Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 15:31

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Yak 54cd...
Post: 23 lis 2011, o 18:23 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Na zimę postanowiłem poprawić wygląd wizualny swojego Yaka i jednocześnie zaprojektować do niego nowe skrzydła(żeby strumień zaśmigłowy łapał więcej lotki i lotka był zbieżna ku końcowi). Po dzisiejszym dniu pracy udało mi się zrobić tyle:
Żebra balsowe 1,5mm, słupki z balsy ustawionej słojami prostopadle do żeberka, 2 pierwsze żebra i 2 pomiędzy którymi będzie siedziało serwo(i jednocześnie będzie kończyć się rura skrzydeł) będą z balsosklejki. Ogólny widok na początki skrzydła:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 25 lis 2011, o 00:52 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Mam już gotowe elementy do cięcia laserem(będzie dużo szybciej niż ręcznie, a w domu bywam rzadko, więc jak najwięcej postaram się zrobić tutaj, a na miejscu tylko złożyć to do kupy). Elementy żółte i szare to balsa, czerwone - balsosklejka, a turkusowe - sosna. Podwoiłem dźwigar w miejscu, gdzie znajduje się łącznik skrzydeł, bo na tych skrzydłach zamierzam bardziej poszaleć. Podobne patenty stosuje firma orionmodels(produkująca veloxy). Nie wstawiałem wstawek w skrzydła na rzucie 3D, żeby była lepsza przejrzystość. Oto kilka fotek:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 25 lis 2011, o 08:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Nie wiem czy nie za bardzo przyszalałeś z grubością żeberek :D Nadal mam mieszane odczucia co do umieszczania rury łącznika pomiędzy dźwigarami. Sama rura działa niejako rozpierak podczas obciążenia skrzydeł. Chociaż jak się to sprawdziło to jest ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 25 lis 2011, o 17:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
slawekmod pisze:
Nie wiem czy nie za bardzo przyszalałeś z grubością żeberek :D Nadal mam mieszane odczucia co do umieszczania rury łącznika pomiędzy dźwigarami. Sama rura działa niejako rozpierak podczas obciążenia skrzydeł. Chociaż jak się to sprawdziło to jest ok.

Z tymi żeberkami to taki eksperyment. Widziałem właśnie konstrukcję katany 2,2m z żebrami z balsy 1mm pełnej i tak się zdecydowałem na takie rozwiązanie. Keson i pokrycie nie powinno się za bardzo zapadać, więc można też zastosować cieńsze pokrycie(ja dam 2mm lekkiej jak poprzednio). Z tą rurą miałem w 2 modelach, Yaku i Katanie i spełniało swoją rolę znakomicie, nawet przy tak dużej powierzchni, dużych oporach i krótkim łączniku(25%długości skrzydła). Podwoiłem grubość dźwigara właśnie na długości rury jak w Orionie, powinno wytrzymać, choć i bez tego dałoby radę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 26 lis 2011, o 11:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Do modelu dorobiłem też kapciuchy i nie ukrywam, że mi się podobają i dają wrażenie modelu estetyczniejszego. Foremkę do uchwytów wykonałem sam robiąc rdzeń z balsy, a następnie dość obficie nasmarowałem go rzadką żywicą(żeby wsiąkła do środka). Po wyschnięciu kopyto wypolerowałem i nałożyłem PVA, po czym zrobiłem formę. Jako, że nie musiała być jakaś super hiper, to jako żelkotu użyłem po prostu epoksydu z mikrobalonem. Efekt jest niezły. Po wyschnięciu wygrzebałem balsę delikatnie ją wyskrobując śrubokrętem, a warstwa żywicy oderwała się pięknie jak błonka i ukazała mi fajną foremkę. Na zdjęciu jest jeszcze niewyczyszczona z resztek PVA, więc proszę się nie przerażać jej wyglądem :) Oto zdjęcia foremki i kapci:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 28 gru 2011, o 16:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Dwa dni temu w końcu skończyłem swoje dzieło - stół montażowy o polu roboczym 207/70cm. Mam w końcu miejsce na składanie dużych kadłubów. Poprzednie biurko ze starości się wygięło i strach było na nim robić, bo nie było proste. Cały stół zaprojektowałem sam, stelaż metalowy zrobił mi zaprzyjaźniony spawacz, blat i szuflady zrobiłem sam u zaprzyjaźnionego stolarza, który udostępnił mi warsztat z płyty MDF. Stół powinien swoje wytrzymać, dodatkowo na święta poprosiłem Mikołaja o matę do cięcia OLFY oraz noże. Niestety Mikołaj ma tak napięte terminy, że ostrzy nie zdążył jeszcze donieść. A teraz do rzeczy:

