Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 9 maja 2024, o 00:13

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: NN-2 bis
Post: 15 sie 2015, o 23:09 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3710
Lokalizacja: Elbląg
Chciałbym spróbować zrekonstruować plany szybowca szkolnego NN-2 bis. Jak to bywa w przypadku przedwojennych szybowców, dokumentacja jest skromna.....zasadniczo szkice w PKL t.II i parę zdjęć w sieci. Wiele obrysów i szczegółów konstrukcyjnych to będzie moja fantazja, jednak będę starał się jak najwierniej narysować szybowiec. Na razie to nie są plany modelu..... to ma być wyjściowa dokumentacja do zbudowania modelu. Liczę na dyskusję i pomoc w stworzeniu tych planów, każdy Wasz głos będzie cenny, a pomoc bardzo wskazana.
Na początek przedstawiam to co już zrobiłem.....obrysowane szkice z PKL, zeskalowane /skala 1:10/, rysuję w acadzie /dxf/. Teraz to wszystko trzeba odpowiednio obrobić, zaprojektować mnóstwo szczegółów / orczyki sterów, okucia zastrzałów itp, itd/, pokusiłem się o narysowanie obrysu kabinki z góry. Przyjąłem jej maksymalną szerokość na 60 cm /1:1/.


Załączniki:
nn2.1.jpg
nn2.1.jpg [ 56.61 KiB | Przeglądany 1715 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: NN-2 bis
Post: 16 sie 2015, o 21:19 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Wydaje mi się , że szybowce NN-2 i NN-2 bis miały inne usterzenia poziome . Taki wniosek mi się nasuwa po przyjrzeniu się zdjęciom obu szybowców w locie zamieszczonym na str.198 w PKL t III . NN2 ma końcówkę w kształcie półokręgu - tak jak to przedstawia rysunek , zaś NN2 bis ma - nazwijmy to - nieco odmienny obrys .Dodatkowo wydaje mi się , że podział na statecznik i ster również jest inny - NN2 ma węższy ster (tak jak to przedstawia rysunek ) niż NN2 bis - tu wygląda mi że podział jest 50 / 50 .
Ale mój wzrok mocno już nadwyrężony , więc przyjrzyjcie się dokładnie .

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: NN-2 bis
Post: 21 sie 2015, o 19:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3710
Lokalizacja: Elbląg
Dzięki Tomek za cenne uwagi, nie zwróciłem na to uwagi, chociaż coś mi nie pasowało w szkicach ;) , zajmę się tym później.
Pozwolę sobie na pewną uwagę. Jedynym w miarę miarodajnym źródłem informacji na temat przedwojennych polskich szybowców jest PKL t.III. Już wiem, że szkice i rysunki są obarczone wieloma błędami, nieścisłościami i chodzi tu o porównanie rzutów z góry, z boku i z przodu. Czasami nie pasują do siebie. Jednak jest to jedyne tak merytoryczne źródło i przyjmuję PKL jako główną bazę do rekonstrukcji NN-2 bis. Jest jeszcze parę zdjęć w sieci.
Skrzydła.
Po analizie zdjęć i rysunków, rozrysowałem płat z widoku z góry. Na szkicach nie był zaznaczony dźwigar - koniec kesonu - więc przyjąłem miejsce podczepienia zastrzałów jako miejsce gdzie był dźwigar. Na rysunkach jest to zwymiarowane. Rozstaw żeber wynosi 40 mm /skala 1:10/. Porównałem również obrysy profilu płata i profilu Goe 655 - tak mówi PKL. Załączam jpg z tym porównaniem / czerwona kreska Goe 655, czarna z mojego obrysowania/. Orczyki napędu lotek udało mi się narysować po dość wnikliwym oglądnięciu pod szkłem powiększającym zdjęć z PKL, niestety NN-2, na bisie nie widać, ale myślę, że nie różniły się ;) .....
Wymiary podane na planach należy traktować z pewnym przybliżeniem, główne są w miarę precyzyjne, jednak cięciwa lotki, rozstawy żeber to raczej wymiary przybliżone, ilościowo żebra zgadzają się , ale nie wiem czy w oryginale rozstawy były jednakowe. No cóż, te wartości po przecinku można odpuścić.
Zapraszam do dyskusji.


