Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 20 kwie 2024, o 08:06

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 paź 2014, o 19:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3702
Lokalizacja: Elbląg
Pokuszę się o wstęp do dyskusji ;) .
Wiem , że sama koncepcja, idea, podoba się kilku kolegom :) Na pewno nie są, będą to modele "zapierające dech w piersiach", ale.....ale latające, mam nadzieję , że nie źle :) bez bagażu oryginału , którego każdy średnio zaawansowany modelarz będzie mógł zaprojektować, zbudować i później latać. Pomijam aspekt edukacyjno-propagandowy, bardzo ważny dla mnie, ale może z biegiem czasu udało by się zorganizować jakieś "zawody" , spotkanie ludzi którzy zbudowali takie modele, bardziej towarzyskie niż sportowe.....bez parcia na osiągi, w których liczy się udział a nie wynik. Mam parę pomysłów na cztero-, pięciopunktowy "regulamin" ;) Oczywiście nie chciałbym zamykać się w tematyce szybowcowej, Erwudziaki, Ceesesy, Pezetele, czyli ogólnie samoloty też podciągam pod taką koncepcję.....max radochy z modelarzenia przy niewielkich wydatkach.
Jeszcze raz zapraszam do dyskusji

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 08:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Osobiście temat bardzo mi się podoba.
Szczególnie ta część o braku presji ;). Nie ma nic piękniejszego niż własnoręcznie wykonany latający model.
A jeśli się go jeszcze zaprojektowało, to już pełnia szczęścia.

Jednym z pierwszych modeli jakie robiłem była Cessna 150. Konstrukcja z depronu (no z podkładów).
Model oklejany taśmą pakową (częściowo widać go w moim awatarze.)
Piękny może nie był, ale ja byłem z niego dumny, po pierwsze latał a po drugie latał prosto :D.
Niestety właśnie przez to "parcie na szkło" jakie się obserwuję, latałem nim na łąkach bo było mi wstyd go gdzieś zabrać.
Do perfekcji się dochodzi ale trzeba na to czasu i przede wszystkim modeli - własnoręcznie budowanych. Nie sztuką jest przecież
kupić RTF-a.

Ciekaw jestem tego regulaminu ;), chodzi mi już jeden model po głowie w tej kategorii.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 08:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 572
Lokalizacja: Warszawa
Pomysł jest bardzo dobry. Stwarza naprawdę duże możliwości zarówno w samym projektowaniu jak i wyborze materiałów konstrukcyjnych. Model takiego typu można zaprojektować stosunkowo szybko, tak samo jego budowa (przy zachowaniu głównego założenia, czyli prostoty konstrukcji) nie powinna trwać długo. No i jeszcze praktycznie nieograniczona ilość szybowców, które można w ten sposób wykonać. Każdy znajdzie coś dla siebie. Samo obliczanie modelu jest rzeczą prostą - wystarczy spróbować. Młodsi, starsi, początkujący - każdy znajdzie coś dla siebie. Choćby tylko po to, aby oderwać się na chwilkę i odpocząć od skomplikowanych i wymagających dużego nakładu pracy modeli. No można byłoby jeszcze długo pisać. Wypada mieć tylko nadzieję, że to tak zwyczajnie chwyci ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 12:55 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3702
Lokalizacja: Elbląg
Paweł pisze:
Młodsi, starsi, początkujący - każdy znajdzie coś dla siebie. Choćby tylko po to, aby oderwać się na chwilkę i odpocząć od skomplikowanych i wymagających dużego nakładu pracy modeli.

I to powinna być główna idea takich modeli :)
mgr pisze:
Szczególnie ta część o braku presji ;). Nie ma nic piękniejszego niż własnoręcznie wykonany latający model.
A jeśli się go jeszcze zaprojektowało, to już pełnia szczęścia.

I ta też :D

Co do "regulaminu", to może za wcześnie o czymś takim pisać, bo jeszcze nie powstał choćby jeden taki model, ale.....ale , postaram się napisać co wymyśliłem, oczywiście pod dyskusję.
Robocza nazwa "klasy" ADW Easy (?)
1. Modele polskich szybowców, motoszybowców, samolotów, które mają przypominać wyglądem w rzucie z boku oryginał , obrysy płatów i usterzeń bez proporcji, ale oddający w zarysach kształt pierwowzoru. Skala nie ważna. Proponuję max rozpiętość 2,2 m.
2. Materiały dowolne. Model ma być zbudowany własnoręcznie.
3. Ocena statyczna z odległości 5 m, należy przedstawić min. jedno zdjęcie pokazujące oryginał w malowaniu i oznakowaniu modelu.
4. Loty. Proponuję trzy kolejki lotów. Start, lot po czterozakrętowym kręgu z lądowaniem na celność, lot /szybowce/ na długotrwałość i lot do "strefy", wykonanie trzech podstawowych figur akrobacji (?).
5. Oceniamy wspólnie, czyli wszyscy uczestnicy.....tutaj to do ustalenia. Proponuję zasadę "ogólnego wrażenia artystycznego" ;)
Metoda startu dla szybowców hol, samoloty, motoszybowce , z ziemi, z ręki obojętne, najważniejsze jest lądowanie. To tak w skrócie. Nie jestem wprawiony w pisaniu takich "regulaminów", liczę na Wasze podpowiedzi i dyskusję.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 16:01 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
A czy dopuszczamy opcje dołożonego silnika?

np. właśnie powstająca Jaskółka, gdyby w modelu zamontować napęd.
Czy taka odchyłka jest już poza skalą czy jest dopuszczalna?

