Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 20:47

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 8 lut 2014, o 15:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Mówiąc o prostej konstrukcji kadłuba miałem na myśli technologię jego wykonania taką, jak tu:
http://www.retroplane.net/eoloretro/page1.htm
czyli płaska jedna z poziomych powierzchni kadłuba.
Oczywiście, tak wcześniej rozważaliśmy, konstrukcja oparta byłaby na dwóch kratownicach, bez stosowania pełnych wręg. Zaletą byłoby uzyskanie "w jednym etapie" całkowicie zmontowanego kadłuba. Poza tym płaska górna część kadłuba ułatwiłaby właściwe zaklinowanie płata. W proponowanym przez Stefana kształcie kadłub miałby sześciokątny przekrój - chyba, że źle odczytałem szkic. Stąd moje "wahania".
Co do płata "M" to nie byłoby chyba trudne osiągnięcie jego kształtu. Są sposoby naprawdę prostego jego wykonania. Ale o tym będziemy pewnie jeszcze dyskutować. Lotki oczywiście będą przewidziane - też bardzo proste technologicznie - co do wykonania.

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lut 2014, o 16:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Przemyślałem troszeczkę projekt, wyniki zoobrazowalem na szkicu poniżej. Opuściłem troszeczkę górny, przedni obrys kadłuba - zaznaczyłem komorę balastową - wyostrzyłem kształt pionowego i dodałem wyważenie rogowe /opcja/ i dorysowałem inny sposób mocowania i położenia poziomego. W tej wersji byłby w jednym kawałku i przesunięty nieco do przodu, mocowany pod statecznikiem pionowym.....
A co z profilem? ;)


Załączniki:
kadłub retro 1 forum.jpg
kadłub retro 1 forum.jpg [ 13.16 KiB | Przeglądany 9275 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lut 2014, o 17:13 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Myślę, że 6-kąt czy 5-kąt to nie wielka różnica w budowie, a pod skrzydło też narysowałem płaską półkę.
Załącznik:
ADW 2.JPG
ADW 2.JPG [ 52.47 KiB | Przeglądany 9270 razy ]

Górę kadłuba od wręgi spływowej można wykonać w ten sam sposób jak zamierzałeś Pawle rozwiązać jego dół.
ED: jestem za rozwiązaniem kształtu wręg 1.

ED 2:
milo pisze:
A co z profilem? ;)

Poziomego?
Jestem za płasko wypukłym.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lut 2014, o 19:06 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Zachęcony Milo Twoimi zmianami w przedniej części kadłuba pomyślałem, że można iść trochę dalej.
Łatwiej w budowie oczywiście nie będzie, ale przecież tu dyskutują doświadczeni Modelarze.
Załącznik:
ADW 3.JPG
ADW 3.JPG [ 52.22 KiB | Przeglądany 9227 razy ]

Załącznik:
ADW 4.JPG
ADW 4.JPG [ 52.5 KiB | Przeglądany 9227 razy ]

ED: dodałem rysunek, bo podumałem również, zdopingowany, nad statecznikami.
To i tak musi być policzone, ale poddaję pod rozwagę.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lut 2014, o 22:24 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 7 maja 2013, o 18:28
Posty: 245
Lokalizacja: Katowice
Wydaje mi się, ze statecznik poziomy posiada profil nosny, :?:

_________________
...Kto nie ma wyczucia prędkości i wydoskonalonej precyzji ruchów niewiele zwojuje....

Pozdrawiam: Tadeusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lut 2014, o 07:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Brak czasu nie pozwoli mi na budowę tego modelu, więc może nie powinienem się w ogóle wypowiadać, ale jak Paweł napisał na początku, model miał być prosty w budowie. A tym czasem co mamy? Popatrzcie na ostatni rysunek kadłuba - idea prostoty legła w gruzach, jeszcze krok i będziemy budować Komara - niewiele już te kadłuby się różnią .
Nawet nie chcę myśleć co będzie, jak na warsztat ktoś weźmie skrzydła.

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lut 2014, o 09:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Tomek, bardzo słuszna uwaga.
Moim zdaniem o przekroju kadłuba nie ma co dyskutować..... prostokąt, może z delikatnym zarysem trójkątnym na spodzie kadłuba, w miejscu gdzie będzie płoza. Taki przekrój zapewni przede wszystkim prostotę budowy, pojemny i mocny kadłub. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby modyfikować przekroje i obrysy kadłuba we własnym zakresie i pokazywać to na forum, czy to w postaci projektu czy też gotowego modelu. W tym modelu stawiamy na prostotę i podobieństwo do retromodeli.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 mar 2014, o 11:01 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Nadszedł chyba czas na przeprowadzenie kilku obliczeń. Robiąc to opierałem się na sposobie liczenia przedstawionym przez milo tutaj:
http://www.forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=61&t=225
Powierzchnia skrzydła - 37,08 dm kw.
- ramię statecznika poziomego - 6,63 dm
- ramię statecznika pionowego - 6,62 dm
- położenie SC - 72,5 - 87,5 mm od krawędzi natarcia płata
- przyjęty współczynnik stateczności kierunkowej - 0,04
Do obliczeń powierzchni stateczników pionowego i poziomego użyłem wskazówek zawartych w książce Miniaturowe lotnictwo.
Przeprowadzone obliczenia pokazały, że w ADW retro, przy zachowaniu dotychczasowych rysunków i lekkiej korekcie wymiarów, otrzymujemy:
- powierzchnia statecznika poziomego - 6,04 dm kw.
- powierzchnia statecznika pionowego - 2,24 dm kw.
- współczynnik stateczności podłużnej - 0,54

Zmiany wymiarów przedstawiam na rysunku. Dotyczą one statecznika poziomego i odległości pomiędzy krawędzią spływu skrzydła a natarcia statecznika poziomego.
Załącznik:
popr.wym.jpg
popr.wym.jpg [ 492.32 KiB | Przeglądany 9056 razy ]

W przypadku statecznika pionowego - szerokość przy podstawie 155 mm, wysokość 150 mm, odległość od krawędzi spływu skrzydła - 500 mm. Z przedstawionych wymiarów pionowego jego powierzchnia wychodzi ok.2,4 dm kw.

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 mar 2014, o 21:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
No to mamy początek za sobą :) . Jeżeli będziemy poruszać się w wartościach wsp "A" od 0,5 do 0,55, model będzie prosty i przyjemny w pilotowaniu :) ....Powierzchnia pionu jest też ok. Należy troszeczkę poupraszczać obrysy poziomego, moim zdaniem delikatnie wyprostować spływ i natarcie ;) , no i narysować płat w 1:1, wziąłbym się za żeberka i projekt struktury skrzydeł. Proponuję zastosować profil Naca 6412.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 7 mar 2014, o 00:38 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Pomyślałem, że modeli jak ten tu opracowywany było bardzo wiele w tamtym czasie.
Może ten powinien mieścić się w regułach wyglądu i stylu, ale czymś się jednak wyróżniać tak, aby było widać "z daleka", że to retro na wzór tamtej epoki?
Wszystkie zastosowane przeze mnie rozwiązania były wtedy znane i używane w modelach tamtych czasów, ale czy zostały w jakimś modelu użyte razem w ten sposób nie wiem.
Co sądzicie o tym pomyśle?
Załącznik:
ADW Góra.JPG
ADW Góra.JPG [ 65.74 KiB | Przeglądany 8967 razy ]

Załącznik:
adw 112.JPG
adw 112.JPG [ 64.19 KiB | Przeglądany 8967 razy ]

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group