Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 21:11

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 5 kwie 2013, o 16:39 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
SD 7037 to raczej profil na termikę , w dodatku lepiej sprawdzający się w większych szybowcach . Skoro ma to być mały modelik na zbocze warto się jeszcze zastanowić czy to dobry wybór .

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 kwie 2013, o 11:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 maja 2012, o 07:48
Posty: 31
Lokalizacja: Warszawa/Grójec
Skrzydło trapezowe ma jeszcze jedną zaletę względem prostokątnego, a mianowicie większą wytrzymałość. Wnika to z tego że jest duża cięciwa przy kadłubie a tam są największe obciążenia. Co do oporu indukowanego to w kolejności od największego do najmniejszego: obrys prostokątny > trapezowy > prostokątno-trapezowy > eliptyczny.

Jeśli chodzi o twój model to wstępnie bym przyjął obrys prostokątny, wydłużenie 10-12, profil grubości ok 9% (w miarę możliwości cieńszy) i turbulatory.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 kwie 2013, o 20:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 kwie 2013, o 21:13
Posty: 5
Lokalizacja: Kraków
A co powiecie na RG15 ? słyszałem że dobrze się sprawdza na zboczu . Jeśli chodzi o obrysy, to ten prostokątny chodził mi po głowie od dawna ( prostota budowy ), a że nie wiedziałem czym różni się od pozostałych, wolałem się upewnić.

Pozdrowionka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 kwie 2013, o 20:42 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Rg-15 jest zalecany na zbocze, w wielu modelach jest stosowany. Dlatego zdecydowałem się go zastosować w prototypie ADW-1. Moje doświadczenia z tym profilem - bardzo niewielkie - opisałem tutaj
viewtopic.php?f=61&t=415&start=50

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 kwie 2013, o 22:02 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 maja 2012, o 07:48
Posty: 31
Lokalizacja: Warszawa/Grójec
Faktycznie, RG15 to jeden z popularniejszych profili na zbocze, jednak zwróć uwagę na to że nie jest on płaski od spodu a to znacznie ułatwiłoby budowę skrzydła. Ciekawie prezentują się profile z serii AG3X, np. AG35, jest on płaski od spodu a w teorii nawet lepszy niż RG15.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2016, o 18:01 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Odświeżę troszeczkę temat jeśli koledzy pozwolą. Swego czasu - w latach 2008 - 2009 byłem "szczęśliwym" współposiadaczem plotera laserowego i usługowo wycinałem
części do modeli projektowanych przez kolegów. Między innymi produkowałem zestaw motoszybowca "Guppy" zaprojektowanego przez Mitja Sersen Erman. Pokusiłem się o zaprojektowanie modelu "elektryczka dla początkujących". Na początku mojej przygody z modelami RC miałem kłopoty w zakupie odpowiedniego modelu do nauki pilotażu. Pamiętam, że pierwszy model jaki kupiłem to był model podobny do Pipera ale zupełny "nielot". Po kilku próbach wzbicia się w powietrze i totalnym rozbiciu, postanowiłem sam zbudować prosty model do nauki latania. Od razu przyznam się, że mam przesadne tendencje do wzmacniania swoich konstrukcji - także proszę o wyrozumiałość w tym temacie :D Pominę milczeniem, że nawet w tym wątku kopiowane są moje konstrukcje. Każdy kto rysuje swój model od razu rozpozna czy to jego rysunek czy nie :mrgreen: To już przeszłość i nie ma co wracać do historii.
Dla wszystkich zainteresowanych tych, którzy chcą małym kosztem nauczyć się latać i mają smykałkę do konstrukcji oraz odpowiednią dozę cierpliwości udostępniam swoje plany aby mogli sami zbudować swój pierwszy model :D Plany są opracowane do wycinania na CNC w Corelu. Być może po latach "leżakowania" pojawiły się jakieś przesunięcia. Mój ploter miał offset 0,24 mm - wchodziło wszystko na "wcisk" - Sławek świadkiem :D


Załączniki:
TRENER AAA.cdr [54.89 KiB]
Pobrany 385 razy

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Ostatnio zmieniony 29 paź 2016, o 08:11 przez kakabe, łącznie zmieniany 1 raz
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2016, o 20:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Sławek potwierdza Krzysztofie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 paź 2016, o 21:53 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Wiedziałem :lol: Mam pytanie Sławku. Jakiś czas temu laminowałem kieszenie na rurki do dźwigarów. Używałem jako rozdzielacz parafiny ze świeczek. Ostatnio też próbowałem tej metody ale kieszeń nie chciała "opuścić" rurki :evil: Czego Ty używasz jako rozdzielacza???

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2016, o 07:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Pasta do butów panie sierżancie :lol: Rurkę należy lekko przepolerować jeżeli jest alu. Jeżeli węglowa to również proponuję 2-3 warstwy bezbarwnej pasty do butówz odstępami na wyschnięcie. Potem nawiń pasek papieru (jeden zwój z zakładką 3-5mm) i nasącz go też pastą. Reszta jest już prosta. Parafina się nie nadaje bo zauważyłem że żywice rozpuszczają parafinę albo wchodzą z nią w jakąś reakcję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2016, o 08:08 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2016, o 21:19
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Sierżantem nie byłem :D To mundur Szkoły Chorążych w Dęblinie (letni - "olimpijka" z 1978).

Wiedziałem że o czymś zapomniałem :idea: - "papier" :D
Dziękuję za informację :D

_________________
Pozdrawiam - Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group