Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 21:22

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 paź 2016, o 09:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Krzysiek, kup sobie rękawy szklane w modelmaking. Tanie jak barszcz a upraszczają wyrób rurek do niezbędnego minimum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2016, o 11:04 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Sławku, od dawna używam rękawów szklanych bo to bardzo wygodna metoda. Kupuje je w ModeleMax - jakoś tak się przyzwyczaiłem. Do laminowania używałem zawsze żywicy L-285. Teraz chciałem wypróbować inną i okazało się, że nie bardzo nadaje się do tego celu. (ŻYWICA EPOXYDOWA 30-MIN. 200G (YUKI MODEL))
Ale za to okazało się, że ze względu na swoją "elastyczność" i szybki czas schnięcia może być przydatna do wzmacniania modeli z EPO i EPP.

Znalazłem w swoich "papierach" ciekawy model (nie ja jestem jego autorem). Zastanawiam się, czy mogę zamieścić jego rysunki na tym forum? Nie chciałbym, aby autor tego projektu zarzucił mi że bez jego wiedzy i zgody zamieszczam te rysunki. Dlaczego o tym piszę? Ano dla tego, że rysunki są bardzo dobrze opracowane i opisane. Jak wszedłem w posiadanie tego projektu - nie pamiętam. Problem jest również z tym, że nie pamiętam kto jest jego autorem. Koledzy przysyłali mi bardzo dużo swoich rysunków abym wycenił i wyciął ich prace. Do tej pory (minęło wiele lat) nigdy nie pozwoliłem sobie na publikowanie czyichś prac. Dlatego mam dylemat odnośnie tego projektu. Model fajny FunFly idealny dla "spaliniarzy". "Elektryczni" również mogli by go przystosować do swoich potrzeb.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Ostatnio zmieniony 29 paź 2016, o 13:36 przez kakabe, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2016, o 13:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
kakabe pisze:
Znalazłem w swoich "papierach" ciekawy model (nie ja jestem jego autorem)
I zastanawiam się czy mogę zamieścić jego rysunki na tym forum ....????
Nie chciałbym aby autor tego projektu zarzucił mi że bez jego wiedzy i zgody zamieszczam te rysunki
Dlaczego o tym pisze ?
Ano dla tego że rysunki są bardzo dobrze opracowane i opisane
Jak wszedłem w posiadanie tego projektu - ne pamiętam
Problem jest również z tym że nie pamiętam kto jest jego autorem ....
Koledzy przysyłali mi bardzo dużo swoich rysunków abym wycenił i wyciął ich prace
Do tej pory (minęło wiele lat) nigdy nie pozwoliłem sobie na publikowanie czyichś prac
Dlatego mam dylemat odnośnie tego projektu


Moim zdaniem, niestety nie możesz.
Chyba, że w momencie gdy prowadziłeś usługi wycinania, miałeś jasno w regulaminie zaznaczone, że możesz wykorzystywać pliki wysyłane do Ciebie w innych celach niż tylko wycena i wycięcie elementów dla autora.
Możesz za to zaprojektować nowy model, wzorując się na konstrukcji ale rysując od nowa. I to też nie na zasadzie przerysowania (to by było kopiowanie).

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2016, o 13:36 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Tak też myślałem. Szkoda bo fajny model.

