Forum modelarskie RC , projektowanie CAD
http://forum.aerodesignworks.eu/

Projektujemy sami
http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=69&t=260
Strona 1 z 10

Autor:  milo [ 1 kwie 2012, o 20:37 ]
Tytuł:  Projektujemy sami

Otrzymałem parę zapytań,..." czy trudno jest zaprojektować samemu model". Postanowiłem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami w projektowaniu, z przyczyn oczywistych, szybowców i motoszybowców, których wymyślanie , wydaje mi się, troszeczkę opanowałem. Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami w tym wątku, oraz do zadawania pytań i pokazywanie tego co już zaprojektowaliście. Niech to będzie swoista platforma do tego aby sobie pomagać i doradzać.
Na początku musimy sobie przyjąć jakiej wielkości model chcemy zaprojektować i zbudować. Chodzi tutaj o rozpiętość. Z tego wymiaru wyjdziemy we wstępnej fazie naszej pracy. Oczywiście musimy również przeanalizować nasz warsztat, możliwości materiałowe oraz do czego ma model służyć - termika, zbocze, akrobacja no i czy będzie posiadał napęd pomocniczy czy nie, czysty szybowiec.
Aby lepiej mi się pisało, przyjmę teoretycznie jakieś wartości.
Mam ochotę na szybowiec do latania na termice, z holu gumowego, o rozpiętości ok 200 cm :) Konstrukcja tradycyjna, czyli balsa, sosna, sklejka.
Żeby szybowiec latał w miarę przyzwoicie, wydłużenie skrzydeł powinno wynosić ok 10 - wiecie jak to się liczy. Oczywiście może być więcej np 12 lub mniej np 8/9. Przyjmijmy 10. Dla rozpiętości 200 cm i wydłużenia 10 , cięciwa płata wyniesie 20 cm. Główne parametry geometryczne płata już mamy. Rozpiętość 200 cm, cięciwa płata 20 cm, powierzchnia nośna 40 dm^2. Płat prostokątny.
Czas na ogólną koncepcję płatowca. Robię to tak. Na kartce A4 rysuję sobie kreskę. Na niej - wszystko w skali 1:10 - zaznaczam płat /20 cm/, od krawędzi spływu odkładam w stronę ogona, powiedzmy 45 cm /od 2 do 2,5 cięciwy płata/, dalej , powiedzmy 11 cm na statecznik poziomy. Aha, zapomniałem napisać , że szybowiec będzie miał układ usterzenia tradycyjny, czyli poziomy na kadłubie za pionowym. Część kabinową, jej długość przyjmujemy około 1,5 cięciwy, czyli w opisywanym modelu ok 30 cm. I rysujemy kadłub z boku, taki jak nam się podoba, jaki chcemy zbudować, mamy zachowane proporcje ogólne. Tutaj potrzebny nam będzie ołówek i gumka, puszczamy wodze wyobraźni....

edit: dołączyłem skan takiej kartki A4 ;)
cdn

Załączniki:
analiza4.jpg
analiza4.jpg [ 30.2 KiB | Przeglądany 30823 razy ]

Autor:  Sidey [ 1 kwie 2012, o 21:00 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

Zaczyna się super :)

Autor:  milo [ 2 kwie 2012, o 21:27 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

Pierwsze szkice za nami. Nie jest to trudne, mam rację? Ok, podejrzewam, że mamy szkic boku kadłuba, taki jak nam sie podoba.
Ale chciałbym jeszcze zwrócić Wam uwagę na pewne szczegóły nowego projektu.
Po pierwsze, unikamy zbyt cienkich kadłubów w części ogonowej, przed usterzeniem. W tym miejscu występują dość duże siły, szczególnie podczas lądowania.
Po drugie. Jeżeli to Wasza pierwsza własna konstrukcja, to raczej starajacie się projektować w układzie górnopłata, lepsza stateczność i same płaty wyżej.
Po trzecie. Musicie uwzględnić na tym etapie samą technologię wykonania kadłuba, czy kratownica, czy balsowe boki, spód i góra, czy może inna konstrukcja.
Raczej powinniście starać się stosować troszeczkę większe przekroje, unikajcie "ołówków", przynajmniej narazie.
Oczywiście kształt boczny kadłuba i statecznika pionowego jest dowolny, można wzorować się na prawdziwych szybowcach /Piotrkostek i jego Cobra :) /, ale tylko ogólny kształt, poza tym aktualna moda, upodobania.
Teraz przechodzimy do zwymiarowania całego rysunku. Przypominam, że rysowaliśmy w skali 1:10. Mierzymy jak najdokładniej, nanosimy osie, kreski w najważniejszych punktach, a przy nich notujemy wymiary.
Mamy jeszcze czas na zmiany, wypieszczenie wszystkich linii, łuków itd. Dobrze jest odłożyć szkice na jakiś czas, napewno po jego upływie, coś poprawimy, coś się nam wyjaśni, a może nawet zmienimy obrys.
Następnym krokiem będzie sprawdzenie powierzchni statecznika pionowego - ewentualna poprawka - obliczenie powierzchni statecznika poziomego i przeniesienie naszego szkicu na kalkę lub inny duży kawałek papieru w skali 1:1.
Jeżeli macie wątpliwości, coś jest niejasne to pytajcie :) odpowiem.
CDN

Autor:  Stema [ 10 maja 2012, o 22:10 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

milo pisze:
Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami w tym wątku, oraz do zadawania pytań i pokazywanie tego co już zaprojektowaliście. Niech to będzie swoista platforma do tego aby sobie pomagać i doradzać.
będzie ołówek i gumka, puszczamy wodze wyobraźni....

