Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 23:26

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 wrz 2014, o 11:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Moja mała kolekcja odznak modelarskich.Dla młodych modelarzy zupełnie nieznana.Są to odznaki z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.Akurat okres kiedy żyłem tylko modelarstwem. Noszenie tych odznak napawało dumą. Nie pamiętam kolejności kategorii kolorystycznej drabinki wtajemiczenia .Wiem, że kolor niebieski to był ten najwyższy dla młodego modelarza.
Dzisiaj wśród kolekcjonerów odznak często są mylone z szybowcowymi.
Załącznik:
P9274127.JPG
P9274127.JPG [ 158.29 KiB | Przeglądany 7748 razy ]

Załącznik:
dyplom.jpg
dyplom.jpg [ 33.7 KiB | Przeglądany 7748 razy ]

Załącznik:
modelarskie.JPG
modelarskie.JPG [ 43.18 KiB | Przeglądany 7748 razy ]
Załącznik:
modelarskie2.jpg
modelarskie2.jpg [ 22.59 KiB | Przeglądany 7748 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2014, o 16:13 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Oj przypomniałeś mi Mirku te stare czasy.
Mi uchowała się tylko licencja FAI z tamtych czasów.
Załącznik:
S5000202.JPG
S5000202.JPG [ 95.45 KiB | Przeglądany 7735 razy ]

Załącznik:
S5000206.JPG
S5000206.JPG [ 97.53 KiB | Przeglądany 7735 razy ]

Załącznik:
S5000207.JPG
S5000207.JPG [ 99.02 KiB | Przeglądany 7735 razy ]

Doszedłem do Odznaki z Wieńcem Złotym I Diamentem, ale nie jeździłem na Gocław po wpis do licencji.
Ostatni rok wpisu ważności to 1968.
Potem przerwa w modelarstwie na ponad 40 lat.
Gdy uzyskałem licencję i zostałem zawodnikiem Kadry miałem 17 lat, jak wynika z dat.
Dla mnie to kawałem historii, a dla innych to dokument z tamtych czasów i dla tego zdecydowałem się go pokazać.
Wielkie dzięki za przypomnienie.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2014, o 19:39 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Miło Stefanie, że przedstawiłeś swoje osiągnięcia. Ja także często z sentymentem wracam myślami do tych lat. Wiesław Schier był w tym czasie dla modelarzy jak guru.Młodzież była wtedy manualnie i politechnicznie bardziej rozwinięta. Prawie każdy próbował zbudować Świerszczyka czy trudniejszą Jaskółkę. O tej porze niebo było zasłane latawcami.A dzisiaj?
Początek lat siedemdziesiątych to dla mnie także duże lotnictwo. Nie spotyka się już w szkoleniu szybowcowym kat .A (jedna mewka), kategoria B (dwie mewki) i kategori C (trzy mewki). Trzy mewki w srebrnym wieńcu to była kat D.
Klasyfikacja tych kategorii przedwojenna i w we wczesnych latach powojennych trochę się różniła od tych w latach kiedy ja zacząłem latać. U nas przyjęto ,że mewkę dostawało się po pozytywnym zaliczeniu kursu teoretycznego (trwał całą zimę). Dwie mewki po zaliczeniu lotów samodzielnych za wyciągarką. Trzy mewki po samodzielnych lotach za samolotem.Srebrny wieniec do mewek (zaliczenie trzech warunków tak jak dzisiaj) plus licencja to był w pełni wyszkolony szybownik.
Na dole też ciekawa kwalifikacja dotycząca odznak spadochronowych FAI.
Odznaka zwykła -10 skoków.Brązowa -20 skoków.Brązowa z wieńcem -30 skoków.Oczywiście była również ze srebrnym i złotym wieńcem.Ja pozostałem przy brązowej gdyż wolałem mieć parę patyków pod tyłkiem niż kawałek szmaty nad głową.
Sprzęt wtedy był bardziej zawodny niż dzisiaj.
Załącznik:
P9274129.JPG
P9274129.JPG [ 192.01 KiB | Przeglądany 7727 razy ]

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group