Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 18:28

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 maja 2014, o 21:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Modele typu "oldtimer" są ostatnio bardzo popularne. Również u nas na forum pojawiła w/w tematyka. Odbyliśmy wiele zakulisowych dyskusji, na czacie i via pw. Problemem jest zdobycie dokumentacji, planów polskich konstrukcji, przedwojennych jak i powojennych. Postanowiłem spróbować zrekonstruować jeden z takich modeli. Jest to szybowiec, konstrukcji Stanisława Żurada "KOS", którego szkice zostały zamieszczone w czasopiśmie "Skrzydła i Motor" nr 11/1949. Otrzymałem je od Tomka, inicjatora tej akcji :) .
Poniżej przedstawiam to co udało mi się już zrobić......jednak z każdą kreską pojawia się coraz więcej pytań. Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat modelu, jego rekonstrukcji. Liczę na pomoc z Waszej strony.....może ktoś ma jakieś materiały dotyczące modelu. Liczę na pomoc w samym konstruowaniu, jak rozwiązać budowę poszczególnych elementów. "Dokumentacja" którą dysponuję jest nader skromna, ale chyba warto ocalić od zapomnienia ten piękny szybowiec.


Załączniki:
Komentarz: szkice od Tomka, z nich korzystam
kos.JPG
kos.JPG [ 29.62 KiB | Przeglądany 13742 razy ]
Komentarz: obrysowany kadłub, rzut z boku i góry
KOS 3.jpg
KOS 3.jpg [ 122.99 KiB | Przeglądany 13742 razy ]
Komentarz: Porównanie profilu"obrysowanego" i moja propozycja MVA-301
KOS profil.jpg
KOS profil.jpg [ 113.47 KiB | Przeglądany 13742 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2014, o 14:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Poprawiłem obrys przedniej górnej części kadłuba ;) ....chyba bardziej odpowiada oryginałowi. Przedstawiam także moje propozycje co do SW. Jest tam delikatny problem. Aby SK nie zahaczało o SW trzeba podzielić SW na dwie części, środek poziomego musi być wolny. Na zrzucie dwie wersje SW, na czerwono mniejszy na niebiesko większy i sięgający do dźwigarka poziomego.....nie wiem który będzie lepszy.


Załączniki:
Kos 4 poprawka.jpg
Kos 4 poprawka.jpg [ 122.55 KiB | Przeglądany 13703 razy ]
KOS 5.jpg
KOS 5.jpg [ 120.37 KiB | Przeglądany 13703 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2014, o 16:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Milo, a może lepiej byłoby podzielić-przerobić pionowy? To tylko taka sugestia ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2014, o 17:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Paweł pisze:
Milo, a może lepiej byłoby podzielić-przerobić pionowy? To tylko taka sugestia ;)

Tego chciałbym uniknąć ;)

Kolejne pytania. Wręgi. Jak najlepiej zaplanować podłużnice górne. Na rysunku z sosny 5x3 i dwie wersje obsadzenia we wrędze. Myślę, że rysunki wszystko wyjaśniają. Drugi rysunek pokazuje całą wręgę.


Załączniki:
kos 8.jpg
kos 8.jpg [ 106.97 KiB | Przeglądany 13693 razy ]
Kos 7.jpg
Kos 7.jpg [ 101.25 KiB | Przeglądany 13695 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2014, o 18:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Osobiście uważam, że podłużnice górne kadłuba tak, jak na prawej stronie pierwszego rysunku. Będą i tak wystarczająco wytrzymałe (jak na rozmiar modelu) i łatwiej będzie je doszlifować do kształtu wręg. Co do dolnej podłużnicy kadłuba - myślę, że trzeba dać tu listwę bez szlifowania w trójkąt - zwykłą prostokątną, np, 6x4 mm. W zupełności chyba wystarczy. Szlifowanie jej w trójkąt wymagałoby chyba dużo więcej niż 8mm, patrząc na mocno "ostry" kształt wręg na dole...

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2014, o 21:30 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Wszystkie podłużnice prostokątne ( kwadratowe ?) takie jak po lewej stronie na rysunku . Szlifowanie na trójkąt jest bez sensu - nic nie daje prócz dodatkowej roboty . Ster wysokości w wersji czerwonej ( mniejszy ) - w oldtimerze stery służą nie tyle do sterowania w pełnym tego słowa znaczeniu a raczej do - powiedzmy - korygowania toru lotu. Model ze względu na duży wznios i duży statecznik pionowy będzie wymagał dużego steru kierunku , nawet tylko do " korekty " toru lotu , dlatego moim zdaniem tu można wprowadzić podział na dźwigarku statecznika pionowego. W przedniej części kadłuba zamiast listwy kilowej płoza ze sklejki wpuszczona głębiej we wręgi .

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2014, o 14:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Kolejne dwa pytania dotyczące konstrukcji Kosa....
Statecznik pionowy i ster kierunku. Na zrzucie dwie wersje podziału statecznik-ster. Czerwona mniejsza z linią podziału na dźwigarku, niebieska większa, z dodatkowym obciążeniem rogowym.
Wznios płata. Większy z obrysowania, 9 st na centro i 35 st na uchu, niżej czerwony 7 st na centro i 30 st na uchu.
Pytanie, czy ster w wersji "czerwonej" a wznios zostawiamy czy delikatnie zmieniamy - "czerwony"...... ;)
A, jeszcze jedno pytanie. Czy wzmocnić kadłub w przedniej części pokryciem ze sklejki 0,6-0,8 mm.


Załączniki:
Kos 9.jpg
Kos 9.jpg [ 107.1 KiB | Przeglądany 13643 razy ]
Kos 10.jpg
Kos 10.jpg [ 104.2 KiB | Przeglądany 13643 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2014, o 09:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
To tak:
Wznios myślę, że można by zmienić - tak jak zaznaczyłeś. Nie zmieni to zbytnio sylwetki oryginału, a może zmniejszy to lekko samostateczność modelu - nie będzie taki "sztywny".
Pionowy podzieliłbym po dźwigarku, bez "rogowego". Powierzchnia pionowego jest chyba na tyle duża, że nie wymaga on "wspomagania".
Pokrycie sklejką myślę, że jest jak najbardziej wskazane. Przy starcie z holu gumowego trzeba model gdzieś trzymać. W miejscach, gdzie będzie pokrycie sklejkowe trzeba będzie chyba wkleić po skosie rozpórki w celu usztywnienia pokrycia. Żeby przy trzymaniu modelu przy starcie powierzchnia się nie zapadała. W miejscu "pod płatem" wręgi zrobiłbym troszkę grubsze niż pozostałe. Do przemyślenia byłby tylko temat, czy pokrycie sklejkowe zrobić na całej wysokości kadłuba, czy tylko np. do połowy.

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2014, o 13:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Myślę o czymś takim ;) ....zakreskowana powierzchnia to sklejka.


Załączniki:
Kos 11.jpg
Kos 11.jpg [ 215.44 KiB | Przeglądany 13605 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2014, o 14:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
No i dobrze jest :D Tu jeszcze tylko te rozpórki, o których mówiłem:
Załącznik:
kos1.JPG
kos1.JPG [ 91.25 KiB | Przeglądany 13603 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group