Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 10:33

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 16 wrz 2013, o 21:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
zaczynam zabawę z wyczepem holu - nie wiem czy ten pomysł będzie dobry - ale chcę popróbować.

Narazie zamieszzcam tylko zarys poglądowy na rzucie - docelowo będzie przed wręgą oraz będę chciał wykonać próbę takiego spustu.


Załączniki:
40.jpg
40.jpg [ 62.24 KiB | Przeglądany 9765 razy ]
39.jpg
39.jpg [ 71 KiB | Przeglądany 9765 razy ]
38.jpg
38.jpg [ 69.68 KiB | Przeglądany 9765 razy ]
37.jpg
37.jpg [ 44.48 KiB | Przeglądany 9765 razy ]
36.jpg
36.jpg [ 63.08 KiB | Przeglądany 9765 razy ]
35.jpg
35.jpg [ 84.86 KiB | Przeglądany 9765 razy ]
34.jpg
34.jpg [ 74.78 KiB | Przeglądany 9765 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2013, o 22:17 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
kadłub na chwilę obecną odstawiam w takiej postaci:
- zaczynamy zabawę ze skrzydełkami - i tu też zaczynają się chody.... (w górę) :)


Załączniki:
43.jpg
43.jpg [ 41.77 KiB | Przeglądany 9735 razy ]
42.jpg
42.jpg [ 63.75 KiB | Przeglądany 9735 razy ]
41.jpg
41.jpg [ 63.84 KiB | Przeglądany 9735 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 wrz 2013, o 19:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 paź 2011, o 23:03
Posty: 455
Lokalizacja: Świnoujście
W imieniu Michała wstawiam parę renderów z rysowania Orlika
Załącznik:
46.jpg
46.jpg [ 37.92 KiB | Przeglądany 9704 razy ]

Załącznik:
49.jpg
49.jpg [ 59.41 KiB | Przeglądany 9704 razy ]

Załącznik:
50.jpg
50.jpg [ 62.58 KiB | Przeglądany 9704 razy ]

Załącznik:
51.jpg
51.jpg [ 35.12 KiB | Przeglądany 9704 razy ]

Załącznik:
52.jpg
52.jpg [ 29.77 KiB | Przeglądany 9704 razy ]

_________________
pozdrawiam Piotr

http://www.amc-jantar.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 wrz 2013, o 21:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2011, o 08:44
Posty: 102
Lokalizacja: Lublin
szacunek
masa roboty :) wiem coś o tym :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 paź 2013, o 21:05 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
Witam po krótkiej - długiej przerwie.
W między czasie zdążyłem ukończyć projekt orlika.

Trochę wypocin merytorycznych odnośnie projektu.
(przepraszam za chaotyczne pismo - pisałem "na czas")

Dodatkowo wrzucam rendery z przebiegu prac nad projektem (post poniżej)


