Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 19:50

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Model 2.2 m
Post: 3 paź 2014, o 14:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 13:06
Posty: 29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Witam, jest to mój pierwszy post na forum - nie licząc działu obowiązkowego - powitalni. Chciałbym zaprezentować a jednocześnie uzyskać opinie na temat moich kreśleń w CAD. Jeżeli wybrałem zły dział, to bardzo proszę o przeniesienie tematu.
A więc w skrócie, jestem na etapie kreślenia mojego drugiego w życiu projektu modelu ( pierwszy to był edge 540 1,8m pod dle 30cm z płaskim kadłubem, z racje profilowanego kształtu, większość figur wykonywał dość mozolnie, dlatego też powiedziałem sobie, że już nigdy nie zasiądę przy płaskokadłubowym modelu )

Z racji tego, że zdarzyło mi się skleić kilka modeli z czeskiego oriona, postanowiłem wzorując sie na licznych tartakach oraz konstrukcjach firmy GoldWing nakreślić własny modelik 2,2m pod silnik 56cm.

Z racji tego, że w tych całych CADach jestem zielony jak trawka na wiosnę, liczę na kilka cennych rad, chciałbym zrobić cos do latania a nie do oglądania. Za pewne nie obędzie się bez żmudnych poprawek, nie mniej jednak liczę, że do wiosny uporam się z kreśleniem i może koło marca będę mógł zrealizować projekt na żywo.

Z góry chciałbym uprzedzić, że temat będę prowadzić dość mozolnie, kreślenie nie jest moja mocną stroną, a i z czasem u mnie krucho, czasami uda mi się postawić kilka kresek w pracy jak nikt nie widzi, w domu brak warunków, mam małe dziecko i 99 % wolnego czasu poświęcam domowym obowiązkom.

Ok, rozpisałem się o rodzinie, a nie o niej jest ów temat, przejdźmy do sedna, postaram się wstawić kilka renderów, obrazujących to, co do tej pory powstało :
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 20.95 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 28.72 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 30.5 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 41.32 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 45.17 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 47.88 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 35.36 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 41.99 KiB | Przeglądany 12981 razy ]
Chciałbym jeszcze nadmienić, iż ów model nie jest kopią żadnej istniejącej konstrukcji, owszem może przypominać kształtem nieco inne modele, jednak to wciąż pozostaje mój wymysł.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 3 paź 2014, o 19:04 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Na radzeniu w CAD się nie znam, ale możesz pokusisz się o własny styl i kadłub np. o przekroju eliptycznym?

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 3 paź 2014, o 19:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Fajnie, faktycznie można było zrobić kadłub chociaż od dołu profilowany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 4 paź 2014, o 08:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 13:06
Posty: 29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Witam
Ów model postaram się nakreślić w dwóch wersjach,
Pierwsza wersja to taka jak powyżej, kształtem przypominająca dobrze znany model.
Druga wersja to będzie prawdopodobnie Extra 330lx

Na chwilę obecną nie będę przerabiać, chciałbym się przekonać, jak będzie latać sprawdzona już konstrukcja po złożeniu, jeżeli będzie ok, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebym wyciął tez extrę i ją ulotnił.
Bardzo mnie kusi o wypróbowanie niektórych swoich pomysłów, owszem nie jest problemem nakreślić to, co siedzi w mojej głowie, problemem mogło by być to, jak się później ów model zachowa w powietrzu. Jestem zdania, że wszystko poleci - nawet drzwi od stodoły, nie mniej jednak miło jest zrobić kilka podstawowych figur podczas lotu oraz w miarę panować nad modelem. W przypadku prototypów, o modelu można powiedzieć że dobrze lata, jak po zrobienie prototypu, powstanie jeszcze kilka ( kilkanaście pierwowzorów z wprowadzonymi poprawkami ), wyeliminowując po drodze wszystkie błędy poprzednich wersji - na to niestety mnie nie stać ;) ( jakbym miał złożyć X modeli pod 50-tkę, podejrzewam że mój budżet razem z moja żoną by tego nie wytrzymali ;) )

Pozdrawiam.


ps.
udał mi się w pracy nakreślić kabinkę, ale ten cad trudny, trochę techniki i człowiek się gubi :( ale... kreska po kresce i może będzie przypominać cos do latania :

Staram się zminimalizować cięcie laserem/ploterem ze względu na koszty cięcia, tak więc tylko to co najważniejsze idzie do cięcia mechanicznego, pokrycia typu kesony i garb będą cięte ręcznie.
Na tygodniu dorysuję garb, będzie to konstrukcja podpatrzona w jednej ze znanych firm - garb ze styropianu pokryty balsą 2mm. Nie spotkałem lepszego rozwiązania - łatwy w naprawie, łatwy w wykonaniu - trudny do zniszczenia. W Veloxie oriona 2,6m mam taki patent, raz mi się zdarzyło w harierze na plecach wylądować, garb przeżył, miał kilka zadrapań jedynie i niewielkie pęknięcie w balsie.


