Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 15:42

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 paź 2012, o 16:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Gdybyś mi przysłał sam kadłub ze statecznikiem jako bryła 3D to połączę oba te elementy tak żeby było ok. Sam statecznik jest ciut za szeroki dlatego wyszedł poza obrys kadłuba. Plik tylko DXF lub DWG jak coś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2012, o 16:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Mogę ci przysłać, tylko wiesz, że mi zależy żeby poznać sposób w jaki to bedziesz robił :) ja robię to tak, że robię przekroje obu elementów, wyciągam na zewnątrz i docinam, dopasowuję do obu elementów przekrój w tym miejscu - potem łącze krzywe w jedną i następny przekrój... może masz inny sposób ?

Statecznik taki musi zostać - trzeba popracować nad kadłubem - delikatnie go dopasować, bo nawet jakby wszedł na kadłub, trzeba zlikwidować garbek - zrobić proste przejście. no i koniec dopasować do steru. Dodatkowo kadłub musi mieć możliwość zainstalowania usterzenia klasycznego, czyli musi być dalej rurką :)

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2012, o 17:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Jeżeli chcesz dopasować statecznik tak jak ja to zrobiłem w Bocianie to strzałka profilu (jego najgrubsze miejsce) musi wyjść na samym końcu kadłuba, jeżeli jest inaczej to wychodzi tak jak u Ciebie.Natomiast jeżeli chcesz wyrównać profil do kadłuba na końcu kadłuba za pomocą płaszczyzn pionowych to zmienisz obrys profilu i nie będzie pasował ster kierunku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2012, o 17:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
umieszczając strzałkę profilu na końcu kadłuba ster będzie miał coś w rodzaju schodka? i tak będę musiał to dopasować, bo kadłub jest elipsą a ster ma powierzchnię płaską. ster będzie pasował, bo w miejscu odcięcia steru nie zmieniam profilu - dopasowuję zakończenie kadłuba właśnie do niego robiąc stopniowe przejście elipsa - płaski bok na długości mniej więcej statecznika. ale może czegoś nie rozumiem - dlatego właśnie cię tak męczę już pewnie od pół roku, żebyś to raz narysował i skończą się moje problemy :)

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2012, o 19:34 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Wiem że pół roku ale zawsze coś wypada. Jestem w trakcie przeprowadzki, dziś po pracy, od 14.00 przewożę meble Passatem (!) Dopiero wróciłem. Otrzymałem pocztę od Ciebie, zobaczę czy się otwiera plik.

PS: otworzyłem plik ale nie jest to bryła 3D tylko zbiór lini 3D. Popracuję nad tym może trochę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2012, o 20:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Jakoś zrobiłem render ale szału nie ma. Niemniej jednak widać istotę problemu. Statecznik jest procentowo za "gruby. Powinien być deko cieńszy. Jest to do naprawienia w dość prosty ale czasochłonny sposób. Natomiast jeżeli nie chcesz przesuwać strzałki profilu na koniec kadłuba to jest bardzo fajne i eleganckie rozwiązanie, po prostu trzeba zwęzić kadłub nadając mu grubość taką samą jak profil poczynając od jego najszerszej części a kończąc na końcu kadłuba. Takie rozwiązanie będzie profesjonalne i eleganckie. Żebym się tym jednak zajął wskazane żebyś zapisał plik jako DXF w formacie Autocad 2000 lub wyższy np 2005/2007


Załączniki:
adw1.JPG
adw1.JPG [ 479.7 KiB | Przeglądany 7417 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2012, o 23:01 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 5 paź 2011, o 15:06
Posty: 314
Lokalizacja: Elbląg
Sławek - zrobiłem eksport do autocada, ale zaczytuje jak zbiór polilinii a nie powierzchnię. Spróbuję zrobić tak jak mówisz - dopasować przekroje kadłuba w końcówce do obrysu profilu. Nie jest to takie krytyczne w tej chwili - do kopyta mogę ręcznie dopasować. W międzyczasie poprawimy może jakoś na projekcie.

