Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 16:51

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 6 maja 2012, o 23:35 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2012, o 11:23
Posty: 57
Lokalizacja: Pruszków, Ostrowiec
Czołem!

Pokrótce opiszę problem. Potrzebuję zamocować skrzydło w modelu szybowca. Rozpiętość to 160, ale pomimo tego skrzydło będzie dwudzielne - nasuwane na rurę i mocowane do kadłuba na sztywno - śruby poliamidowe przy spływie i kołek, a właściwie to chyba dwa kołki z racji dwóch połówek, przy natarciu. Pomyślałem, że mógłbym centralne żebra zrobić ze sklejki 2mm zamiast z balsy 2mm i przy natarciu zrobić im coś w rodzaju prostokątnych wystających nosków, które będą wsuwane w otwór we wrędze.

Załącznik:
sshot-1.png
sshot-1.png [ 21.89 KiB | Przeglądany 13146 razy ]


Czy takie rozwiązanie będzie wytrzymałe? Natomiast jeśli chodzi o spływ - w kadłubie wkleję półkę z balsy 6mm z dwoma nakrętkami. Pomiędzy żebrami najbliżej środka, w okolicach spływu wkleję również klocek z balsy, wyszlifowany na równo z żebrami, zrobię otwory na śruby i będzie OK. Przynajmniej w teorii. A wy co sadzicie? Jak już pisałem nie mam doświadczenia w materiałach i nie wiem czego można się spodziewać po takiej półce z balsy i noskach sklejkowych?

EDIT

Ewentualnie - jaki inne sposoby mocowania skrzydła stosujecie?

_________________
Szymon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 05:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Wręga z otworem ze sklejki brzozowej i z tego samego materiału żebra. W żebrach trzeba zrobić zamiast kantów łuki i będzie ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 07:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 wrz 2011, o 22:29
Posty: 191
Lokalizacja: Australia-Canberra
Szymon, a nie lepiej 4 sruby M4 nylonowe. 2 przy natarciu i 2 przy splywie. Wyglada ze to bedzie cos do rzucania z gorki i fikolkow.
Kolki przy malem krecie rozwalaja konstrukcje, a sruby zostaja sciete. Wymieniasz i dalej latasz

_________________
Pozdrawiam Stan

'Szybowiec ciezki na nos sam “zwali” sie na skrzydlo, a moze i w korkociag -- a prawidlowo wywazony szybowiec tez sie “wali” poniewaz PILOT chce go zwalic'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 08:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2012, o 11:23
Posty: 57
Lokalizacja: Pruszków, Ostrowiec
Rozpatrywałem takie rozwiązanie, ale znalazłem w nim jedną wadę - w przypadku potencjalnego kreta skrzydło nie zetnie śruby - to prawda, ale nie zsunie się tylko wbije się we wręgę z rysunku. Oczywiście nie w każdym wypadku, tylko w sytuacji kretów bardziej centralnych, ale myślę że wtedy złamana wręga nie będzie jedynym problemem :) No i 4 śruby to nie dwie. Ale takie rozwiązanie coraz bardziej do mnie przemawia.

_________________
Szymon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 11:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
W modelu tej wielkości wystarczy jak zastosujesz dwie śruby nylonowe M5 centralnie w okolicy dźwigara ( ok 1/3 cięciwy ). Kołki w natarciu możesz sobie darować. Półka z balsy 6 trochę słaba , chyba że będzie szeroka , albo przynajmniej podklej dla wzmocnienia sklejką . Klocki pod śruby w skrzydle robię lipowe lub topolowe - łatwo się obrabia do obrysu profilu . Otwory w balsowych szybko Ci się "rozkalibrują "
Mocowanie jakie zaproponowałem jest sprawdzone w kilku modelach - nie przejmuj się że płaty są zamocowane nie na sztywno , to właśnie jest zaletą tego rozwiązania.

