Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 21:53

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 paź 2022, o 15:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 lut 2014, o 13:01
Posty: 155
Lokalizacja: Sośno
W trakcie ostatniego spotkania w Bornym Sulinowie, poza lataniem, odbyło się spotkanie modelarzy, w trakcie którego zapadła decyzja o powstaniu:
Klasy Polskich modeli lotniczych.
1.Wprowadzenie modeli lotniczych zbudowanych przed 31 XII 1967 r
2.Modele zawodnicze winny być wykonane w skali 1:1 zgodnie z dokumentacją techniczną
3. Klasy modeli: Retro-PL
modele oryginalnie swobodnie latające-dla potrzeb tej klasy przystosowane do lotów RC
a. szybowce F1A/A-2 Nordic masa minimalna do lotu 450 gr
b. silnikówki F1 C masa minimalna do lotu 750 gr
c. gumówki F1B masa minimalna do lotu 300 gr
d. szybowce RC masa minimalna do lotu 1000 gr
4. Starty modeli zgodnie z przepisami Europejskimi SAM
5. Starty w/w modelami tylko podczas zawodów organizowanych w PL


To tak pokrótce z protokołu z powyższego spotkania.
Zapraszam do ożywionej dyskusji.

_________________
Pozdrawiam
Kostek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2022, o 13:19 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Bardzo dobra decyzja :D Nic tylko szukać planów i budować ;) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2022, o 20:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 lut 2014, o 13:01
Posty: 155
Lokalizacja: Sośno
To teraz kilka pytań i spostrzeżeń:
1. Znaczy że teraz w trakcie zawodów będą rozgrywane dwie niezależne konkurencje: z Polskimi i dotychczasowymi zagranicznymi do 1950 włącznie?
2. Nawet jak wszystkie modele będą latały razem, to po rozegraniu konkurencji będą dwie listy zwycięzców?
3. Co dalej z rozszerzeniem dotychczasowych przepisów o Polskie konstrukcje do 1957 włącznie: wypadają?
4. Skoro to teraz wszystko się nazywa Retro-PL, to co z dotychczasową klasą Retro -PL?
5. Czyżby teraz organizator imprezy będzie musiał zaznaczyć z jakimi modelami ją organizuje?
Jest to tworzenie dwóch kompletów modeli: na krajowe i wg SAM do 1950.
Twórców tego projektu proszę o konstruktywne wyjaśnienie jak to wszystko ma wyglądać.
To tak na szybko tyle.

_________________
Pozdrawiam
Kostek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 paź 2022, o 22:01 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
No to ja też na szybko.
Z tego co wiem zasadniczo większość konkurencji to konkurencje czasowe. Nie ma konkurencji prędkościowych, czyli liczy się głównie pilotaż - z dużą dawką szczęścia ;) , i staranność wykonania/ustawienia modelu. Nie widzę problemu aby wszystkie modele startowały razem. Do końca 1967 roku aerodynamika modeli aż tak u nas nie poszła do przodu, tym bardziej , że są podane minimalne masy do lotu.
Nie będę się wypowiadał na temat modeli z napędem, bo się nie znam, ale z tego co widziałem na ostatnim zlocie to np elektrorubbery i Wicherki robiły prawie identyczne czasy, chociaż miały różne napędy, no oczywiście te pierwsze nie ;) . W tabeli mieszał wiatr i sami zawodnicy swoimi błędami i to w małym stopniu.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 paź 2022, o 23:03 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 lut 2014, o 13:01
Posty: 155
Lokalizacja: Sośno
Już te argumenty słyszałem.... i nie trafiają do mnie.
Osobiście uważam że w takim układzie powinna to być oddzielna klasa,oddzielnie rozgrywana z własną klasyfikacją.

Dotychczasowy kompromis z rozszerzeniem klasy EU o Polskie konstrukcje do 31 XII 1957 był idealnym. Ze względu na powojenne opóźnienie i odtwarzanie całości sportu modelarskiego w PL, przyjęliśmy to rozszerzenie w w przepisach.
A i nie na darmo w europejskich przepisach zatrzymano się na 31 XII 1950 r, i konsekwentnie ta data jest utrzymywana. Po tym roku już następuje widoczny postęp w konstruowaniu modeli.

Wspólne starty modeli zagranicznych wg Europejskich przepisów,z tymi z nowej klasy nie mają sensu.

_________________
Pozdrawiam
Kostek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2022, o 13:23 
Online
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Może i masz rację. Po co komplikować, rozdrabniać klasy. Na zawody przyjedzie może po jednym , może dwóch zawodników w danej klasie a reszta co by chciała startować to pierdzielnie regulamin w kąt po połowie lektury. Nie wiem, nie znam się.... :( Zostawić tylko szybowce, gumówki, jakieś modele z napędem i do rozgrywania u nas Wicherki. Nic nie zmieniać. Ci co chcą jeździć na ME niech budują pod te zawody. W kraju zostawić tak jak jest, po co znów przekonywać się nawzajem, może nawet kłócić....to tylko odstrasza modelarzy i powoduje zmniejszenie zainteresowania modelami old. W tak niewielkim środowisku modelarskim jest to bardzo niewłaściwe. Osobiście "rzucam ręcznik", już mi się nie chce dyskutować na ten temat. Wolę budować modele :D .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2022, o 18:16 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Jako obserwator - kibic może nie bardzo wypada mi komentować ..ale.
Regulaminy są przekomplikowane. Nie tylko tu.
Już wyjaśniam.
Swego czasu bardzo aktywnie brałem udział w zawodach wędkarskich . Regulamin miał chyba z 30 stron . No niby wszystko uregulowane a jak to bywa z nami Polakami każdy potrafił odnaleźć sobie dziurę...

I tu jest coś w tym stylu ale nie chodzi mi o dziury tylko zniechęcenie. Faktycznie podchodziłem do czytania wiele razy . Mam go wydrukowanego a jakoś nie zniechęca.

Może by to uprościć do kilku punktów . No chyba że mam jakiś stary regulamin SAM

I proszę nie traktować tego jako atak czy czepianie się

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2022, o 19:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Po tych tekstach jakoś zraziłem się do dalszego kibicowania w tym dziale. Jeżeli kiedykolwiek zbuduję oldka to tylko dla własnej satysfakcji. ;)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2022, o 23:20 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 lut 2014, o 13:01
Posty: 155
Lokalizacja: Sośno
OK. Czas pokaże w jaką stronę to wszystko pójdzie i jak się będą rozwijać te zaproponowane klasy.
W trakcie tego spotkania W Bornym ustaliliście szkielet, teraz tylko sprecyzujcie co i jak.
Bo jedno co jest pewne to że w elektrogumach nadal będzie stosowany silnik C20 1550
Także tego, nie marudzić i budować, a tym samym udowodnić że ta klasa jest potrzebna, a ja się myliłem.


Wszelkie uwagi kierujcie do Jacka Burdy.



p.s.
Nie chcąc być postrzegany jako hamulcowy tej klasy, jak i całości OLD:

_________________
Pozdrawiam
Kostek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group