Kadłub długość bez SK 1157.07mm *ze sterem kierunku 1299.41mm
Kadłub składa się z 12 wręg (oraz dwóch półwręg - pod kabinką), odległości wręg ustawiane są za pomocą dwóch podłużnic górnej i dolnej z kanałami montażowymi, oraz płyty centralnej (połączenie boczne wręg oraz połdużnic). Płyta centralna dodatkowo usztywnia wręgi, gdyż łączy się z wręgą przez całą szerokość wręgi.
Dodatkowe wzmocnienie konstrukcji zapewni 6 listewek sosnowych 3x3 oraz oczywiście okleina balsowa - zewnętrzna (paski balsy grubości 2mm ).
W pierwszej wersji kadłuba trochę skomplikowałem samą kabinkę - zdejmowaną - odcięcie kabinki (części zdejmowanej) było przesunięte po za obrys oszklenia - przylegało do wręgi skrzydłowej - w wersji finalnej zmieniłem konstrukcję zdejmowanej kabinki, tak, że jest zdejmowana tylko "szyba" oczywiście z ożebrowaniem. Po zdjęciu kabinki uzyskujemy dostęp do całej elektroniki w kadłubie.
Kwestia wyczepu holu pozostaje otwarta - w wersji prototypowej zastosowałem "mój wynalazek" - bęben spustowy. Mechanizm bębna bądź wyczepu jak kto woli - jest całkowicie demontowany (przykręcany do drugiej wręgi kadłubowej) tak więc można zastosować mój pomysł autorski - jeśli się nie sprawdzi istnieje możliwość montażu na osobnej płycie (przykręcanej) typowego wyczepu. W dziobie jest przewidziana rurka prowadząca dla holu fi11mm dochodząca do pierwszej wręgi.
Dziób kadłuba profiluje pierwsza wręga oraz przód płyty centralnej. Do pierwszej wręgi przyklejone będą elementy balsowe - wycięte zgodnie z zewnętrznym przekrojem powłok modelu + offset na oszlifowanie. W balsowym dziobie przewiduję wstępne dociążenie modelu.
Co tam jeszcze odnośnie kadłuba....
Płoza - i tutaj mam najwięcej wątpliwości co do skuteczności jej konstrukcji.
Przód płozy postanowiłem wykonać na osi skrętnej - uważam, że obrotowa oś przeniesie mniejsze obciążenie przy lądowaniu na konstrukcję kadłuba. Tył płozy natomiast pozostawiłem luźno działający w zewnętrznym jarzmie zamontowanym do kadłuba (dolna podłużnica wzmocniona sklejką).
Przestrzeń między kadłubem a płozą będzie wypełniać miękka guma. Wracając jeszcze do konstrukcji samej narty uważam, że zastosowanie sklejki mija się z celem ze względu na krzyżowe rozłożenie słoi w sklejce. Postanowiłem wykorzystać fornir. Płoza będzie składać się z kilku warstw forniru uprzednio wyciętego na ploterze, następnie skręconego w prawidle. Sama oś skrętna do forniru będzie przymocowana za pomocą mosiężnej blaszki obejmującej fornir (a raczej już płozę) na długości 30mm. Mocowanie za pomocą drutu (otwory przewiercone na przewylot przez mosiądz i płozę).
Mocowanie statecznika poziomego.
Gniazdo mocujące w tylnej części kadłuba -przed statecznikiem pionowym do gniazda będzie przykręcany statecznik za pomocą dwóch śrub M4.
Statecznik pionowy - montowany na stałe do kadłuba (tylna część kadłuba przechodzi w linii prostej w statecznik pionowy - nie ma elipsy w ostatnim przekroju - ostatnia wręga jest tylko połową elipsy - na samym dole). Napęd SK będzie odbywał się za pomocą linek - linki w ułożeniu krzyżowym ze względu na zminimalizowanie odległości otworów wyjścia linek z kadłuba. Serwo ułożone centralnie z r orczyka = r dźwigni steru.
Skrzydła rozpiętość całkowita (z końcówkami i ze wzniosami) 2964.62mm; cięciwa przy kadłubie 280mm; cięciwa przed końcówką 135mm
Skrzydło (w rzucie ze wzniosem - nie rozłożone na płasko) jest trapezem, tak więc nie uwzględniając wzniosu zewnętrznego - są to dwa trapezy - oczywiście gołym okiem tego się nie zauważy, bo różnica kątów natarcia i spływu (w rzucie górnym) jest minimalna.
Konstrukcja skrzydła.
9 wręg - część przykadłubowa, 14 wręg część sewnętrzna + 32 półwręgi w większości skośne na lotkach.
