Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 20:00

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 2 sty 2024, o 10:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Obecnie na rynku modelarskim zauważa się wielką popularność silników elektrycznych. Żarowe silniki spalinowe są coraz trudniej dostępne. ASP zniknęło zupełnie ze sklepów. :( Zastanawiałem się, czy możliwe jest zastosowanie elektryka do modelu na uwięzi. Pamiętam, jak kiedyś z synem męczyłem się z odpalaniem silnika samozapłonowego na szkolnym boisku i słyszałem kąśliwe uwagi ze strony jego kolegów. No cóż, nie każdy silniczek odpalał od razu. :( Może i to go zniechęciło do spaliniaków. Dzisiaj technika poszła do przodu. Siniki elektryczne wyraźnie dominują. Jednak trudno mi znaleźć opracowania elektrycznego modelu na uwięzi. :( Czy jest to tak skomplikowane? Czy jest sens rozważać tę opcję? Może ktoś zbudował coś podobnego ;) .

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 sty 2024, o 12:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sty 2022, o 23:03
Posty: 19
Lokalizacja: Korytów A
Witam,
latam modelami na uwięzi od dawna. Obecnie modelami z silnikami spalinowymi latają głownie początkujący . Modelarze bardziej zaawansowani latają tylko elektrykami i jest to trend ogólnoświatowy. Nie jest to skomplikowane a powiedział bym, że bardziej przewidywalne w eksploatacji i obsłudze no i ciszej i czysto . Jeżeli jesteś zainteresowany zapraszam na priv ,udzielę wszelkich informacji.

Pozdrawiam
Sylwester


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 sty 2024, o 17:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Sylwek.
To nie chodzi nawet o szczegóły w prywatnej korespondencji tylko o ożywienie tej dziedziny (uwięzi) na forum :D . Jest to klasyka modelarstwa. Praktycznie każdy modelarz z tej starszej generacji myśląc o motorku, zaczynał właśnie od modeli na uwięzi. Były też i silnikówki swobodnie latające. Jednak było im bliżej do szybowca niż do samolotu. Warto byłoby abyś swoją wiedzę i doświadczenie przekazał nam na forum ;) . Na pewno jest to temat rzeka a i rozwiązania techniczne poparte przykładami były by mile widziane. Szczególnie w temacie elektryfikacji.

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 sty 2024, o 21:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 lut 2012, o 22:56
Posty: 86
Lokalizacja: Elbląg
Mirek popieram Twój "uwięziony" temat. Namawiam Sylwestra za pociągnięcie za sznurki... Może to będzie temat retro na 2024r.
zbyszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 sty 2024, o 23:18 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sty 2022, o 23:03
Posty: 19
Lokalizacja: Korytów A
Witam kolegów ,
od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie ożywienie problematyki modeli latających na uwięzi na łamach tego szacownego forum. Zacząłem nawet budowę modelu retro ale zawsze brakowało czasu ze względu na moje zaangażowanie w F2B i kolidujące terminy zawodów i spotkań modelarzy z tego forum. Mam nadzieję ,że ten rok będzie inny ale to jeszcze nic pewnego. Jak zapewne wiecie startuję w kategorii F2B ( akrobacja na uwięzi) i takie modele są mi najbliższe bo coś tam o nich wiem. Co do modeli z napędem elektrycznym to rzeczywiście nie ma nigdzie publikacji na ten temat a wiedzę i doświadczenia przekazujemy sobie podczas zawodów . Cała elektronika to Spin 66, timer aktywny ( tak jak nadajnik w modelach RC). akumulator ,silnik elektryczny i już. Potrzebny jeszcze JETI Box do ustawienia parametrów lotu i regulatora . Modele są takie same ,tu prawie nic się nie zmieniło . Modele buduje się z balsy trochę sklejki . Ja osobiście oklejam folją . Jeżeli chcemy latać rekreacyjnie bez kręcenia akrobacji to można zamiast timera do sterowania, całością używać nadajnika RC do sterowania obrotami silnika. Co do modeli retro latających na uwięzi do do 1958 roku było opublikowanych kilka planów Polskich modeli . Myślę ,że trzeba rozważyć wybranie jakiegoś kultowego modelu Polskiej konstrukcji , wspólnie rozwinąć projekt regulaminu, budować modele i brać udział w spotkaniach i zawodach modelarskich . Piszcie co chcecie wiedzieć. postaram się odpowiadać w miarę posiadanej wiedzy i doświadczenia.

