Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 14:32

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 paź 2011, o 18:48 
Od weekendu powoli pracuję nad piperem pa18-95 w skali 25%
Rozpiętość: 2710mm
Długość całkowita: 1722mm
Wzoruję się na planach zdigitalizowanych, trochę marnej jakości (nie będzie to 100% makieta) dodatkowo zmieniłem trochę kształt kadłubu – a dokładnie okienko górne ostatnie między płatami nachodzące na kadłub.
Konstrukcja będzie wykonana głównie z balso sklejki oraz z sosnowymi dźwigarami 8x8. Owiewka laminatowa.
Ta wersja pipera stawia duże wyzwanie jeśli chodzi o samo mocowanie skrzydeł, gdyż skrzydła praktycznie będą osadzone na dwóch wręgach… (no… zobaczymy co z tego wyjdzie…) – przynajmniej mam taki zamysł wykonania, gdyż chciał bym uwzględnić dużą kabinkę która stosunkowo głęboko wchodzi za skrzydła, a dodatkowo przeszklenie jest też od góry.
Obrazek
Postaram się systematycznie wrzucać fotki z przebiegu prac nad projektem + wykonanie (jak bóg da i partia pomoże)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony 20 paź 2011, o 20:07 przez Michał, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
  
 
Post: 20 paź 2011, o 20:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Świetna robota :) Aż miło pooglądać takie projekty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2011, o 20:38 
Dziękuję. Mocne słowa, jak na początek projektu :) Prosił bym Kolegów o sugestie / pomysły. W końcu co dwie głowy to nie jedna.


Na górę
  
 
Post: 20 paź 2011, o 20:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Przy tej wielkości trzeba przemyśleć wzmocnienie mocowania płata do konstrukcji, raczej nieodzowne będzie użycie sklejki brzozowej na newralgiczne wręgi plus wzmocnienia tychże. Chodzi o to żeby siły działające od skrzydła dobrze przenieść na kadłub i rozproszyć je w jego konstrukcji.Rozproszyć czyli rozłożyć na kilka kluczowych elementów wytrzymałościowych kadłuba. Jak dojdziesz do tego etapu to pewnie pojawią się jakieś sugestie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2011, o 21:31 
Myślałem nad wpuszczeniem wsklejkę lotniczą płaskowników węglowych w celu usztywnienia (ale węgiel jest kruchy... ) a alepsza by była amortyzacja. Cienki płaskownik w przypadku kraksy mógł by pęknąć.
Wręgi główne skrzydła zakładam, że będą miały 5mm + wzmocnienie + elementy do mocowania "szybek".
1 opcja) 2x sklejka 2,5mm + rowek na płaskownik węglowy
2 opcja) 2x sklejka 2mm + w środek laminat szklany 1mm (bardziej elastyczny)
pocieszające jest fakt, że w oryginale znajduje się klatka - zamierzam też wykonać coś takiego ale tak, by wzmocniła te dwie newralgiczne wręgi.
- To chyba jest największy problem w tym projekcie... 2,7m na dwóch wręgach 5mm :)
albo kupę kasy oderwie się w powietrzu... albo będzie dobrze.
Łatwiejszy pod względem konstrukcji był by pa-18-105 (ze eliptycznymi małymi okienkami w tylnej cześci kabiny)


Na górę
  
 
Post: 21 paź 2011, o 15:46 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 paź 2011, o 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Witam Entuzjaste PA - 18,

Ja w swoim projekcie mam eliptyczne okienka i w górnej części kadłuba pomiędzy płatami wzmocniłem konstrukcję płaskim kawałkiem ażurowanej sklejki balsowo brzozowej wzmocninej dodatkowo półwręgami, pozatym skrzydło będzie osadzone na rurce. Myśle że w tak dużym prjekcie można pomyslec o dwóch rurkach.
Chcę jeszcze wzmocnić mocowanie skrzydeł za pomocą zastrzałów.
Pozwoliłem dołączyć obrazek z moim rozwiązaniem.
Załącznik:
20111020_2.JPG
20111020_2.JPG [ 163.12 KiB | Przeglądany 13041 razy ]

Pozdrawiam

Bartek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 paź 2011, o 18:58 
Bartku oglądałem twoje plany na pfmrc i na tutejszym forum (taka mała prośba wrzucił bys całość jak wygląda Twój piper) – Projekt bardzo fajny.
U mnie będzie zupełnie inna konstrukcja (góra kabiny czyli przestrzeń między płatami będzie przeszklona aż do szóstej wręgi (szósta od końca)

Przez dwa dni trochę przybyło detali w moim projekcie. Nie za wiele, ale zawsze coś…
Druga wręga mocująca skrzydło prawie ukończona (na 100% będą poprawki, ale zarys jest) + mocowanie mniejszej rury, oraz dodatkowo tylna część klatki w kabinie.
Trochę fotek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
Post: 24 paź 2011, o 20:22 
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
Post: 26 paź 2011, o 21:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 paź 2011, o 23:03
Posty: 455
Lokalizacja: Świnoujście
świetnie wychodzi Ci ten Piper , tylko musisz wzmocnić miejsce gdzie będą mocowane zastrzały do kadłuba bo to one będą przenosić wszyskie siły od skrzydeł

_________________
pozdrawiam Piotr

http://www.amc-jantar.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 paź 2011, o 14:57 
Dziękuję.

Na razie kreślę "z grubsza" będzie trochę zmian w wersji finalnej, dodatkowo będą wzmocnione prostopadle te dwie wręgi (7 i 8 licząc od końca) na których trzymać będzie się skrzydło.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group