W skrzydle znajduje się skrzynia kesonowa (tym razem zastosowałem typowy keson gdyż listwa między dźwigarami centralnymi nie jest ażurowana - a zazwyczaj tak robię projekty). Skrzynia kesonowa tej szerokości zagwarantuje sztywność skrzydła które według mnie przy tej kontrukcji i tak będzie bardzo słabe - ze względu na wątły spływ - który ma tylko 10mm szerokości (wykonany z listewki sosnowej 10x2) Przynajmniej część przykadłubowa - wydaje mi się słabym punktem.
Żeberka w skrzydle wykonane są z balsy =/= 3mm lekko ażurowane. W części przykadłubowej przewidziałem nakładki na żeberka górne i dolne ze sklejki 0,4mm - sklejka naklejana bezpośrednio na obrobiony spływ (dzięki temu uzyskamy pewne mocowanie spływu z żebrem, a dodatkowo usztywni to całą konstrukcję) nakładka kończyć będzie się na wysokości dźwigarów (nachodząc na skrzynie kesonową). Niestety nakładka nie będzie się licować z nominalnym profilem (ale to też ma swój urok , gdyż będzie oddawać zaowalnienia na łączeniu żebra ze spływem - jak w oryginale).
Końcówki skrzydeł a raczej części zewnętrzne płatów wykonane tak samo - jeśli chodzi o część przednią, natomiast tył płata (listwa do mocowania zawiasów) wykonana ze sklejki lipowo-balsowej i balsy. Listwę będzie przykrywać od góry i dołu pozioma listwa balsowa (dla zlicowania z profilem).
Oczywiście w listwie zawiasowej są otwory pod zawiasy i otwory centrujące dla listwy lotek.
Lotki... i to mnie przeraża ze względu na mocowanie spływu - niw mam pewności czy w praktyce wyjdą one poprawnie.
Listwa zawiasowa lotek składać będzie się z dwóch listewek - balsowej - przed montażem przefrezowanej na trójkącik (tutaj sprawdzi się mój wynalazek składany przy okazji mediumstika) i listwy usztywniającej ze sklejki lip.-bals. dodatkowo przewidziałem trzecią listewkę poprzeczną dla ustawienia kątów skośnych półżeberek.
Skośne półżeberka będą posiadać stópki montażowe, z czego ostatnia stópka będzie podporą dla listwy spływu (a zarazem gniazem) - po sklejeniu zostanie to odcięte. - I właśnie tego się obawiam, czy taka podpora spływu zda egzamin - teoretycznie tak - ale jak wiadomo często praktyka odbiega od teorii.
I tak zbawieniem dla wszystkiego będzie płaska kostka z naklejonym papierem ściernym - to jest najlepsze lekarstwo.
W przypadku lotek też przewidziałem nakładki na półżeberka (sklejka 0,4) i też ze względu na wzmocnienie punktu mocowania żebra - spływ.
Wzniosy w płacie - żeberka przefrezowane na plotku pod odpowiednim kątem - aby uzyskać idelaną zgodność wzniosu - dodatkowo listwa - bagnet wchodząca w listwę między dźwigarową skrzydeł i dwa małe bagneciki (przód i tył) dla wzmocnienia i uzyskania zgodności kątów poprzecznych profilu.
Zastosowanie przefrezowanych skośnie żeber (balsa nominalnie 10mm - po wyfrezowanie będzie jakieś 5mm w dolnej cześci i 6~7 w górnej) wyeliminuje możliwość błędu ręcznej obróbki - co znaczy w praktyce skrzydła będą idealnie pod takimi samymi kątami i będą posiadać tą samą długość.
Napęd lotek - serwo mini np hitec 80 montowane w zewnętrznej części skrzydła - od dołu - przestrzeń gniazda serwa zabudowana - ale tylko od dołu. Cała obsada serwa demontowalna ze skrzydła.
Stateczniki
Konstukcyjne na profilu naca.
Poziomy statecznik demontowany - pionowy stanowi część kadłuba (konstrukcyjnie niezależny).
Stery
Stery w statecznikach montowane na sztywnej osi (pręt węglowy 2,5mm)
Wszystkie żebra w sterach są przeskalowane w taki sposób prze stanowią idealny zarys profilu (oczywiście łącznie z tymi skośnymi).
Spływ w sterach - (tu mam obawy) sklejka lotnicza 1,5mm
Niestety w polsce nie ma idealnie prostej sklejki (mam tu na myśli sklejki przemysłowe ) a co dopiero sklejkę 1,5mm konstrukcyjnie przewidziałem wykonanie spływu ze sklejki 1,5mm - ale obawiam się zwichrowania sklejki, nie mniej jednak zostawiłem sobie furtkę na banalnie proste rozwiązanie - a mianowicie: sklejenie dwóch sklejek 0,8mm z przeciwbieżnym wykrzywieniem (takie rozwiązanie sprawdza się na trochę grubszych sklejkach tj. 9mm - płyta jest idealnie prosta) - liczę że w MICRO skali będzie podobnie :).

