Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 01:35

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 cze 2012, o 18:01 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Wydłużenie skrzydeł jest jednym z podstawowych parametrów aerodynamicznych. Przyjmuję jego wartość w granicach "10". Im większe wydłużenie tym mniejszy opór indukowany płata. To tak ogólnie. Czyli, w modelach szybowców zwiększenie wydłużenia poprawia osiągi, i to w sposób dość widoczny. Oczywiście ma to swoje minusy. Duże wydłużenie, powiedzmy powyżej 14 powoduje kłopoty przy starcie i lądowaniu. Wymagane jest duże doświadczenie. Komplikuje również konstrukcję i technologię budowy płata. Największy skok w osiągach zawiera się w zwiększaniu wydłużenia od 10 do 14, dalej skok jest niewielki i już obarczony trudnościami w budowie odpowiednio mocnej struktury płata. Tutaj należy wypośrodkować wszystkie parametry, dlatego przyjmuję w tym przykładowym projekcie wartość 10 jako wyjściową.
Dla usterzenia poziomego bazową wartość wydłużenia przyjmuję "5". W innym wątku w tym dziale opisane jest jak wyliczać powierzchnię poziomego, a z tego liczymy jego cięciwę.
viewtopic.php?f=36&t=122

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 cze 2012, o 00:40 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwie 2012, o 12:38
Posty: 12
Lokalizacja: Sopot
w paralotniarstwie wydłużenie poprawia osiągi ale sprawi również że paralotnia jest trudniejsza w pilotażu, czy w modelarstwie też tak jest?
czy wydłużenie duże w szybowcach pożądane jest w każdym modelu? chodzi mi o to czy projektują szybowiec np na zbocze też dbam o wydłużenie ?

Mam nadziej że nie zanudzam pytaniami

_________________
pozdrawiam
Maricn


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 cze 2012, o 09:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Qni pisze:
Mam nadziej że nie zanudzam pytaniami


Nie , nie zanudzasz :)

Dokładnie tak jak piszesz. Wydłużenie poprawia osiągi - pisałem o tym wcześniej.
W modelach szybowców z przyczyn o ktorych pisałem wcześniej , stosujemy wydłużenia od 8 do 14. Dla modeli szkolnych myślę, że wartości 8-10 sa najodpowiedniejsze. A czy na zbocze większe, czy mniejsze, nie wiem, nie mam doświadczenia w zboczowym lataniu, ale biorąc pod uwagę, że model powinien być zwrotny, łatwy w pilotażu i szybki, to raczej wartości mniejsze, tak jak dla szybowca szkolnego.
Oczywiście przy projektowaniu makiet z przyczyn oczywistych, wydłużenia będa zawierały się w innym zakresie.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 cze 2012, o 19:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
No to "jedziemy" dalej.
Na czym to skończyłem.... Mamy rysunek modelu w skali 1:1 na kalce, brystolu czy na czymś innym. Polecam kalkę, łatwiej kopiować. Poniżej zamieszczam zdjęcie takiego rysunku - "40" prototyp - naniesione osie modelu, zarysy profilu płata, statecznika poziomego i naważniejsze obrysy i inne punkty /np umiejscowienie haka do holowania/. Statecznik pionowy naszkicowany jest tak aby pasował do ogólnego widoku...wiem, wiem, pewnie zaraz zapytacie , "a gdzie obliczenia". We wstępnej fazie rysuję go tak aby podobało się, póżniej sprawdzam jego powierzchnię z tym co wyliczę, opisane jest to w tym wątku viewtopic.php?f=61&t=225.
Nigdy nie zdażyło mi się, aby powierzchnia pionowego z obliczeń zgadzała sie z rysunkiem, zawsze ta z rysunku jest większa. Zostawiam tak, ewentualnie delikatnie zmiejszam. Powierzchni pionowej nigdy za mało. Zdaję sobie sprawę, że ta "metoda" jest nienaukowa, ale sprawdzona przezemnie osobiscie. W przypadku pionowego /za dużego/ wzrost masy jest niewielki, a korzyści bezcenne. Oczywiście mówie cały czas o układzie usterzeń tradycyjnym.
Proszę pytać, napewno odpowiem :)

