Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 19:19

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 lis 2015, o 17:08 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Wszyscy gratulują to ja też nie będę gorszy ;) No... Mucha nie siada normalnie ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 gru 2015, o 15:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Dziękuję wszystkim za gratulacje :) , to dopiero początek mojej przygody z Muchą ter, myślę, że bardzo obiecującej i pouczającej ;) .
Oprócz lotów opisanych wyżej, wykonałem jeszcze dwie serie, już mniej podekscytowany :lol:, z większym "chłodem" i bez tzw. "spinki" :lol: .
Pozmieniałem trochę konfigurację modelu. Zasadniczo zmiany dotyczyły zakresu wychyleń sterów i ustawienia neutrum sw. Polowałem na nieco lepszą pogodę, jednak wszystkie loty wykonywałem przy wietrznej pogodzie, stąd wnioski moje są dość ogólne i nie oddające w pełni tego jak model się zachowuje. Mucha lata dość .... dziwnie, wyczuwam jednak brak dostatecznej stateczności kierunkowej. Lot jest nerwowy, bardzo łatwo ulega wpływom bocznych podmuchów, potrzebna ciągła praca sterami. Podobnie na holu ;) . Przydało by się polatać we "flaucie", wtedy można poświrować :) z ustawieniami itp. Te objawy nie są dyskwalifikujące , ale wyjątkowo upierdliwe, cenię sobie lot w którym nie muszę zbytnio używać sterów :D . Zrobiłem w sumie ok 25 lotów, zaczynam się przyzwyczajać. No cóż, wiosenne loty pokażą wszystko.
Dodałem jeden element na końcu holu - zdjęcie - miałem obawy, że kółeczko będzie haczyło o podwozie.
Muszka otrzymała zestaw odpowiednich naklejek i numer ogonowy, zgodnie z moją tradycją :) . No i zdjęcia z sesji pod aeroklubowym hangarem :) .


Załączniki:
DSCN2962.jpg
DSCN2962.jpg [ 162.09 KiB | Przeglądany 11159 razy ]
DSCN2960.jpg
DSCN2960.jpg [ 199.98 KiB | Przeglądany 11159 razy ]
DSCN2959.jpg
DSCN2959.jpg [ 173.56 KiB | Przeglądany 11159 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 gru 2015, o 23:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
Czesc Milo,

Model ma bardzo małe obciążenie powierzchni i takie modele często latają nerwowo przy większym wietrze.
Poza tym, powiększyłeś powierzchnie skrzydeł ale nie wiem czy powiększyłeś odpowiednio powierzchnie stateczników wysokości i kierunku.
Są na to proste wzory, które podałem tutaj:

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/37183- ... 20m/page-8

Czasami w takim wypadku warto nieco powiększyć długość kadłuba, tzn odległość od środka aerodynamicznego na średniej cięciwie skrzydła i stateczników.

Poza tym, tak jak pisałem poprzednio, profil Aquila nie będzie zbyt dobrze penetrował przy większych prędkościach.

Czolem
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 gru 2015, o 11:22 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Andrzej Klos pisze:
Sa na to proste wzory, ktore podalem tutaj:

A ja tutaj:
viewtopic.php?f=61&t=225

Oczywiście model został przeliczony ;) . Nie pamiętam jakie już A /wsp stateczności podłużnej/ jest, ale znając swoje upodobania w granicach 0,42/0,45. Pisałem wcześniej, że model odziedziczył w pewnym stopniu proporcje oryginału i faktem jest iż posiada krótkie ramię usterzenia poziomego - zwiększyłem odpowiednio pow poziomego. Faktem jest również, że powierzchnia statecznika pionowego jest delikatnie mówiąc, skromna. Powinienem zrobić tak jak piszesz, wydłużyć nieco część ogonową kadłuba i powiększyć pion. Model lata, zobaczymy jak się będzie sprawował w ciągu dalszej eksploatacji ;) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 gru 2015, o 21:35 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Powiększ ster kierunku razem ze statecznikiem. To nie jest dużo pracy a efekt na pewno będzie widoczny. Ja miałem co prawda inną, ale podobną historię ze spaliniakiem ;) Strasznie rzucał ogonem po dodaniu gazu. Dorobiłem płetwę i wszystko się uspokoiło ;)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 wrz 2016, o 20:05 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Dzisiaj polatałem w zupełnie bezwietrznej pogodzie, bez termiki, bez innych turbulencji. Testowałem model. Mogę stwierdzić, że szybowiec jest trudny w pilotażu, bardzo szybko wpada w korek/spiralę, dość stromą. Krążenie jest, jakby to powiedzieć, jest "kwadratowe", właściwie sk nie istnieje. Do tego dochodzą problemy ze startem na holu, szybko i bardzo łatwo traci kierunek lotu..... lekka kicha ;) .
Po powrocie z lotniska, a właściwie już w czasie drogi powrotnej z pola, zadecydowałem, że czas na przebudowę modelu. Powiększenie statecznika pionowego, powiększenie steru kierunku i zmiana haka do holowania, będzie taki sam jak w Kobuzie. Doskonale się sprawdza a jego zaletą jest szybka możliwość zmiany położenia. Niebawem pokażę zdjęcia jak szybowiec wygląda po przeróbkach.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 wrz 2016, o 17:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Przerobiłem pion. Zostało pomalować statecznik i pokryć folią ster kierunku.
Jeden komplet formatek Muchy trafił w między czasie do jednego z kolegów z forum. Te zmiany są tam zawarte. Myślę, że za dwa, trzy dni oblatam szybowiec po przeróbce.


Załączniki:
DSCN3429.jpg
DSCN3429.jpg [ 141.26 KiB | Przeglądany 10841 razy ]
DSCN3430.jpg
DSCN3430.jpg [ 169.71 KiB | Przeglądany 10841 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 wrz 2016, o 20:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Na pewno to pomoże! Ja bym poszedł jeszcze dalej." Uchlastał" ogon i przedłużył o 50 mm. ;)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 wrz 2016, o 21:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
pepcio 11 pisze:
" Uchlastał" ogon i przedłużył o 50 mm. ;)


To nie wchodzi w rachubę, zbyt dużo komplikacji. Może w następnej wersji ;) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 wrz 2016, o 19:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Pojechałem po bandzie z tym pionem w Muszce ;) . Ster kierunku oczywiście w folii, ale statecznik pionowy..... postanowiłem okleić folią reklamową, przyprasować . Ostatecznie ważne jest jak będzie latał niż wygląd, dodatkowo ostatnie podrygi dobrej pogody..... jest tak jak jest. W okresie jesienno-zimowym zrobi się tak jak należy ;), po oblocie . Pojechałem na lotnisko, niby wiedziałem o imprezie, ale niestety nie było wolnego miejsca. Odbywa się motoparalotniowy puchar Polski, cała płyta zajęta. Może jutro :) .


Załączniki:
DSCN3432.jpg
DSCN3432.jpg [ 241.65 KiB | Przeglądany 10800 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group