Na koniec dodam, że mam już dosyć PROJEKTU ORLIKA...

ps. Dzięki Piter za zamieszczenie fotek.


Ostatnio zmieniony 4 paź 2013, o 21:27 przez Michał, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 paź 2013, o 22:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
rendery


Załączniki:
64.jpg
64.jpg [ 63.2 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
65.jpg
65.jpg [ 59.31 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
66.jpg
66.jpg [ 45.32 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
67.jpg
67.jpg [ 44.27 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
68.jpg
68.jpg [ 36.61 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
69.jpg
69.jpg [ 75.27 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
70.jpg
70.jpg [ 48.69 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
71.jpg
71.jpg [ 25.67 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
72.jpg
72.jpg [ 45.09 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
73.jpg
73.jpg [ 70.56 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
74.jpg
74.jpg [ 31 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
75.jpg
75.jpg [ 88.36 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
76.jpg
76.jpg [ 70.21 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
77.jpg
77.jpg [ 55.42 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
78.jpg
78.jpg [ 41.67 KiB | Przeglądany 9641 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 paź 2013, o 22:16 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
c.d.


Załączniki:
53.jpg
53.jpg [ 46.52 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
54.jpg
54.jpg [ 50.41 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
55.jpg
55.jpg [ 58.15 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
57.jpg
57.jpg [ 37.82 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
58.jpg
58.jpg [ 31.93 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
59.jpg
59.jpg [ 42.71 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
60.jpg
60.jpg [ 71.42 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
61.jpg
61.jpg [ 59.79 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
62.jpg
62.jpg [ 87.64 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
63.jpg
63.jpg [ 53.47 KiB | Przeglądany 9639 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 paź 2013, o 20:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
Pierwsze próby... - spływ...


Załączniki:
orlik splyw.JPG
orlik splyw.JPG [ 63.63 KiB | Przeglądany 9591 razy ]
orlik splyw (2).JPG
orlik splyw (2).JPG [ 43.39 KiB | Przeglądany 9591 razy ]
orlik splyw (3).JPG
orlik splyw (3).JPG [ 57.38 KiB | Przeglądany 9591 razy ]
orlik splyw (4).JPG
orlik splyw (4).JPG [ 49.5 KiB | Przeglądany 9591 razy ]
orlik splyw (5).JPG
orlik splyw (5).JPG [ 36.62 KiB | Przeglądany 9591 razy ]
orlik splyw (6).JPG
orlik splyw (6).JPG [ 59.32 KiB | Przeglądany 9591 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 lis 2013, o 20:55 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2012, o 21:18
Posty: 106
Lokalizacja: Dölitz
przymiarka na szybko - brakuje jeszcze dwóch wręg oraz wkradł się jeden błąd, dodatkowo zewnetrzne zeberka skrzydeł będą ze sklejki lotniczej.

Za modelem widać szablon montażowy kadłuba dolna podłużnica będzie przymocowana do niego, a zewnętrzne (czyli skrajna lewa i prawa) będą opierać się na podpórkach.


Załączniki:
DSC03490.JPG
DSC03490.JPG [ 59.87 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
DSC03489.JPG
DSC03489.JPG [ 51.84 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
DSC03488.JPG
DSC03488.JPG [ 64.18 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
DSC03487.JPG
DSC03487.JPG [ 65.75 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
DSC03485.JPG
DSC03485.JPG [ 65.75 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
DSC03484.JPG
DSC03484.JPG [ 68 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
DSC03483.JPG
DSC03483.JPG [ 58.59 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
DSC03482.JPG
DSC03482.JPG [ 67.67 KiB | Przeglądany 9553 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 lis 2013, o 21:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Kurka :już go składasz, nic nie mówiąc :) ....no super to wygląda :)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group