Dzień dobry Milo.
Jak pisałem, nie potrafię w CAD, ale pokażę jak to robię.
Od razu "na ekranie" i w paint'cie.
Wstawię 3 rysunki, które popełniłem w 2010, gdy znalazłem PFML i postanowiłem wrócić do latania tym razem RC. Jak prawie każdy neofita postanowiłem zaprojektować dla siebie akrobata, ale miałem trochę szacunku i postanowiłem, że będzie "przewymiarowany" w proporcjach, aby był łagodny.
To miała być spalina, bo z takich się wywodziłem.
Teraz wiem już więcej o lataniu, uczę się, koledzy mi pomagają, ale tu jest o projektowaniu.
Zaczęło się od tego pierwszego rysunku. Naprawdę. Potem powstało ich cho, cho. Bo rozwijałem ten rysunek na "model uniwersalny" Wrzucę te kilka, aby pokazać jak to się u mnie rozwija i proszę Cię o opinię czy tu pokazywać w Twoim temacie, bo zapraszałeś do wspólnego działania, czy przenieść gdzieś obok, ale zaznaczam, że nie mam za wiele czasu, żeby prowadzić jakieś szczegółowe indywidualne porady. Tym bardziej nie wiem, czy ktoś będzie zainteresowany takim prymitywnym projektowaniem.

Załączniki:
NowP.JPG
NowP.JPG [ 93.45 KiB | Przeglądany 30680 razy ]
Now_konstr.JPG
Now_konstr.JPG [ 143.67 KiB | Przeglądany 30680 razy ]
Now2PDółKonstr LOT.JPG
Now2PDółKonstr LOT.JPG [ 144.23 KiB | Przeglądany 30680 razy ]
KADŁUB 106.JPG
KADŁUB 106.JPG [ 236.85 KiB | Przeglądany 30680 razy ]

Autor:  milo [ 10 maja 2012, o 22:18 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

Stefan, pisz ile wlezie, super...i mówisz , że to wszystko w Paincie? Takie wątki mają zachęcać do samodzielnego projektowania, do myślenia, kombinowania...przecież to jest najpiękniejsze w modelarstwie!

Autor:  Stema [ 10 maja 2012, o 22:42 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

milo pisze:
Takie wątki mają zachęcać do samodzielnego projektowania, do myślenia, kombinowania...przecież to jest najpiękniejsze w modelarstwie!

Zgadzam się. Projektowanie, wykonanie swojego projektu i potem radość z ulotnienia jest najwspanialsze.
Jeśli Uważasz, że to może komuś pomóc, to będę się w miarę możliwości udzielał.
Narzędzie do projektowania jest mało istotne. Oczywiście, że lepsze jest to, które jest szybsze i wygodniejsze. Wszystko i tak zaczyna się od rysowania palcem po stole. Przynajmniej ja tak mam.

PS: tak w paint'cie. Na innych nie umiem. Kiedyś rysowałem tradycyjnie na kartkach, a docelowo na arkuszach brystolu, ale wtedy nie było nawet kalkulatorów i liczyło się na suwaku.

Autor:  Stema [ 16 maja 2012, o 20:09 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

Czy jest Ktoś, kto chciałby coś sobie zaprojektować, a nie wie od czego i jak zacząć?
Milo zaczął pokazywać jak się do tego zabrać. Brak chętnych, czy może lepiej poczekać na gotowe projekty Sławka?
Nikt nie chce sam?

Autor:  Sidey [ 16 maja 2012, o 20:46 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

Problem jaki dla mnie jest największą przeszkodą jest taki, że nie wiem jak mój model miałby wyglądać. Nie wiem jaka grubość kadłuba z przodu, z tyłu, jak ma wyglądać płat.

Autor:  milo [ 16 maja 2012, o 20:57 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

Sidey pisze:
Problem jaki dla mnie jest największą przeszkodą jest taki, że nie wiem jak mój model miałby wyglądać. Nie wiem jaka grubość kadłuba z przodu, z tyłu, jak ma wyglądać płat.


Sidey, weź kartkę papieru i rysuj, narazie bez skali, proporcji, wiesz tak jak się rysowało na marginesach, na nudnej lekcji. Spróbuj , może któryś kształt spodoba Ci się, będzie z Twojej "bajki", albo popatrz na jakiś prawdziwy, na nim się wzoruj. A wymiary, na nie przyjdzie czas w odpowiednim momencie. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia :) Jak narysujesz, pochwal się a wtedy odpowiednio skomentujemy, doradzimy :D

Autor:  Sidey [ 16 maja 2012, o 21:31 ]
Tytuł:  Re: Projektujemy sami.

To już nie ta szkoła żeby rysować, tu już trzeba uważać.
Ale w wolnym czasie coś narysuję :)

Strona 1 z 10 Strefa czasowa UTC+2godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/