Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 12:10

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 4 lut 2014, o 21:20 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 cze 2013, o 13:34
Posty: 5
Lokalizacja: Gliwice-Slask
Paweł czy to Ty pisałeś posta na stronie Forum Odkrywcy w sprawie przyrządów pokładowych do Salamandry (przedwojennej...)?? Jeśli tak- to możliwe,że mogę Ci pomóc.Pozdrawiam.

_________________
Lotnictwo i modelarstwo -to hobby nieuleczalne do końca zycia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 lut 2014, o 21:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Witaj! Tak, ja. Szukam punktu "zaczepienia" w temacie przyrządów cały czas. Jeśli masz możliwość pomocy - z góry dzięki wielkie i padam do nóg! ;)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lut 2014, o 15:04 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 7 maja 2013, o 18:28
Posty: 245
Lokalizacja: Katowice
Pawle, już gdzieś o tym pisałem, ale dla przypomnienia: W powojennych Salamandrach instalowano tylko prędkościomierz do 150 km/h, wariometr + - 10 m/seki i wysokościomierz. Sądzę, że w wersjach przedwojennych było podobnie. Do szkolenia podstawowego w ogóle nie instalowano przyrządów
Ps. Wiem już na pewno, że w wersjach przedwojennych były instalowane w.w. przyrządy. Nie wiem tylko jakiej produkcji, bo w powojennych instalowano poniemieckie.

_________________
...Kto nie ma wyczucia prędkości i wydoskonalonej precyzji ruchów niewiele zwojuje....

Pozdrawiam: Tadeusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lut 2014, o 20:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Dzięki Tadziu za kolejną podpowiedź. Rysunki przyrządów już mam. Najwyżej troszkę je "przeskaluję" ;) :)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 cze 2014, o 21:44 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 7 maja 2013, o 18:28
Posty: 245
Lokalizacja: Katowice
Pawle, co dalej z Salamandrą :?:Już ponad 3 m-ce cisza :o

_________________
...Kto nie ma wyczucia prędkości i wydoskonalonej precyzji ruchów niewiele zwojuje....

Pozdrawiam: Tadeusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 cze 2014, o 08:35 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Tadziu, wszystko pod kontrolą :lol: Obecnie zajmuję się tematem Fuksa, ale Salcia nie jest zapomniana. Poza tym odpoczynek się jej przyda - roją mi się w głowie nowe koncepcje co do sposobu budowy ;) Temat więc nie zapomniany i będzie kontynuowany :)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sie 2014, o 19:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Po przerwie wracam do budowy. Wręgi będą wykonane w technologii (jeśli mogę tak powiedzieć ;) ) sklejkowo - listewkowej, tj. z listewek sosnowych 4x4 mm, sklejki 4 mm i 0,4 mm (nakładki wzmacniające). Kilka zdjęć poniżej (przepraszam za jakość 1-go zdjęcia :oops: ) :

Przygotowane poszczególne elementy wręgi:
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 299.82 KiB | Przeglądany 10562 razy ]


Sklejona wręga i przygotowane nakładki wzmacniające:
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 324.42 KiB | Przeglądany 10562 razy ]


Wręga po naklejeniu nakładek i wyszlifowaniu:
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 313.69 KiB | Przeglądany 10562 razy ]

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sie 2014, o 21:30 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Paweł, te elementy ze sklejki to wycinałeś ręcznie czy na frezarce? Nie mają nadpaleń więc zgaduję że nie laserowo. Jeśli wycinałeś ręcznie ( :shock: ) to jak wycinałeś te małe elementy? Bo one mają chyba z 20 mm i wyglądają na identyczne (te lustrzane odbicia). Robiłeś je pojedynczo i dużo szlifowania czy ciąłeś po liniach??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sie 2014, o 11:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 3 kwie 2013, o 13:14
Posty: 571
Lokalizacja: Warszawa
Poprzedni post usunąłem, bo w sumie nic szczególnego nie wnosił. Szczegółowiej odpowiadając na pytanie Moleja, robienie (w moim wykonaniu) takiej wręgi wygląda następująco:
1. Według wcześniej narysowanych zarysów wręg rysuję wręgę na nowo z tym, że wrysowuję już listewki i kształt poszczególnych łączników.
2. Po narysowaniu robię ksero.
3. Następnie z kopii rysunku wycinam fragmenty z łącznikami i naklejam na sklejkę 4 mm, najzwyklejszym klejem w sztyfcie. Klej ten wystarczająco dobrze przykleja papier do sklejki i daje się bardzo łatwo usunąć, choćby szlifowaniem.
4. Elementy wycinam ręcznie piłką włosową używając cienkiego brzeszczotu do metalu - pozwala precyzyjnie ciąć i nie robią się zadziory. Wycinam na najzwyklejszej podstawce (deseczce) do wycinania piłką włosową - ja to nazywam "jaskółką" ;)
5. Po wycięciu usuwam przyklejony papier i dopasowuję poszczególne elementy iglakami, przy czym dokładnie i precyzyjnie staram się zrobić przede wszystkim wcięcia, które posłużą później do wklejenia listew konstrukcyjnych wręg i podłużnic kadłuba.
7. Teraz na cienkiej sklejce odrysowuję kształt łączników.
8. Na wykonanym wcześniej rysunku wręgi przyklejonym taśmą klejącą do deski montażowej rozkładam kawałek cienkiej folii spożywczej, układam wycięte łączniki i blokuję je szpilkami.
9. Następnie dopasowuję wyszlifowane wcześniej odcinki listewek, wklejam je we właściwe miejsca wikolem i blokuję szpilkami.
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 273.29 KiB | Przeglądany 10428 razy ]

10. Gdy schnie konstrukcja, nożykiem wycinam ze sklejki odrysowane wcześniej łączniki, ale uwzględniam tylko wycięcia na podłużnice kadłuba - w czerwonym kółku na zdjęciu. Po odpięciu wręgi od deski całość szlifuję papierem ściernym tak, żeby wręga miała jednakową grubość w miejscach klejenia. Wycięte (teraz już to nakładki wzmacniające :lol: ) przyklejam we właściwych miejscach sklejonej wręgi.
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 332 KiB | Przeglądany 10428 razy ]

11. Po wyschnięciu całości znowu idą w ruch iglaki i papier ścierny. wewnętrzne krzywizny elementów sklejkowych szlifuję... papierem ściernym owiniętym na ogniwku R6 - bardzo przydatny przedmiot :lol: . Później tylko wyszlifowanie wręgi z zewnątrz (kontrolując cały czas zewnętrzny obrys wręgi!) i usuwanie drobnych wad "optycznych" w innych miejscach ;)
I w sumie to chyba tyle... :)

_________________
Pozdrawiam :)
Paweł
SAM 18-016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sie 2014, o 12:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 wrz 2011, o 10:06
Posty: 259
Lokalizacja: Rzeszów
No Paweł lego to pikuś w porównaniu z twoja robotą :)

_________________
Pozdrawiam

Krzysztof

www.rc-rzeszow.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group