego i "kluchowatego" :lol: , ale w powietrzu wrażenia są zupełnie inne. Lot ślizgowy stabilny, majestatyczny. Zakręty proporcjonalne do wychyleń i też stabilne. Wymagają delikatnych korekt lotkami i sterem kierunku. Model nie dysponuje dużą doskonałością, dlatego podejście do lądowania należy dość wcześnie zaplanować, jednak ono samo nie stwarza większych problemów. W jednym z kolejnych lotów sprawdziłem jak Bocian reaguje na utratę prędkości. Sypie się w korek, ale przebieg przeciągnięcia nie jest gwałtowny, najpierw "zwalenie się " na skrzydło, kawałek spirali i dopiero korek.....wszystko w zwolnionym tempie ;) .
Bocian jest prosty w pilotowaniu, bardzo przyjemny, o dość dużym zakresie prędkości eksploatacyjnych. Udana konstrukcja, idealnie nadająca się do szkolenia i lotów doskonalących. Żaden element lotu nie sprawia problemów ani kłopotów.
Wykonaliśmy ok 10 lotów, ja może z 6/7 i Mirek 3 - pełne loty, bez mojej ingerencji :D . Teraz tylko latać i cieszyć się widokiem tego szybowca w powietrzu.....wygląda bardzo efektownie, szybowcowo :D .
Gratuluję udanego modelu i dziękuję Mirkowi za wspólne loty, było naprawdę bardzo miło :D .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lut 2016, o 18:39 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Filmik pojawia się bardzo dużym opóźnieniem :oops: , krótki, ale po części obrazuje własności lotne „Boćka”. Bardzo dziękuję za pomoc w opracowywaniu tej konstrukcji oraz opinie i pochwały od kolegów. Decyzja o budowie tego modelu powstała po niefortunnej kraksie „Lisa”. Lekarstwo na kaca ;) . Teraz po oblocie mogę śmiało zarekomendować ten model nawet mniej doświadczonym modelarzom. Pod względem budowy i własności lotnych. W powietrzu w zasadzie przejął chyba cechy oryginału. Jest wdzięczny w pilotowaniu i lata majestatycznie. Oczywiście bez problemu można wykonać w tym modelu skrzydła dzielone. Zawsze to mniej kłopotu z przechowywaniem i transportem. „Bocian” spełnił moje oczekiwania w 100% :D . Będzie on u mnie służył do bezstresowego treningu jako „koń roboczy”. Muszę nabrać wprawy w startach z gumy i nauczyć się poprawnego pilotażu szybowców (za często model rozpędzam bojąc się utraty prędkości w zakrętach ,co skutkuje utratą cennej wysokości). Latanie na silniku jest o wiele prostsze. A na razie takimi najczęściej modelami latałem. Szybowiec to inna bajka. Ważne, bo na horyzoncie pojawia się „Lis II” i „Orlik”. Dla tych co lubią na silniku, miejsca w modelu jest dużo i można go przerobić bez problemu na motoszybowiec.
Ja to wolałbym zainstalować w nim jakąś kamerkę. Ale czuję, że na „woleniu” się skończy.
Na forum jest jeszcze jeden "Bocian". Budowniczemu życzę udanego oblotu i równie dużo radochy z latania :lol: .


_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 11:11 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Po sugestii "milo" zdecydowałem się zamontować hak do holowania. Będzie okazja poćwiczyć hole za Tukanem ;) . Zrezygnowałem z przeróbki na moto.
Załącznik:
IMG20210706101555.jpg
IMG20210706101555.jpg [ 524.17 KiB | Przeglądany 4909 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lip 2021, o 15:29 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
No i super, czekam na sygnał i działamy :D .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 sie 2021, o 13:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Czy środek masy przesunął się mocno w przód po dodaniu serwa/wyczepu i czy trzeba było korygować położenie elementów?
Model na holu został oblatany?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group