Załączniki:
NN płat.PDF [229.86 KiB]
Pobrany 21 razy
NN2.2.jpg
NN2.2.jpg [ 36.69 KiB | Przeglądany 1671 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: NN-2 bis
Post: 17 wrz 2015, o 15:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3710
Lokalizacja: Elbląg
Wydaje mi się, że kadłub już mam dość dobrze obrysowany. Pojawiają się jednak pewne pytania.....jak szły linki napędu steru wysokości? Niebawem wrzucę rzut kadłuba z boku, tymczasem moja - poparta opisami i znalezionymi zdjęciami - wizja kolorystyczna NN-a.... nie wiem czy na sterze kierunku był znak/logo konstruktorów, ale zrekonstruowałem go i ożywiłem nieco ascetyczną sylwetkę szybowca :) . Na pierwszym egzemplarzu był, dołączam zdjęcie z PKL t.III.
Paweł wielkie dzięki za skan :D


Załączniki:
nn2 logo-pkl.jpg
nn2 logo-pkl.jpg [ 229.53 KiB | Przeglądany 1649 razy ]
NN kolor 2.jpg
NN kolor 2.jpg [ 99.78 KiB | Przeglądany 1649 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: NN-2 bis
Post: 17 wrz 2015, o 20:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 572
Lokalizacja: Warszawa
Tak sobie pomyślałem Milo, że chyba trzeba by torszkę jeszcze nad tym popracować... W sensie, żeby pierwsze "N" lekuchno wydłużyć, a drugie ciut obciąć. Takie mam doznanie subiektywne. Ale zobaczymy - może coś ktoś jeszcze dopowie ;)
Załącznik:
NN kolor 2.2.jpg
NN kolor 2.2.jpg [ 8.74 KiB | Przeglądany 1642 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: NN-2 bis
Post: 21 wrz 2015, o 22:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3710
Lokalizacja: Elbląg
Właściwie zakończyłem rysowanie obrysu szybowca z widoku z boku. Profil ten co podany w PKL, postarałem się o naniesienie wszystkich szczegółów NN-2 bis widocznych na planach i zdjęciach. Podaję pod ocenę i Wasze uwagi :? .
Załącznik:
NN2.2.jpg
NN2.2.jpg [ 98 KiB | Przeglądany 1620 razy ]

Pozostaje jednak jedna niewiadoma. Bieg linek napędu steru wysokości. Na czerwono narysowałem tymczasowo ich przebieg. Na pewno krążki, jakieś ślizgi itp ;).
Załącznik:
nn2.3.jpg
nn2.3.jpg [ 130.25 KiB | Przeglądany 1620 razy ]


Paweł pisze:
Tak sobie pomyślałem Milo, że chyba trzeba by torszkę jeszcze nad tym popracować...

Na to przyjdzie czas, teraz są ważniejsze kwestie, ale masz rację, coś nie tak z tym znakiem ;) .

Teraz zajmę się obrysem kadłuba z góry, tam są same niewiadome.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: NN-2 bis
Post: 25 kwie 2016, o 17:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3710
Lokalizacja: Elbląg
Wracam do NN-ena. Popracowałem nad poziomym. NN-2 i NN-2 bis mają różne stateczniki - zwrócił na to uwagę Tomek. Po porównaniu zdjęć i szkiców narysowałem dwie wersje. Na zrzucie podpisane. Zasadniczo różnią się podziałem statecznik/ster. Zagadką jest jego rozpiętość w 'bisie' o obrys końcówki, chociaż w tym drugim przypadku skłonny jestem przyjąć taki sam jak w NN-2. Zapraszam do dyskusji.


Załączniki:
NN kolor 4.jpg
NN kolor 4.jpg [ 42.55 KiB | Przeglądany 1594 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: NN-2 bis
Post: 26 kwie 2016, o 20:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3710
Lokalizacja: Elbląg
Największa niewiadoma ;) ... obrys gondoli z góry. Na zdjęciach widać, dość dokładnie, że ma przekrój prostokątny ;) .


Załączniki:
nn-2-5.jpg
nn-2-5.jpg [ 34.44 KiB | Przeglądany 1576 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group