Choć znalazłem identyczne elementy projektu zamieszczone przez jednego kolegę viewtopic.php?f=4&t=856
Z cała pewnością ten Kolega nie jest autorem pierwotnej wersji projektu.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2016, o 16:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Zamierzam zaprojektować sobie średniej wielkości model do FPV wzorowany na "Prząśnice". Profil Clark Y 13%. W związku z tym mam pytanie do kolegów doświadczonych w projektowaniu modeli o większej rozpiętości skrzydeł. W swoich konstrukcjach jako dźwigar główny wykorzystywałem formatkę z balsosklejki 3 mm a tak na prawdę 2,6 mm. Zastanawiam się czy przy rozpiętości 1800 mm taka konstrukcja wytrzyma wszystkie przenoszone obciążenia? Czy może lepiej zastosować tradycyjną metodę listewek sosnowych i kesonu?
Model prócz lotów FPV być może będzie wykorzystywany do podstawowej akrobacji. Od razu zastrzegam, że zupełnie nie potrafię wyliczyć obciążeń i takich podobnych obliczeń. Kupiłem model Sky Hunter Mini ale ten model nie lata zbyt dobrze. Pomijam fakt z kiepskim rozwiązaniem statecznika poziomego i pionowego. Model jest nerwowy i są problemy z lądowaniem. Bardzo łatwo o przeciągnięcie i zaliczenie "gleby".

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lis 2016, o 08:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
kakabe pisze:
Czy może lepiej zastosować tradycyjną metodę listewek sosnowych i kesonu ????

Ja bym tak zrobił dla pewności. Dźwigary sosna 2x8, między nimi przekładki z balsy 1,5mm.
Poszycie skrzydła balsa 1,5mm, żeberka osobiście stosuję 2mm przy tej wielkości skrzydła, choć 1,5 mm też się sprawdza.
Wychodzi lekko, sztywnie i pewnie.

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lis 2016, o 10:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Dzięki z poradę :D
Cięciwa skrzydła wychodzi mi 236 mm żeberka co 82 mm i tu kolejne pytanie czy nie będą zbyt "rzadko"? Czy przy takim rozstawie nie lepiej zastosować balsę 2 mm aby mieć pewność że po przeszlifowaniu nie będzie się keson uginał? Jak wcześniej pisałem - mam tendencje do przesadnego wzmacniania modeli ;)
Kolejne pytanie - rura łącząca skrzydła. Wiem, że powinna być między dźwigarami ale przy takiej wielkości skrzydła wydaje mi się że umiejscowienie jej w 1/3 cięciwy od krawędzi natarcia powinno być O.K. ?

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lis 2016, o 10:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Jeśli martwisz się o zapadanie kesonu, możesz dodać pół żebra.
Rozstaw spory, chcesz zyskać na wadze, czy czym jest on podyktowany ?

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 lis 2016, o 10:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Gdzieś kiedyś przeczytałem że 10 żeber na połowę skrzydła to standard. I tak się tego trzymam choć przyznam, że kusi mnie aby zagęścić i wstawić więcej żeberek. Tym bardziej, że stosując listewki sosnowe nie jestem ograniczony formatką balsosklejki.

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 lis 2016, o 11:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
kakabe pisze:
Gdzieś kiedyś przeczytałem że 10 żeber na połowę skrzydła to standard.

Nie słyszałem nigdy o tym ale nie może być to wyznacznikiem. Bo jeśli robimy model o 3 metrowej rozpiętości to dać żebra co 150 mm? To już będzie tragedia ;)

Ja bym dał żebra co 50 mm a dla końcówki płata co 60 mm. W części przykadłubowej, gdzie będzie łącznik (np. odcinek 100 mm), żeberka gęściej (np. co 25 mm) i skrajne żeberka sklejkowe (ewentualnie wzmocnione tkaniną). W tej części keson pełen - czyli do krawędzi spływu.
Gęściej rozłożone żebra dadzą Ci kilka gramów więcej masy ale za to keson lepiej będzie odwzorowywał profil, nie wspominając już o lepszy układaniu się folii (nie będzie się zapadać).

Piszesz, że łącznik chcesz dać w 1/3 cięciwy - gdzie planujesz dźwigary? Łącznik można umieścić poza dźwigarami ale należy tak zaprojektować węzeł, aby siły były przenoszone nie tylko na pokrycie ale również na dźwigary. Dlatego łatwiej przesunąć łącznik o 20 mm i dać go między dźwigarami niż tworzyć nową szufladę itp. No chyba, że łącznik nie wejdzie między dźwigary - to już inna sprawa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group