Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 15:20

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 maja 2017, o 21:12 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 maja 2017, o 19:44
Posty: 41
Lokalizacja: Warszawa
Z punktu widzenia praktycznego. Winglety i vortexy poprawiają i to bardzo zauważalnie zachowanie modelu przy prędkościach bliskich przeciągnięcia i na dużych kątach (harrier, winda) i w żyletce. Mechanizm lotki zabudowanej w skrzydle mają niektóre modele PA, chociażby extra 260, a mimo to zalecają do nich dokupienie vortexów. Jako były użytkownik extry 260 PA, najpierw latałem bez vortexów, a potem z nimi i zaświadczam, że robiły różnicę. Co najmniej w kilku przypadkach przekonałem się, że ten prosty w sumie zabieg jak dodanie tych elementów poprawia zachowanie modelu. Wobec czego pomysł Sławka jak najbardziej słuszny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2017, o 21:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Lotka zabudowana jest wykonalna ale bardziej skomplikowana w wykonaniu a ja poszedłem na łatwiznę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2017, o 21:35 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 maja 2017, o 19:44
Posty: 41
Lokalizacja: Warszawa
W większości przypadków latałem modelami bez zabudowanej w skrzydle lotki i niespecjalnie to przeszkadzało (znowu przykład PA, rodzina Addictionów, szczególnie XL - chyba najlepiej zachowujący się model jakim latałem, jeśli chodzi o niskie prędkości i duże kąty). Zabudowana lotka rzeczywiście utrudnia konstrukcję i zdecydowanie utrudnia ewentualną naprawę. O jednej rzeczy warto pamiętać, o czym zresztą PA w instrukcji do modeli zwracało uwagę. W przypadkach gdy lotka nie jest zabudowana, warto w szczelinę wprasować folię pokryciową, oczywiście przy maksymalnym wychyleniu, jak zresztą również w inne powierzchnie sterowe. Za to jeszcze raz powtórzę, winglety i vortexy są relatywnie prostym środkiem, w niektórych przypadkach wyraźnie poprawiającym zachowanie modelu (oczywiście cały czas piszę na przykładzie akrobatów, bo nimi głównie latam).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2017, o 13:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
A czym zasadniczo się różnią vortexy od wingletów?
W literaturze polskiej winglety to rozpraszacze wirów brzegowych o różnych kształtach. Natomiast z określeniem vortex jako takim nie spotkałem się.
Z innych "rozwiązań" to w niektórych samolotach (np. PZL-101 Gawron) stosowano płyty brzegowe na końcach skrzydeł. Płyty takie miały na celu zwiększenie Cz płata (siły nośnej).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2017, o 14:25 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 maja 2017, o 19:44
Posty: 41
Lokalizacja: Warszawa
Nie jestem zawodowo związany z lotnictwem więc odpowiem Ci jak ja to rozumiem, mnie interesuje praktyczne ich wykorzystanie :).
Winglety to dodatkowe małe powierzchnie na końcówkach skrzydeł (prostopadłe do skrzydła), tu masz przykład extry z Extreme Flight
Załącznik:
Komentarz: https://www.desertaircraft.com.au/shop/var/images/product/366.440/P/p-17744.jpg
000.jpg
000.jpg [ 95.76 KiB | Przeglądany 7921 razy ]

A Vortexy (albo Vortex generator) to określenie chyba wprowadzone przez PA (Precision Aerobatics) i tu masz przykład na ich XR 61 (to te małe węglowe trójkąciki, na końcach skrzydłą podłużne i większe, widoczne szczególnie na lewym - białym skrzydle, oczywiście są na górnej i dolnej powierzchni płata)
Załącznik:
Komentarz: https://i.ytimg.com/vi/Bqy81bzGw8Y/maxresdefault.jpg
01.jpg
01.jpg [ 117.31 KiB | Przeglądany 7921 razy ]

Jaka jest przewaga i czy jest jednych nad drugimi, nie wiem, ale wiem, że model niezbyt stabilny w harierze, po zainstalowaniu jednych lub drugich zdecydowanie robi się stabilniejszy :)
Czy można w jednym modelu użyć jednych i drugich, też nie wiem i nigdy nie widziałem.

Kiedyś na YT znalazłem fajny film, gdzie na przykładzie bodajże prawdziwej cessny pokazywano wpływ czegoś a`la vortexy. Przyklejono do górnej powierzchni skrzydła czarne nitki i badano jak zmienia się przepływ powietrza, z uporządkowanego na zaburzony i tym samym samym jak falują nitki przy coraz bardziej zmniejszającej się prędkości, aż do prędkości przeciągnięcia. Mierzono przy jakiej prędkości przepływ powietrza i ruch nitek się zaburza i przy jakiej dochodzi do przeciągnięcia. Następnie na tym samym samolocie zainstalowano vortexy i o dziwo przepływ powietrza i ruch nitek był dłużej uporządkowany, a prędkość przeciągnięcia się istotnie zmniejszyła. Jak jeszcze znajdę to podeślę linka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2017, o 20:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Vortexy to nie wymysł PA. Vortexy to małe płytki umieszczone na górnej i czasem dolnej części kesonu skrzydła, w stosunku to strug powietrza są one przestawione o pewien kąt. Montowane są w ilości kilkunastu. Nie tylko na skrzydłach samolotów można je spotkać. Stosowane są też na łopatach elektrowni wiatrowych.
Całość zagadnienia dość dobrze opisana jest w internecie:
http://www.aerospaceweb.org/question/ae ... 0228.shtml
http://smart-blade.com/products-service ... ators.html
https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=511694


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2017, o 22:28 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 maja 2017, o 19:44
Posty: 41
Lokalizacja: Warszawa
No proszę, człowiek uczy się całe życie :)
Ciekawe linki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2017, o 22:29 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Takie życie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2017, o 21:42 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Cała sklejka (elementy sklejkowe bez widocznych na zdjęciu resztek) waży 400g.


Załączniki:
formatki ex.jpg
formatki ex.jpg [ 450.06 KiB | Przeglądany 7875 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2017, o 22:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 maja 2017, o 19:44
Posty: 41
Lokalizacja: Warszawa
Buduj Sławku, bardzo jestem ciekaw tej konstrukcji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group