Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 13:20

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 gru 2011, o 17:53 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Tak sobie myślę, że forum poświęcone między innymi projektowaniu modeli w CAD powinno przyciągać wielu konstruktorów. Sławek jest mocno obciążony teraz - a on chętnie dzielił się swoją wiedzą - i teraz forum stoi pod tym względem. Może inni koledzy włączyli by się w pomoc takim jak ja ? :)

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 gru 2011, o 18:54 
Z chęcią mogę pomóc, jeśli chodzi o nakreślenie jakiś drobiazgów. Natomiast jeśli chodzi o naukę w TC - nie znam go.


Na górę
  
 
Post: 27 gru 2011, o 19:02 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 wrz 2011, o 23:38
Posty: 7
Lokalizacja: Nowy Sącz/Rzeszów
Jeśli chodzi o TC to również nie mam o tym pojęcia, i niestety nie pomogę. Natomiast nieźle znam Autocada i tu mogę w rysowaniu trochę pomóc. Ewentualnie (w czego przydatność tutaj raczej wątpię) mam jakąś niewielką wiedzę z obsługi Catii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 gru 2011, o 23:06 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
FajnyUzytkownik pisze:
Z chęcią mogę pomóc, jeśli chodzi o nakreślenie jakiś drobiazgów. Natomiast jeśli chodzi o naukę w TC - nie znam go.


Myślę, że nie ma znaczenia czy to TC czy Autocad - zasady kreślenia pozostają te same. Mnie osobiście bardzo intaresują trzy rzeczy, które widzę w twoim modelu

1. Jak robisz takie pasujące do siebie elementy - na przykład bok kadłuba i dno - dwie deski pod kątem prostym - jak pasujesz do siebie te wycięcia, jak uwzględniasz grubość materiału

2. Jak robisz wycięcia na podłużnice w owalnych wręgach

3. Jak robisz pochylone wręgi - jak to wymiarujesz rozciągasz, żeby trzymać profil kadłuba - to mnie interesuje szczególnie, zwłaszcza, że napisałeś w którymś momencie, że wszystko projektujesz w 2d.

Ponieważ Sławek jest obecnie bardzo zajęty - chętnie pomęczyłbym cię o te sprawy, gdyż jest to elementarna wiedza, bez której trudno mi ruszyć z miejsca :)

Tylko uprzedzam - szybko się uczę, ale jestem wzrokowcem :) trzeba mi trochę potłumaczyć albo narysować dużo obrazków.

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 gru 2011, o 23:18 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 wrz 2011, o 19:34
Posty: 63
Lokalizacja: Radawiec
Zaraz postaram się coś narysować w tym stylu :) Pytania są proste więc myślę że uda mi się w miarę jasno :)

Jeśli chcesz, mogę wysłać Ci rysunek (kawałek) mojej Muchy - tam wszystko jest z tego co pytasz :) Są zakładki, są skośne wręgi eliptyczne z wycięciami na podłużnice :)

EDIT: Pytanie 1:

Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 292.29 KiB | Przeglądany 7522 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 gru 2011, o 12:14 
A więc...
Wpusty i pasowanie wręg z bokami nie prostopadłymi do nich (rys.1).
Kreślisz w żucie grubość boku, wręge. Tam gdzie przecinają się proste prowadzisz prostopadłą do drugiej prostej wyznaczającej bok, z drugiej strony wręgi to samo, ale odwrotnie. Na rys. 1 zakreskowane pole oznacza pełen materiał.
Aby przenieść odległości które wyznaczyły te dwie prostopadłe w punktach styczności posługujesz się okręgami. Kreślisz okrąg (promień odpowiada odległości a na okręgu promień w każdym punkcie lini wyznaczającej okrąg jest taki sam).
Aby określić odległość od początku boku do miejsca gdzie zaczyna / bądź kończy się wpust- tak samo korzystasz z okręgów. Są dwie możliwości określenia początku / końca wpustu na boku (gniazda wpustu). Kreślisz jeden duży okrąg (rys.2) który wyznaczy początek bądź koniec wpustu (na rozrysowanym boku kreślisz osie pomocnicze - czerwony kolor) następnie kreślisz drugi okrąg (mniejszy) krórego promień określi drugą stronę wpustu (rys.3; 4).
Druga opcja - dwa duże okręgi określające początek koniec gniazda wpustu.
Pamiętaj, że elementy (boki) które są pod kątem - ich długość będzie większa niż w rzutach (to jest już druga sprawa jak wyliczyć ich faktyczne długości, zwłaszcza gdy krawędzie górna / dolna nie są równoległe do siebie)

Jeśli chodzi o kanały pod dźwigary (podłużnice)... w elipsach.
Najłatwiej jest wykonać w żucie bocznym oś (rys. 5; kolor niebieski) z ośi wyznaczysz w których punktach będzie znajdował się na elipsie dźwigar - przenosisz za pomocą prostych miejsca przecięcia na elipse (proste oczywiście muszą być prostopadłe do wręgi w rzucie bocznym). Pewnie niektóry skomentują to, że w rzucie poziomym podłużnice nie będą proste - zgadza się. - Ale jest to najłatwiejsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy jest mało wręg.
W przypadku większej ilości wręg trzeba profilować dźwigar tak aby jego ugięcie było w dwóch rzutach, w sumie jest to też łatwe rozwiązanie, ale do gry wchodzi posiłkowanie się 3d

Wręgi pod kątem... oj ciężki temat.
Słusznie Piotrze zauważyłeś, że są różne szerokość np elipsy na odcinku skosu (to samo w przypadku żeber pod kątem)
Sposób pierwszy / mało precyzyjny, łatwy wyznaczasz średnią dla szerokości na której jest skos i z tej średniej rozciągasz do odpowiedniej długości przekrój wręgi / profilu - dobrze się sprawdza na konstrukcji skrzydeł ponieważ różnice które wychodzą są naprawdę minimalne i niezauważalne.

Sposób drugi. Modelujesz bryłę w 3d, odcinasz ją w miejscu gdzie ma być wręga, powstały (dosłownie) przekrój ustawiasz do równolegle do płaszczyzny roboczej siatki, zrzucasz z niego obrys do 2d. - jest tego jedna wada bardzo często przy niewłaściwej strukturze siatek 3d są przekłamania.

Osobiście staram się unikać wyciągania 2d z 3d.
99% całości kreślę w 2d. Przykładowo w extra300 wyciągnełem z 3d tylko elipsę od strony kabinki (tą właśnie pod kątem) - i to dopiero w fazie poprawek, bo za duże były różnice jak robiłem ją sposobem pierwszym.
A jeszcze żebro statecznika pionowego (to przyległe do elipsy).

Piotrek podeślij mi na PM twój adres @


Załączniki:
Komentarz: 5
5podluznice_na-elipsie.jpg
5podluznice_na-elipsie.jpg [ 83.78 KiB | Przeglądany 7499 razy ]
Komentarz: 4
4wpust.jpg
4wpust.jpg [ 35.43 KiB | Przeglądany 7499 razy ]
Komentarz: 3
3przeniesienie-odleglosci.jpg
3przeniesienie-odleglosci.jpg [ 41.35 KiB | Przeglądany 7499 razy ]
Komentarz: 2
2odleglosc_do_wpustu.jpg
2odleglosc_do_wpustu.jpg [ 168.43 KiB | Przeglądany 7499 razy ]
Komentarz: 1
1wpusty_pod_katem.jpg
1wpusty_pod_katem.jpg [ 101.05 KiB | Przeglądany 7499 razy ]
Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group