Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 00:29

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 lip 2013, o 09:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Materiały pochodzą z broszury "Barwa w lotnictwie polskim. Samoloty i szybowce do 1939 roku", zeszyt nr 1, autorstwa A. Glassa i K. Cieślaka, 1985 r.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 156.13 KiB | Przeglądany 10100 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 192.61 KiB | Przeglądany 10100 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 186.4 KiB | Przeglądany 10100 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 169.17 KiB | Przeglądany 10100 razy ]

Załącznik:
GiB.rar [6.6 MiB]
Pobrany 541 razy

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 gru 2015, o 16:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Molej mnie okropnie zainspirował swoją koloryzacją starego zdjęcia Mewy :) . Wyszło mu to znakomicie, postanowiłem spróbować swoich sił w tym temacie. Pokolorowałem jedno ze zdjęć CW-1 ze zbiorów MLP w Krakowie - otrzymałem je od nich. Przy pomocy programu Gimp udało mi się jakoś wybarwić zdjątko. Skupiłem się na samym szybowcu. Efekt na załączonym pliku. Jest to moja pierwsza próba, eksperyment.


Załączniki:
8cw1 kolor-adwforum.jpg
8cw1 kolor-adwforum.jpg [ 29.73 KiB | Przeglądany 9304 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 sty 2016, o 14:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Jeszcze jedno stare zdjęcie, tym razem Sroka Kocjana. Kolorowanie to jakieś 2/3 godziny przy kompie. Nie jest to wysokich lotów realizacja z mojej strony ;) , jednak myślę, że może się podobać i świetnie oddająca klimat samego zdjęcia :) . Zachęcam do wypróbowania swoich sił w takiej pracy, daje mnóstwo radości i satysfakcji. Poradników jak to zrobić w Gimpie jest mnóstwo w sieci /program jest darmowy :) /, jakby co to mogę parę zdań napisać, ale myślę, że to będzie zbędne, dosłownie wykorzystujemy parę funkcji i narzędzi programu. Oczywiście jest to "moja" wizja kolorystyczna.....fajnie by było zapoczątkować jakąś dyskusję, wymianę zdań na temat barw polskich, przedwojennych szybowców :D .


Załączniki:
Nr587adwkolor-crop.jpg
Nr587adwkolor-crop.jpg [ 269.34 KiB | Przeglądany 9267 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lut 2024, o 12:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3695
Lokalizacja: Elbląg
Postanowiłem przenieść tutaj dyskusję o barwach polskich szybowców - z wątku "Czajki bis".
Na początek jedno zdjęcie ITS-II/33, dość dobrej jakości, pokazujące różnice barw sklejki i poszycia płóciennego w intensywnie eksploatowanym szybowcu.
Ostatnio pokazało się kilka nowych wydawnictw na temat szybownictwa przedwojennego. Nie ukrywam, że dość duże kontrowersje, no może nie jest to najlepsze słowo, zdziwienie wywołały sylwetki barwne Komarów przedwojennych - książka Zygmunta Szeremeta "Szybowiec IS-B Komar" wydana przez MLP w Krakowie. Zastanawiam się skąd ten kolor lakieru /szarobłękitny, błękitny, niektórzy widzą odcień różowy/. Intryguje mnie to i zastanawia. Sami wiecie jako modelarze, że to są bardzo istotne kwestie dla budujących model. Model w barwach materiałów użytych do budowy to jedno, pomalowany na kolor to drugie. Zachęcam do dyskusji i podzielenia się swoją wiedzą, obserwacjami.


Załączniki:
ITS-II.jpg
ITS-II.jpg [ 1.36 MiB | Przeglądany 1113 razy ]
DSCN6525.1.jpg
DSCN6525.1.jpg [ 91.9 KiB | Przeglądany 1113 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 mar 2024, o 22:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, o 10:03
Posty: 30
Lokalizacja: Elbląg
Istotnie,ukazało się ostatnio kilka książek na temat polskich szybowców przedwojennych i sposoby, schematy malowań są chyba najsłabszą ich stroną,a pokazanie kilku sylwetek barwnych,zresztą marnych jakościowo,nie rozwiązuje tematu.Tym bardziej że faktycznie nad niektórą barwą tak jak piszesz, można się zastanawiać.Myślę że uwiarygodnienia trzeba było by szukać w literaturze,wspomnieniach i opisach z tamtego okresu, a w wydawnictwach nowych jest to często temat pomijany.Zdjęcia z tamtych czasów są,ale z niektórych możemy się tylko domyślać jakie to barwy.Przydało by się konkretne opracowanie tematu,ale myślę że nie będzie to łatwe, chociaż analizując tamten okres w większości szybowce pozostawiano w barwie z czego zostały wykonane,ale nie było to regułą i wyznacznikiem na przykładzie chociaż by komara.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group