Pozdrawiam
Sylwester


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sty 2024, o 23:50 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sty 2022, o 23:03
Posty: 19
Lokalizacja: Korytów A
Załączam kilka fotek z rozmieszczeniem elektryki w modelu szkolnym oraz jedną z rozmieszczeniem elektryki w modelu, którym będę latał w tym roku


Załączniki:
Komentarz: A to model po naprawie zewnętrznego skrzydła uszkodzonego podczas zawodów we Włocławku w ubiegłym roku
3+.jpg
3+.jpg [ 174.22 KiB | Przeglądany 1079 razy ]
Komentarz: rozmieszczenie elektryki w modelu zawodniczym . Timer widoczny po zdjęciu skrzydła .
20240103_154852.jpg
20240103_154852.jpg [ 735.55 KiB | Przeglądany 1079 razy ]
Komentarz: model szkolny w ujęciu z góry
20240103_154124+.jpg
20240103_154124+.jpg [ 111.6 KiB | Przeglądany 1079 razy ]
Komentarz: mocowanie akumulatora model szkolny
20240105_122827.jpg
20240105_122827.jpg [ 121.22 KiB | Przeglądany 1079 razy ]
Komentarz: rozmieszczenie regulatora i timera w modelu szkolnym
20240105_122717+.jpg
20240105_122717+.jpg [ 122.91 KiB | Przeglądany 1079 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2024, o 09:41 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
sylkub pisze:
Załączam kilka fotek z rozmieszczeniem elektryki w modelu szkolnym oraz jedną z rozmieszczeniem elektryki w modelu, którym będę latał w tym roku


Czy Kolega mógł by napisać konkretnie jakie to elementy elektroniki? Typ, model, charakterystyka, wartości i dlaczego takie? Bo rozmieszczenie to zależy od przewidywanego środka ciężkości i długości kabli, ale ważniejsze jest wiedzieć co kupić [z nadajnikiem włącznie i gdzie się go umieszcza i jak się go mocuje i używa w czasie lotu}
Będę wdzięczny. :roll: :D

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2024, o 13:55 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sty 2022, o 23:03
Posty: 19
Lokalizacja: Korytów A
Cześć, masz rację zabrakło tych wiadomości . Na początku wyjaśniam ,że nie mam specjalistycznej wiedzy z zakresu elektroniki. Użyte elementy to po prostu polecone przez kolegów. Ja w swoich modelach zawodniczych stosuję regulator Spin 66 i timer tzw. aktywny. Do ustawiania parametrów pracy silnika i generalnie lotu modelu stosuję JETI BOX. Do modeli akrobacyjnych (F2B) nie nadają się regulatory SPIN z serii PRO i PRO OPTO ze względu na użyty w nich wolniejszy procesor, który nie współpracuje z timerem aktywnym. ( zbyt wolno zmienia obroty po zakręcie modelu) W modelu szkolnym użyłem takich samych elementów bo je po prostu mam jako rezerwę do latania zawodniczego. Akumulator umieszczony jest w modelu, co pozwala na stosowanie linek stalowych nie izolowanych. W modelu szkolnym można zastosować inne regulatory SPIN z oznaczeniem PRO i timer tzw. prosty bez samoregulacji obrotów w czasie lotu. Jest to wystarczający układ do nauki latania modelami na uwięzi. Co do regulatora SPIN to informacje znajdziesz na stronie producenta ,a tak jak w RC dobiera się go do wielkości modelu , posiadanego silnika . Widziałem na Forum jak modelarze z Modelarni Sośno latali w hali modelami Wicherka na uwięzi używali zamiast timera przerobionego nadajnika RC ,którym sterowali obrotami silnika. Nie znam jednak szczegółów. Podsumowując cała elektronika to regulator SPIN i timer. Nie ma żadnych nadajników ,odbiorników . Timer umieszczony w okolicy środka ciężkości, regulator też staram się umieścić blisko środka ciężkości w miejscu zapewniającym skuteczne chłodzenie. Mocowanie za pomocą pasków zaciskowych do specjalnej ławeczki wykonanej ze sklejki. To tak po krótce. Oczywiście jak będziesz miał pytania to służę pomocą.

Pozdrawiam

Sylwester


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2024, o 15:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Może byś podał Sylwku linki do tej całej elektroniki?
Było by najprościej niż szukać "w ciemno" u nieznanych producentów?

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group