Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, o 19:19

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 lis 2011, o 19:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Jakiś czas temu zacząłem pracę nad Pittsem S1 1600mm z silnikiem 30ccm. W założeniach ma być taki http://www.rcguys.com/PittsPhotos.htm Kiedyś zrobiłem kadłub do takiego modelu na podstawie rysunków z nieistniejącej już strony modelarz.com. Wszystkie obliczenia i rysunki były na kartkach. Całość jednak zaginęła podczas kilku przeprowadzek a sam kadłub leży gdzieś w garażu. Pragnąc porzucić rysowanie małych elektrycznych gniotów postanowiłem zrealizować projekt Pittsa w wielkości 1.6m. Rysując równolegle inne modele postanowiłem odświeżyć również i Pittsa. Z dużą pomocą przyszedł mi Łukasz @Tikicaca udostępniając swój niedokończony projekt. Był jednak problem z dopasowaniem wręg kadłuba gdyż Łukasz wyciął je bezpośrednio z modelu 3D. Nie zrażony jednak dopasowałem to i owo i zrobiłem naprawdę wstępny rzut kadłuba oparty na realnych wręgach. Na ten moment bez częsci ogonowej i z przednią nie dokończoną ale chodziło o prawidłowość geometri wręg. Teraz będzie już z górki.
Chcę podziękować tutaj Łukaszowi za ogromną pomoc jaką mi okazał udostępniając swój projekt. Mam nadzieję że dołączy do nas na forum.

Dla zainteresowanych to mam plany w pdf balsowych, małych pod silnik elektryczny Pittsów s1s, s2a, s2b i s2c. Wszystkie rozrysowane na poszczególne elementy. Bardzo fajne opracowania.

To co na screenie poniżej to sprawdzenie koncepcji.


Załączniki:
render pitts.JPG
render pitts.JPG [ 63.61 KiB | Przeglądany 13372 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lis 2011, o 19:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 sie 2011, o 23:32
Posty: 40
Lokalizacja: Warszawa/Bieliny
Pragniesz porzucić rysowanie "małych elektrycznych gniotów"? Trochę ze skromnością przesadzasz. Twoje elektryki wcale nie są takie małe :) a jakością - to myślę, że z niejednym fabrycznym KITem mogą bez problemu konkurować.
Co do Pittsa - widzę, że kadłub o niepłaskich i nierównoległych ścianach tworzysz. Czyli przypuszczam, że stosujesz przeciągnięcie po profilach wzdłuż zadanych krzywych? Czy tylko przeciągnięcie przy profilach? Czy w TC jest jakaś inna metoda pozwalająca "rzeźbienie" takich brył?

_________________
Szczepan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2011, o 16:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Opcje co do takich kadłubów są dwie, albo rysuje się zamknięte wręgi i dokłada splinline po których się prowadzi profilowanie w CAD albo można zrobić to Lofting-iem i płaszczyznami. Obie metody upierdliwe .

Trochę przekombinowałem kadłub.


Załączniki:
render pittsd.JPG
render pittsd.JPG [ 66.38 KiB | Przeglądany 13324 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2011, o 17:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2011, o 08:44
Posty: 102
Lokalizacja: Lublin
Mógłby Pan opisać proces jak Pan zrobił to co widać na zdjęciach, jak to robię Ja już napisałem w inny wątku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2011, o 19:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Mniej więcej tak to wygląda. Najpierw obrysowałem wręgi z modelu Łukasza. Okazało sie że nie wszystko pasuje , zapewne to nieścisłości wynikające z wyciągania przekrojów z symulacji konstrukcji. Po obrysowaniu zrobiłem rzuty wręg i narysowałem układ w dwóch osiach. pozaznaczałem Punkty mocowania podłużnic do wręg i na ich podstawie wyrysowałem linie teoretyczne kadłuba. Wyszły pewne błędy które poprawiłem. Potem zrobiłem wręgi w 3d i rozciągnąłem na nich linie Bezier 3D i obejrzałem konstrukcję z różnych stron. Wyrenderowałem i okazało się że jeszcze trzeba poprawić . To co na renderze poniżej może nie wygląda super ale jest ok. Nie musiałbym renderować bo w liniach teoretycznych poprzesuwałem punkty mocowań podłużnic do wręg i przerysowałem je od nowa. Zmiany wynosiły od 0,32mm do 4,67mm. Niby nie dużo ale jednak różnica widoczna. Generalnie rzecz biorąc z powodu braku dokumentacji Pittsa 1S nie robię makiety tylko powiedzmy półmakietę. Znalazłem wymiary silnika DLE-30 więc będzie wiadomo jak zrobić domek silnika.


Załącznik:
wręgi pitts11.JPG
wręgi pitts11.JPG [ 209.45 KiB | Przeglądany 13307 razy ]

Załącznik:
pitts poprawianie 3d-11112011.JPG
pitts poprawianie 3d-11112011.JPG [ 186.23 KiB | Przeglądany 13307 razy ]

Załącznik:
pitts poprawianie 3d-11112011dcd.JPG
pitts poprawianie 3d-11112011dcd.JPG [ 57.91 KiB | Przeglądany 13307 razy ]


Teraz wszystko pasuje.

Załącznik:
render pittsv.JPG
render pittsv.JPG [ 192.11 KiB | Przeglądany 13301 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2011, o 21:21 
Sławku, ile Ci zajmuje mniej-więcej wykonanie projektu tej wielkości maszynki?


Na górę
  
 
Post: 12 lis 2011, o 21:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
Zejdzie pewnie z 80-100 godzin rysowania. Najgorzej jest z projektem wstępnym. Pitts to dość skomplikowany model. Funtany i Edki zajmują z 50-70h przy komputerze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2011, o 21:30 
A w przeliczeniu na dni?
Miałem kreślić S2 33% zamiast tego pipera, ale trochę za mało mam dokumentacji.

chociaż do pipera miałem jeszcze mniej :)


Na górę
  
 
Post: 12 lis 2011, o 21:35 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2966
Lokalizacja: Warszawa
W dniach licząc to wychodzą tygodnie raczej. Czasem miesiąc czasem 3 miesiące. Potem próbne cięcia itp. Pitts to model który buduję dla siebie więc cięcie laserem będzie jedno, no chyba że ktoś będzie chciał samo elementy drewniane. Kitów nie przewiduję ze względów na koszty oraz problemy z laminatami.

PS: co do Pittsów to s2B jest bardzo zgrabny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2011, o 21:41 
Pozostaje mi życzyć Ci cierpliwości oraz wytrwałości.
Bryła zapowiada bardzo ciekawy model.
A co do silnika, nie lepiej dać 50? zawsze zostanie na coś większego... a ceny podobne.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group