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 14:04 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2012, o 11:23
Posty: 57
Lokalizacja: Pruszków, Ostrowiec
TomekW pisze:
W modelu tej wielkości wystarczy jak zastosujesz dwie śruby nylonowe M5 centralnie w okolicy dźwigara ( ok 1/3 cięciwy ). Kołki w natarciu możesz sobie darować. Półka z balsy 6 trochę słaba , chyba że będzie szeroka , albo przynajmniej podklej dla wzmocnienia sklejką . Klocki pod śruby w skrzydle robię lipowe lub topolowe - łatwo się obrabia do obrysu profilu . Otwory w balsowych szybko Ci się "rozkalibrują "
Mocowanie jakie zaproponowałem jest sprawdzone w kilku modelach - nie przejmuj się że płaty są zamocowane nie na sztywno , to właśnie jest zaletą tego rozwiązania.


W zamyśle skrzydło ma być osiodłane na boczkach kadłuba z balsy 3mm, wzmocnionych balsową wstawką 3mm, czyli łącznie szerokość siodła to 6 mm na stronę kadłuba. Jednak faktycznie to może być trochę mało rozważę opcję 3mm boczek kadłuba wzmocniony w części skrzydłowo - dziobowej (z minimalnym wejściem w część ogonową) sklejką lotniczą 1 mm - w sumie nawet tak jest na planach, z tym że autor na planie narysował sklejkę 0,6 mm.

Co do drewna lipowego... W sklepach modelarskich jedyne co jest lipowe to sklejka lipowo-balsowa. Na allegro znalazłem "klocek lipowy" dla rzeźbiarzy - czy to o takie drewno chodzi?

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące materiałów i ich wytrzymałości. Wręgi, m.in. ta pokazana na rysunku, wg planów mają być wykonane ze sklejki 3mm. Pytanie - jaką sklejkę zastosować. Czy wspomniana lipowo-balsowa 3mm będzie w porządku? Czy może raczej zastosować sklejkę modelarską "lotniczą" (solidna, wielowarstwowa, ciężka, droga i trudna do cięcia przez laser)?

_________________
Szymon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 14:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Na wręgi, żebra nasadowe....ogólnie na elementy silniej obciążone stosuj tylko sklejkę "lotniczą" , wielowarstwową.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 14:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 paź 2011, o 23:03
Posty: 455
Lokalizacja: Świnoujście
Listwy lipowe są w sklepach modelarskich http://www.rcmatsu.pl/Products-20148160 ... rollbanner
formatki sklejki możesz kupić mniejsze np.http://www.rcmatsu.pl/Products-36632928 ... rollbanner z cięciem sklejki laserem jak jest nie wiem , jeszcze nie testowaliśmy , żeberka do mojego szybowca ze sklejki 3mm były wycinane frezem , a do tej pory wręgi wycinałem ręcznie piłka włosową :)
Polecał bym Ci raczej sklejkę lotniczą bo to naprawdę mocny solidny materiał .

_________________
pozdrawiam Piotr

http://www.amc-jantar.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 15:43 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2012, o 11:23
Posty: 57
Lokalizacja: Pruszków, Ostrowiec
Dzięki koledzy za odpowiedzi w tym temacie. Sporo mi to rozjaśniło. Ale i tak będę po prostu musiał liczyć się z tym, że czasem coś będę musiał zrobić drugi raz, bo wyjdzie albo za słabo, albo za ciężko.

piter216 pisze:
z cięciem sklejki laserem jak jest nie wiem , jeszcze nie testowaliśmy
[...]
Polecał bym Ci raczej sklejkę lotniczą bo to naprawdę mocny solidny materiał .


No właśnie z tego co wiem (trochę dzwoniłem trochę czytałem) operatorzy laserów CNC nieszczególnie kwapią się do cięcia sklejek lotniczych, a jeśli już to niewielkie grubości. Właśnie za sprawą tego, że to solidny materiał i ciężko go przeciąć czas cięcia jest długi (a cięta sklejka lotnicza ponoć nieźle kopci).

_________________
Szymon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 maja 2012, o 17:39 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Ja nie robił bym tych wpustów na żebrach.
Przy zawadzeniu skrzydłem o ziemię wyłamią się one lub pęknie wręga. W/g mnie lepiej mocować takie składane z dwóch połówek skrzydło do sztywnej półki na tworzywowe śruby, tak jak pisze Tomek.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group