Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 20:44

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
Post: 13 gru 2018, o 22:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Model gotowy do oblotu :) . Stery podłączone, wyposażenie zamontowane no i wyważony. Finalnie wyszło 492 gramy do lotu, czyli zmieściłem się w 500 gramach :lol: . Obciążenie powierzchni nośnej to ok 22 g/dm^2. Nie wiem czy dużo, czy mało ;) . Pomalowałem na żółto część pokrycia sklejkowego przodu kadłuba i samą mordkę. Natryskowo położyłem warstwę caponu na cały model, ale z efektu nie jestem zbyt zadowolony. No cóż, polatam to wtedy pomyślę nad poprawą estetyki wyglądu ;) . Teraz będę czekał na jakieś "okienko pogodowe", oblot i może jakiś filmik, zobaczymy. Mam parę uwag co do samego modelu, mojej wizji "rekonstrukcji", ale o tym napiszę po pierwszych lotach.


Załączniki:
DSCN4791.jpg
DSCN4791.jpg [ 140.73 KiB | Przeglądany 8077 razy ]
DSCN4794.jpg
DSCN4794.jpg [ 147.81 KiB | Przeglądany 8077 razy ]
DSCN4795.jpg
DSCN4795.jpg [ 142.64 KiB | Przeglądany 8077 razy ]
DSCN4796.jpg
DSCN4796.jpg [ 143.3 KiB | Przeglądany 8077 razy ]
DSCN4798.jpg
DSCN4798.jpg [ 145.08 KiB | Przeglądany 8077 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2018, o 22:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Piszesz, że nie jesteś zadowolony z efektu natryskowego nanoszenia caponu.
Odniosę się do czegoś innego - dużo odnawiam zestawów głośnikowych i zawsze gdy kładłem capon na capon bez szlifowania była padaka.

Jest jeszcze jeden aspekt. Rozrabiam np 0.3 caponu z 0,2 nitro. Wymieszane na szybko zawsze kończyło się pluciem z pistoletu. Natomiast rozmieszane, zostawione na godzinę i ponownie wymieszane dawało bardzo jednorodny lakier bez plam czy zmian gęstości.
Przepraszam za offtopa...

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 gru 2018, o 15:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
BD-146 poleciał :) . Warunki oblotu nie były idealne, wiatr ok 3-4 m/s w porywach do 5, do tego doskwierające odczucie chłodu, ale nie padało i nawet momentami wychodziło słoneczko ;) .
Kilka rzutów z ręki. Model trzyma się powietrza, sterów dość. Nie ma jakiś dziwnych reakcji, no to na hol. Przy tym wietrze i przy tym modelu naciąg właściwie zerowy, może trzy/cztery kroki wstecz co by podnieść hol z ziemi. Dość kłopotliwe utrzymanie szybowca z naciągniętym holem - poprzeczny kształt kadłuba, ale jakoś dałem radę, w górę :) . Modelik dziarsko wspina się na pułap. Stabilnie na ok 40/50 m. Delikatne korekty kierunku. Ster wysokości cały czas w bezruchu. Wydaje mi się, że to dobrze, emocje powoli odchodzą, można rozkoszować się widokiem bedeka na wznoszeniu. Wyczepienie. Z racji masy modelu i warunków atmosferycznych trudno mówić o "locie" swobodnym, raczej "lot" pod wiatr ze stałym kursem i prędkością. Szybowiec zasadniczo stoi w miejscu wzgl ziemi :lol: . Do tego turbulencja i podmuchy silniejszego wiatru z różnych kierunków rzucają modelem jak gazetą. Jednak szybowiec walczy dzielnie, zachowując sterowność. Moje delikatne ruchy sterami szybko ustawiają model, wyrównują lot. Trochę za duże wychylenia sk, po lądowaniu zmniejszyłem do 50% początkowych, podobnie sw. Lądowanie w pełni kontrolowane z "eleganckim" przyziemieniem i nawet krótkim dobiegiem :lol: . Wykonałem w sumie 6 lotów. Nie udało mi się sprawdzić wszystkich stanów lotu, ale ogólnie jest dobrze. Lata trochę jak "Jaskółka". Zakręty spokojne i foremne, reakcje na stery przewidywalne. Wyważenie ok 65 mm od kn. Trzeba poczekać na lepszą - cieplejszą i mniej wietrzną pogodę. Może pobawić się ustawieniami itp/itd. Filmu brak, ale obiecuję, że pojawi się jak będę miał operatora. Teraz już z całą odpowiedzialnością mogę polecić budowę tego modelu, oczywiście tym co są nim zainteresowani.
Dwie fotki BD-146 przygotowanego do pierwszego lotu wysokiego.


Załączniki:
DSCN4802.jpg
DSCN4802.jpg [ 185.45 KiB | Przeglądany 7981 razy ]
DSCN4803.jpg
DSCN4803.jpg [ 199.08 KiB | Przeglądany 7981 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lut 2019, o 16:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Pogoda właściwie bezwietrzna. Zabrałem model na lotnisko i miałem w planie przetestować szybowiec w spokojnych warunkach. Tak też się stało, zrobiłem z 15 lotów. Testowałem różna naciągi gumy, reakcję na przeciągnięcie, rozpędzanie i ogólnie sterowność. Jest ok :D . Załapałem się nawet w jakieś "zerko", udało mi się pokrążyć z 3 minuty bez utraty wysokości :) . Model nie wpada w korek, a właściwie nie przeciąga się, to raczej z racji bardzo małych wychyleń sw. Po ściągnięciu sw zakręca, delikatnie "waląc" się na jedno skrzydło, nic groźnego, zupełnie do opanowania. Hol bezproblemowy. W jednym z lotów rozpędziłem bedeka i fiknąłem pętlę, przewrót i na koniec wywrót szybki :P , no nawet, nawet, ale Kobuz to nie jest :lol:. Dobrze się nim lata, odprężająco. Filmu brak, ale obiecuję, że będzie. Dwie fotki zrobione na płycie lotniska.


Załączniki:
DSCN4856.jpg
DSCN4856.jpg [ 197.04 KiB | Przeglądany 7813 razy ]
DSCN4857.jpg
DSCN4857.jpg [ 172.19 KiB | Przeglądany 7813 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lut 2019, o 17:15 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Najważniejsze, że cały. Fajny modelik. Takie prawdziwe retro. Moje gratulacje :)
Ten kaczy kolor z czarnym dziobem bardzo mi się podoba. Reszta kolorystyki już mniej. Powinieneś ten żółty przenieść na inne elementy modelu rezygnując z czerwonego.
To jest moje, mocno subiektywne zdanie ;)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group