CDN


Załączniki:
P1040632.JPG
P1040632.JPG [ 66.42 KiB | Przeglądany 14911 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 cze 2012, o 17:18 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 cze 2012, o 15:36
Posty: 20
Lokalizacja: Taranto [Italy]
Witam po przeczytaniu tematu naszła na mnie chęć narysowania modelu od zera. Na wakacjach mam dużo czasu na rysowanie. Na samolotach się nie znam i nie mam pojęcia.
Nigdy nie latałem samolotami i sobie pomyślałem by zrobić trenerka.

Dane:
Model: trenerek do nauki
Rozpiętość: 1400 mm
Długość: nie wiem 1000mm ? są jakieś proporcje ?
Napęd: chciałbym żeby można było zainstalować silnik elektryczny lub spalinowy
Sterowanie: myślę ze na początek ster i wysokość później ewentualnie lotki

Tutaj mały rysunek wzorowałem się na Michasiu pana Mirka z Lublina bo podobał mi się kształt :)
Załącznik:
20120628165416.jpg
20120628165416.jpg [ 346.71 KiB | Przeglądany 14421 razy ]

Czy dla początkujacego który nie ma pojęcia o samolotach jest sens rysować model ?

Pozdrawiam Karol :)


Ostatnio zmieniony 21 sie 2014, o 20:37 przez molej, łącznie zmieniany 3 razy
Zdjęcia przeniesiono na serwer


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 cze 2012, o 20:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Czy jest sens rysować model? Oczywiście!
Zasadniczo ja projektuję szybowce....ale napewno jak nie ja, to ktoś inny pomoże. Taki był cel tego wątku....zaczynajcie sami projektować.
Rysunek nie wyświetla sie, przynajmniej u mnie.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 cze 2012, o 20:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
U mnie się wyświela, moze usuń milo cookies


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 cze 2012, o 13:51 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Podaj jakieś konkretniejsze wymiary, głównie chodzi o płaty, usterzenie poziome i kadłub w części ogonowej.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 cze 2012, o 14:59 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 cze 2012, o 15:36
Posty: 20
Lokalizacja: Taranto [Italy]
Plat glowny myslalem sz. 1400 mm dl. 200 mm
Dlugosc kadluba dl. 1000 mm
Usterzenie poziome sz. 300 mm dl. 15 mm
Usterzenie pionowe dl. 200 mm wys 15 mm

Rozpietosc ma wynosic 1400 mm i tego jestem pewien.
Prosze o opinie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 cze 2012, o 15:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
No i super!
Na początku jednak wyjaśnijmy sobie jedną kwestię.
Aby dobrze się zrozumieć, należy używać właściwych nazw określających główne parametry modelu.
Płat to płat, szerokość to rozpiętość, a długość to cięciwa. Ok ;)
Z tego co podałeś, to wydłużenie płata wynosi 7, wartość odpowiednia i właściwa. Długością kadłuba narazie nie zawracaj sobie głowy, ona sama wyjdzie. Teraz policz sobie powierzchnię skrzydeł, usterzenia poziomego i przyjmij odległość między krawędzią spływu płata a krawędzią natarcia statecznika poziomego, czyli tzw ramię usterzenia poziomego. Będzie Ci to potrzebne do wyliczenia wsp. "A", ale o tym później. W/w odległość przyjmij w granicach od 2 do 2,5 L, czyli cięciwy. Pionowym narazie też się nie przejmuj.
Czy model będzie miał lotki?
Poczytaj tutaj
viewtopic.php?f=36&t=122
i tutaj
viewtopic.php?f=61&t=225

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group