Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, o 02:06

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 4 gru 2011, o 21:21 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Zgadza się, zrobiłem wycięcia w płaszczyźnie 1mm która jest pokazana na trzecim screenie od końca. Po przycięciu tej płaszczyzny obróciłem ją do poziomu, rozbiłem funkcją Explode , w ten sposób uzyskałem obrys jako zamknięty obiekt z polylinii do którego przykleiłem dwa obrysy żeberek skróconych o szerokość lotki i szczelinki zawiasowej. Potem już było z górki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 gru 2011, o 21:40 
... ee ...
Sprawdź jeszcze zgodność obrysu w 2d (o tym mówiłem, że tak bym nie robił:) tylko wykreślił "ręcznie przekroje w2d płatów) czy pokrywa się ze obrysem profilu skrzydło masz "równoległe" czyli to jest +, ale na dolnym masz wznios, więc jak zrobiłeś wycięcie w bryle - będzie ono ze skosem (zrzuć do obrysu - czyli pewnie w TC jest to ta funkcja explode stronę zewnętrzną aby powstał luz na dopasowanie)
Uczulam właśnie na wycinanie w 3d i zrzucanie do obrysu gdyż nieraz ukazują się przekłamania zwłaszcza na elipsach)- mogą one wynikać z ilości siatek 3d aktualnie stosowanych oraz z ich struktury.
Oczywiście te "przekłamania" nie będą wielkie i po wycięciu niby wszystko będzie ok ale wychodzę z założenia, że jak coś się robi - trzeba to zrobić dobrze i tak jak powinno być.


Na górę
  
 
Post: 4 gru 2011, o 21:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Uwzględniłem wszystkie sprawy związane z przecięciem się płaszczyzn. Żeby było mało to dodam że : wznios skrzydła dolnego jest 2,66 stopnia na stronę i zastrzał jest odchylony 2st na zewnątrz przy górnym skrzydle. Uwzgledniłem wszystkie te akcje . Sam zastrzał był narysowany w 2D , tak samo były narysowane okleiny zastrzału. Rysunek 3D posłużył tylko i wyłącznie do sprawdzenia poprawności. Musiałem dodać troche materiału własnie dlatego ze laser nie przetnie mi materiału po kącie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 gru 2011, o 11:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Znalazłem chwilę żeby wyciągnąć przekroje z kadłuba.


Załącznik:
górny plat 3d zastrzały123a.JPG
górny plat 3d zastrzały123a.JPG [ 381.07 KiB | Przeglądany 7846 razy ]


Załącznik:
górny plat 3d zastrzały123b.JPG
górny plat 3d zastrzały123b.JPG [ 377.31 KiB | Przeglądany 7846 razy ]


Załącznik:
górny plat 3d zastrzały1231.JPG
górny plat 3d zastrzały1231.JPG [ 385.85 KiB | Przeglądany 7846 razy ]


Załącznik:
górny plat 3d zastrzały1232.JPG
górny plat 3d zastrzały1232.JPG [ 410.6 KiB | Przeglądany 7846 razy ]


Poniżej wręgi wpasowane w kadłub , co prawda kadłub jest jako bryła 3D ale w widoku szkieletowym widać to i owo.
Na kadłubie Pittsa pokażę odrazu jak robić wycięcia na listwy a także jak robić same listwy gięte na konstrukcji.

Załącznik:
kadłub pitts 3D.JPG
kadłub pitts 3D.JPG [ 447.04 KiB | Przeglądany 7824 razy ]


Załącznik:
kadłub pitts 3D1.JPG
kadłub pitts 3D1.JPG [ 192.57 KiB | Przeglądany 7803 razy ]


Załącznik:
kadłub pitts 3D.JPG
kadłub pitts 3D.JPG [ 213.1 KiB | Przeglądany 7803 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 sty 2012, o 20:17 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Sławku co tam słychać w temacie Pittsa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 sty 2012, o 20:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Zainstalowałem się w nowym mieszkaniu w Warszawie i zabieram się z Pittsa i inne zaległe tematy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 sty 2012, o 17:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sie 2011, o 23:32
Posty: 40
Lokalizacja: Warszawa/Bieliny
Ponieważ przymierzam się (czytaj - coś tam dłubię w AutoCADzie) do konstrukcji dwupłata, zastanawiam się nad kątem zaklinowania płatów. Widzę, że zastosowałeś profil symetryczny i "na oko" 0[deg] kąta zaklinowania obu płatów (chyba, że wzrok mnie tak bardzo już myli ;) ).
Do mojego dwupłata korzystam z planów pod model CL (na uwięzi) z profilem dwuwypukłym (bodajże NACA 23012 i zerowym kątem zaklinowania obu płatów. Ja zamierzam zastosować profil NACA 2415.
Pytanie ogólne: czy jest jakaś reguła, wg której dobiera się kąt zaklinowania płatów w dwupłatach?
Czy w moim przypadku mam stosować dodatni kąt zaklinowania?
Dodam, że w dokumentacji oryginalnego samolotu kąty zaklinowania wynosiły: 2[deg]30[’] (dolna część centropłata) 1[deg]30[’] (górna część centropłata - baldachim), zaś same skrzydła – to odpowiednio: 2[deg] i 1[deg].
W zależności od tego czy:
- model jest RC czy CL,
- planowany jest profil symetryczny czy niesymetryczny,
jak dobierać kąt zaklinowania?.

_________________
Szczepan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 sty 2012, o 21:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Profil zastosowałem symetryczny bo ma być to półmakieta więc zrobiłem takie odstępstwo. Z tego co rozmawiałem ze znawcami dwupłatów to większość robi tak że dolny płat na 0, górny na -1, statecznik na 0.
W ultimate z great planes wszystko jest na 0 ale silnik jest na +1 w górę. W pittsie przewiduję zrobić regulację zaklinowania góry +/- 1st


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 sty 2012, o 22:12 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 sie 2011, o 21:55
Posty: 117
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Mój ultimate, którego otrzymałem okazyjnie latał właśnie na dolnym płacie 0 stopni a górnym -1. Jak wszystko było na 0 to latał jak cegła(pracował 1 płat). Zasady doboru kątów nie znam, ale sam dobierałem metodą prób i błędów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2012, o 17:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 gru 2011, o 15:16
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszccz
Sławku jak tam Pitts , żyje? trochę odkopuje temat ale ten samolocik strasznie mnie męczy :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group