Załączniki:
12.jpg
12.jpg [ 105.87 KiB | Przeglądany 12960 razy ]
11.jpg
11.jpg [ 113.21 KiB | Przeglądany 12960 razy ]
10.jpg
10.jpg [ 75.04 KiB | Przeglądany 12960 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 60.88 KiB | Przeglądany 12960 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 5 paź 2014, o 15:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 13:06
Posty: 29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Witam

Udało mi się nakreślić garb styropianowy oraz pokrycie balsowe ( balsa o grubości 2mm ).
Musiałem również poprawić nieco kabinkę, postaram się zaprezentować kilka rzutów, na tym etapie mogę zadać pytanie, czy ktoś forumowiczów wprowadziłby jakiekolwiek zmiany do konstrukcji kadłuba, ewentualnie może ktoś ma jakieś pytania dotyczące konstrukcji oraz zaczerpniętej inspiracji dotyczącej modelu :


Załączniki:
16.jpg
16.jpg [ 88.02 KiB | Przeglądany 12935 razy ]
15.jpg
15.jpg [ 112.69 KiB | Przeglądany 12935 razy ]
14.jpg
14.jpg [ 111.04 KiB | Przeglądany 12935 razy ]
13.jpg
13.jpg [ 81.84 KiB | Przeglądany 12935 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 5 paź 2014, o 16:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Co mógłbym doradzić to przedłużenie domku silnika a właściwie jego boczków aż do łącznika płatów. Musisz przewidzieć miejsca na serwa (kierunek bo domyślam się iż każda połówka SW będzie miała serwo wewnątrz dzielonego statecznika poziomego), również na jakiś powerbox przydała by się półka. Musisz przewidzieć też miejsce do jakiegoś wyłącznika zasilania (sterujacego powerboxem) czy też wlew paliwa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 6 paź 2014, o 07:14 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 13:06
Posty: 29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Serwo steru kierunku będzie umiejscowione wewnątrz kadłuba - trafne spostrzeżenie. Zostanie ono osadzone na dwóch listewkach sosnowych o wym. 6x10mm, power box opierać się będzie na półce sklejkowej o grubości 2,5mm, natomiast owa półka będzie przyklejona do poprzecznie wklejonych w kadłub 4 listewek sosnowych 4x6.
Włącznik połączony z wlewem paliwa itp. ( zawsze używam włączników firmy MIRACLE ) znajdować się będzie po prawej stronie modelu, otwór zostanie nakreślony pod koniec prac nad kadłubem.
Dziękuję za trafne spostrzeżenia, mam nadzieję że temat interesuje i moje kreślenia nie pójdą na marne - spodziewam się dobrego, przewidywalnego modelu, być może robiąc drugi model o tych wymiarach ( extrę o której wspominałem kilka postów wyżej ) zastosuję już nie benzynowy a elektryczny silnik.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 9 paź 2014, o 11:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 13:06
Posty: 29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Witam
slawekmod: boczki kadłuba sięgają aż do łącznika płatów (ująłem to na screenshot-ach), do łączenia płatów skrzydeł przewiduję łącznik aluminiowy o przekroju fi 25mm, biorę jeszcze pod uwagę łącznik w postaci rury węglowej fi 30mm.
Poniżej postaram się przedstawić efekt moich kreśleń. Może nie wygląda to zbyt estetycznie, nie jestem jednak dobry w generowaniu dobrych renderów. Mam nadzieję, że widać jest to, co chciałem ukazać:


Załączniki:
20.jpg
20.jpg [ 107.74 KiB | Przeglądany 12841 razy ]
19.jpg
19.jpg [ 164.54 KiB | Przeglądany 12841 razy ]
18.jpg
18.jpg [ 131.36 KiB | Przeglądany 12841 razy ]
17.jpg
17.jpg [ 139.16 KiB | Przeglądany 12841 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 12 paź 2014, o 11:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 13:06
Posty: 29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Witam,
Kadłub modelu został ukończony, obecnie kreślę maskę silnika i kabinkę - jest to trudniejsze niż myślałem, chyba się porwałem z motyką na słońce, ale zobaczymy co wyjdzie z tego. Jeżeli dobrze pójdzie, i w miarę zwinnie nakreślę skrzydła, to być może model pójdzie do cięcia jeszcze w tym roku, wszystko jednak zależy od mojego wolnego czasu.
Czy ktoś z Was może mi polecić usługi laserowe bądź cnc 2d w rozsądnej cenie ? Nie chciałbym, aby koszt cięcia był wyższy od zakupu gotowego złożonego modelu :)
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Model 2.2 m
Post: 13 paź 2014, o 12:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 paź 2014, o 13:06
Posty: 29
Lokalizacja: Biała Podlaska
Udało mi się nakreślić maskę silnika, nie było łatwo, zamówiłem na allegro żelkot, będę robić formę i myślę, że uda mi się w tym roku zrealizować projekt i sprawić sobie fajny prezent pod choinkę.

Mam takie pytanie do czytających temat: czy tutaj zawsze w tematach panuje taka cisza? czy po prostu wybrałem może mało interesujący temat do kreśleń?


Załączniki:
22.jpg
22.jpg [ 73.76 KiB | Przeglądany 12773 razy ]
24.jpg
24.jpg [ 61.63 KiB | Przeglądany 12773 razy ]
25.jpg
25.jpg [ 64.09 KiB | Przeglądany 12773 razy ]
26.jpg
26.jpg [ 70.01 KiB | Przeglądany 12773 razy ]


Ostatnio zmieniony 13 paź 2014, o 12:23 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz
Małe poprawki tekstu
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group