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 16:08 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 572
Lokalizacja: Warszawa
Mam nadzieję, że Milo nie znienawidzi mnie za to, co napiszę. Ale twardym trzeba być przecież :lol: Żarcik taki oczywiście. Ale poważniej. Pierwsza rzecz to regulamin. Myślę, że do tematu regulaminu trzeba podchodzić dość, że tak powiem, luźno. Co nie znaczy, że jak go nie będzie to też będzie dobrze. Otóż wszystko w regulaminie trzeba brać pod uwagę nie tyle w formie zabawy, co w formie dość luźnej. Stąd idea oceniania nie przez wybraną komisję, ale przez wszystkich uczestników jest chyba strzałem w dziesiątkę. Tak uważam. Podobnie powinno być prowadzone ocenianie wykonywania, żartobliwie sprawę ujmując, fikołków w powietrzu. Podoba się? - to plusik lub punkcik. Nie podoba się - nie mam zdania lub 0. Celność lądowania - też trzeba przyjąć prostą gradację - punktację. Tak myślę. Chodzi mi o to, że tak jak prostota budowy i wykonania modelu, tak samo prosta ma być "jakaś" punktacja. Celem nie może być absolutnie budowania niezdrowej konkurencji i współzawodnictwa. Pamiętajmy, przede wszystkim rozrywka i fajne towarzystwo.
Druga kwestia, którą chciałem poruszyć, to przybliżenie kolegom samej idei prostego modelu. Lepiej to widać na przykładach. Tak więc... Pierwszy przykład to Prząśniczka Janowskiego. Poniżej plan tej konstrukcji:
Załącznik:
J-1_Przasniczka.jpg
J-1_Przasniczka.jpg [ 327.62 KiB | Przeglądany 632 razy ]

A tu już wykonany model, mniej więcej (nie wiem czy mniej czy więcej) według założeń pomysłu modeli sylwetkowych (wykonany przeze mnie na podstawie planów zamieszczonych w Modelarzu - numeru nie pomnę):
Załącznik:
prz.JPG
prz.JPG [ 510.67 KiB | Przeglądany 632 razy ]

Drugi przykład - Foka 4:
Załącznik:
SZD-24_Foka.jpg
SZD-24_Foka.jpg [ 392.7 KiB | Przeglądany 632 razy ]

I opracowany model, przedstawiony w nr. 6/1972 r. jako swobodnie latający (typu Jaskółka czy bardziej nawet Świerszczyk):
Załącznik:
foka4.JPG
foka4.JPG [ 548.45 KiB | Przeglądany 632 razy ]

Co prawda ten przykład (Foki) nie jest sensem pomysłu (jedyne 80 cm rozpiętości, płaski kadłub), ale myślę, że dobrze przedstawia założenie pomysłu (prostotę). Chociaż i taki maluszek fajnie wyglądałby w powietrzu :D
Tak właśnie rozumiem ideę założoną w rozważaniach. Nie dokładne odwzorowanie, ale coś podobnego. Tak przynajmniej myślę... ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 16:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Kol. mgr zadał bardzo dobre pytanie, moim zdaniem warte rozpatrzenia. Wiadomo że nie każdy ma wyciągarkę/hol. Jeśli już dopuszczona jest taka modyfikacja - to trzeba wyznaczyć jakieś jej ograniczenia które będą "ograniczały" elektryfikację w stronę oryginału.
Wg mnie pomysł może być trafiony. Wszak motoszybowców za wiele nie było a tych z napędem ciągnącym jeszcze mniej. Z drugiej jednak strony do wyboru są samoloty produkcji Polskiej. No ale samolot to nie szybowiec I tak koło się zamyka ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 16:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3702
Lokalizacja: Elbląg
Moim zdaniem to ważna kwestia, dobre pytanie Tomek :) Nie pomyślałem o tym
No cóż, uważam, że będą to równorzędne z szybowcami modele, po prostu inny rodzaj startu a z czasem pracy zespołu napędowego chyba nie będzie problemu.....przecież wszyscy uczestnicy-zawodnicy oceniają :D Zabawa i tylko zabawa...... :lol:
Mam propozycję skali ocen:
1 punkt - model super
2 punkty - model świetny(?)
3 punkty - model fantastyczny
Podobnie w oceny za loty..... ;)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 22:35 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2011, o 20:51
Posty: 559
Lokalizacja: Elbląg
Ale już oczami wyobraźni widzę sylwetkowego Bąka... tym bardziej, że w aktualnym Modelarzu są opublikowane plany.

A odnośnie lądowania - możliwe są powtórki czy 1 podejście i koniec?

_________________
Fw190 NPN, PZL Dromader NPN, SuperSportster, Dart XL fpv, copterx 450 black angel
Radiomaster tx12multi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2014, o 22:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3702
Lokalizacja: Elbląg
Dzięki Marcin za zabranie głosu w dyskusji :) Ale pozostawmy "regulamin", bo regulaminy nie latają, proponuję porozmawiać o samych modelach. Jeżeli ich nie będzie to ta cała dyskusja do kosza ;) .
Tak sobie myślę, że na przykład, wycięcie takiego kadłuba ze styropianu, -duru, oklejenie balsą np 2 mm, jakieś 2-3 dni roboty i mamy kadłub :) Tym bardziej, że mamy do dyspozycji teraz Soudal 66A :D

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group