Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 18 kwie 2024, o 04:19

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 sty 2024, o 17:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Oświadczam iż nie zezwoliłem w żaden sposób na wykorzystywanie moich projektów w celach komercyjnych.
Żadna osoba ani firma nie ma mojego pozwolenia na wycinanie modeli wg moich projektów. Projekty, pliki, dokumentacje które opracowałem są moją własnością intelektualną i jako takie podlegają ochronie prawnej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sty 2024, o 19:24 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 mar 2014, o 12:28
Posty: 23
Lokalizacja: Ostrzeszow,Torun,Carrollton
Witam, niestety to nie sa takie łatwe sprawy jakby się niektórym wydaje, można pisać,ostrzegać i zabraniać i nie zawsze to skutkuje.
Moj brat prowadził swoja prywatna firme przez naście lat i produkował kilka elementów które były formowane pod wysokim ciśnieniem
( plastic na gorąco ) i miał opatentowane wszystkie elementy. A jeden z jego odbiorców postanowił sam produkować i wprowadził kilka małych zmian
w wykonaniu i sam wystąpił po patent. Zmienił rozstaw otworów do montażu elementów poszczegolnych i tak sie zaczelo.
Niestety po kilku rozprawach sądowych i mase pieniedzy wydanych brat nie mógł konkurować z powodu zaniżonych cen został zmuszony do
likwidacji interesu i sprzedaży wszystkich maszyn do tłoczenia tworzywa.
W modelarstwie lotniczym i szkutniczym są spece którzy kupują od chińczyka gotowe modele, robią swoje formy z tych modeli , wprowadzają zmiany w szczegółach modelu
i sprzedają i nikt nic nie może zrobić nawet prawnie poniewaz oni maja swoje powody aby udowodnić że model powstał z ich konceptu .
Natomiast czytałem niedawno artykuł co do "własnych konceptów" szczególnie latajacych makiet przedstawiających orginal samolotu , szybowca itp gdzie osoba nie miala pozwolenia od producenta
na takie wyczyny.Jak wspomniałem , temat rzeka i nie łatwy. Znam to osobiście, z książki wykorzystałam rysunek w trzech rzutach, usiadlem z linijka i olowkiem i po kilku
miesiącach szczesliwy że osiągnąłem swój koncept modelu i pochwaliłem się na forum o moim czynie z checia bym sie podzielic z innymi ( nie w ramach zarobku).
Po kilku tygodniach otrzymałem list od gościa który posiada do dzisiaj pozwolenie od producenta aby takie modele produkować z prośbą ( na poczatek ) abym takich planów nie "rozprowadzał",
chodzi konkretnie o firmę Schweizer w usa. Osobiście sam często korzystam z pomocy innych modelarzy którzy w ramach wymiany materiału pomagają i wielkie dzięki za to.
Nieraz bywałem w miejscu (firmy modelarskie reklamujące takie usługi) aby wydrukować sobie kopie aby mieć rysunek roboczy , wykorzystywały takie okazje aby sobie
przywłaszczyć materiał i następnie szły do sprzedaży itp.
Rozumie że nie jeden z modelarzy poświęca MNÓSTWO czasu w programach komputerowych aby wykonać fantastyczny rysunek/plan modelarski i z tego później powstanie
piękny model latający lub inny i tutaj zgadzam się z panem Sławkiem co jego boli.
Dobry przykład to model szybowca Stingray który powstał na uczelni w Warszawie,z powodów finansowych nigdy nie doszło do budowy prototypu. Rysunki/plany dostaly sie na rynek wloskich modelarzy i oni sobie przypisuja caly koncept. Osobiscie zadawałem to pytanie włoskich modelarzy czy maja pozwolenie na takie działania i tutaj kontakty znikały a modele nadal
są tworzone .

Mam nadzieję że nikogo nie zanudziłem i nie uraziłem w jakikolwiek sposób.

Z poważaniem Mirek J.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group