Przyszły do mnie elementy nowych skrzydeł do Yaka. Od razu zabrałem się za składanie. W ciągu jednego dnia udało mi się skleić do kupy żebra, natarcie, spływ i wstawki oraz zrobić jedną kieszeń na skrzydło. Pokażę parę zdjęć z budowy jednego płata, bo drugi jest taki sam. Nie obeszło się bez drobnych błędów w montażu - machnąłem się z kilkoma wpustami w spływie o 5mm i trzeba było ręcznie przerobić(jakieś 5 minut roboty). Druga wpadka to przesunięte o 2mm gniazdo jednej z beleczek serwa. Wkleiłem tylko jedną, bo nie miałem wyjętego serwa, żeby dokładnie ustalić jego położenie. Poza tym wszystko fajnie, robotka leci szybciutko. Dziś pokleję deski na kesony, jak dobrze pójdzie to jutro przykleję je do natarcia itd. Równocześnie kończę też elektryka, ale jakoś obecnie bardziej chce mi się robić skrzydła do Yaka, będę starał się robić obydwie roboty równocześnie. To co na zdjęciach waży 195g - znośnie, mam nadzieję, że wyjdzie mniej lub tyle samo co pierwszy płat modelu. Podwoiłem grubość dźwigara przy rurze, bo na tym skrzydle chce ostro poszaleć. Mam też zamiar uszczelnić silikonem szczeliny między lotką a spływem skrzydła, jak robi to Radek. Zdjęcia:


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Poza tym zaopatrzyłem się w 2 akumulatory Hyperiona Li-Fe(2100mAh 5C na zasilanie serw bezpośrednio i 1600mAh 5C na zasilanie zapłonu - tu dam 2 diody dla obniżenia napięcia). Wszystko będzie włączane poprzez 2 włączniki PROFI(Futaby), których jeszcze nie mam(zamówiłem 2 z HK do dużych modeli, ale jakoś budzą we mnie wątpliwości).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 28 gru 2011, o 19:20 
Oj Kolego kleju nie żałujesz.
Fajne foremki owiewek masz pod biurkiem - to do tego yaka?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 28 gru 2011, o 19:50 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Tak, forma maski trochę nieudana, kabina może być. Kleiłem żywicą z mikrobalonem co zmniejsza wagę kleju, oczywiście nadmiar kleju do zeszlifowania. Poczekam tylko aż dobrze wyschnie. Na żywicę kleiłem tylko połączenia balsa-sosna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 2 sty 2012, o 16:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Skrzydełko już okleiłem z jednej strony balsą, z drugiej okleiłem i akurat teraz schnie. Ostatnie spoiny kleiłem żywicą z racji uzyskania lepszego przejścia keson-natarcie i nie dało się podejść CA do żeber, żeby dokleić do nich keson, więc posmarowałem wszystko żywicą. Zrobiłem też hak - tym razem zaparty jest o wewnętrzne pierwsze żebro(ostatnio wpuszczałem hak w kieszeń skrzydła). Wszystko wychodzi ładnie, powinno wyjść ładne skrzydło. Jutro może zabiorę się za drugie. Pierwszy raz zrobiłem płynne przejście balsy na spływie, wyszło nieźle. Fotki:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Yak 54cd...
Post: 5 sty 2012, o 20:16 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Skrzydełko zostało oklejone balsą wraz z nakładkami na żebra. Zrobiłem je węższe niż dotychczas i również bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Skrzydło jest oszlifowane i waży 293g. Rewelacji nie ma - poprzednie ważyło coś koło 330g przed oklejeniem razem z lotką, a mi zostało jeszcze dokleić i wyprofilować końcówkę skrzydła, wkleić wzmocnienia pod zawiasy no i lotka(dodam, że poprzednie miało też więcej pokrycia balsowego). Myślę, że zmieszczę się w jakiś 330-350g łącznie. Skrzydło troszkę mniejsze, więcej żeber i cięższe. Moje spostrzeżenia są następujące:

-można było pokusić się o balsę 1mm na żebra(1,5 była wiotka i słaba bez nakładek, teraz jest dużo lepiej i bardzo sztywno)

-wywalić żebra sklejkowe(balsowo-lipowe) i zastąpić je balsowymi ze wzmocnieniami we wrażliwych punktach

-pokrycie skrzydeł dla ludzi lubiących latające gazety można było zrobić z balsy 1,5mm zamiast 2mm(przy takiej ilości żeber pokrycie nie powinno się zapadać)

W takich założeniach myślę, że dałoby się osiągnąć masę skrzydła ok 300g(a może nawet mniej).

Ogólnie liczyłem na mniejszą masę, ale myślę, że i tak będę zadowolony. Model i tak jest lekki i bardzo fajnie lata, mam nadzieję, że te skrzydełka dodadzą mu wigoru i będzie energiczniejszy(i skrzydła zrobiłem mocniejsze od poprzednich - tak mi się przynajmniej wydaje). Fotka:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group