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 gru 2012, o 11:05 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
W wątku "Szkice i plany" dodałem rysunek żeberka do wersji płata "A" ( S3021 ), oraz rysunki wręg kadłuba. Te ostatnie wykonał Robot_....dzięki :) . Plany sa w 1:1 w formacie pdf.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, o 16:17 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2012, o 09:35
Posty: 11
Lokalizacja: Chorzów
Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem forum.
Bardzo mnie zainteresował plan budowy szybowca. Czekam na dalsze opisy, no i oczywiście relację z oblotu.
Mam w planach budowę szybowca ok 2,00 m. Kolejny raz dochodzę do wniosku, ze 100 razy lepiej latają modele mojej konstrukcji niż kupione gotowce z "depronu". Moja żona mówi mi to samo ... ;-)
Ja po długich poszukiwaniach w necie decyduję się na profil S3021. Może to jest temat na nowy wątek ale chciałem się przywitać i zacząć od wpisu do istniejącego już tematu.

Jeśli chodzi o profil to wybór jest dokonany w moim przypadku. Nie daje mi jednak spokoju prostokątne skrzydło na całej długości. Jakoś nawet wizualnie źle wygląda. Pod względem prostoty konstrukcji nie ma zadnych watpliwości, że jest o niebo łatwiejsze do wykonania. A natomiast wszystkie zwichrzenia płata na długości, o których wiele godzin rozmawialiśmy z kolegami po fachu, przy tej wielkości modelu ja bym pominął ale to jest moje zdanie.
Niedokładność wykonania płata metodą konstrukcyjną w tej skali - ok 2000 mm są chyba większe niż te zwichrzenia.
Szkoda czasu i nerwów na coś co przy takich parametrach lotu na niewiele się zda.
Jeśli chodzi o napęd, to temat jeszcze szerszy niż profil płata. Słyszałem o modelach z silniczkami - brzęczkami jak również o modelach małych z silnikami jak do 3D. Kompromis zależy chyba od indywidualnych upodobań modelarza-pilota.
Pozdrawiam wszystkich.

_________________
Futaba t8fg super, FunFly'e i szybowce - projektowanie, budowa i pilotaż


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, o 18:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Proponuję poczytanie coś na temat zwichrzenia aerodynamicznego i geometrycznego, jakie są korzyści i jakie wady. Co nam to by ewntualnie dało. Pamiętajmy jednocześnie o wielkości modelu i o maksymalizacji postoty budowy i konstrukcji.
Trapezowy płat, poza zmiejszeniem oporu indukowanego plata i powiedzmy wyglądem niczym więcej się nie różni od prostokątnego, ale kształt prostokątny kapitalnie ulatwia budowę. Co masz na myśli mówiąc ..."precyzja wykonania"....krzywo złożony płat....Tutaj delikatna polemika z mojej strony. Otóż bardziej bał bym się samego odwzorowania profilu, noska , spływu. Skrzydła składa się na desce montażowej, nie ma opcji aby coś nie osiowo czy nie liniowo skleić, pod warunkiem, że mamy dobrej jakości i prostą deskę. Moje obawy zawsze budzi przygotowanie płata do oklejania i ostateczna obróbka przed folią. W niektórych miejscach trzeba przyszlifować, a w innych podszpachlować, ale teraz już zbytnio się tym nie przejmuję. Wpływ takich niedokładności są dla nas niezauważalne i totalnie pomijalne. Oczywiście możemy się "umartwiać" nad płatem, mierzyć suwmiarką, robić zwichrzenia wszelakie, stosować inne zaawansowane modyfikacje aerodynamiczne.....można, nikt nikomu nie broni, ale podejdźmy do wszystkiego pragmatycznie, model na MŚ, czy na inny konkurs ;) . Gwarantuję Wam, że nie bedziecie widzieć różnicy.
piotrek2102 proszę o uzupełnienie profilu, taki regulamin.
ps
za parę godzin wyczyszczę wątek z tych postów, takie dyskusje proponuję prowadzić w wątku "ADW-1 szybowiec"....tutaj masz Piotrek rację :)

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group