Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 12:43

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17 cze 2015, o 08:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Laminat na stateczniku pionowym już się utwardził. Statecznik jest niesamowicie mocny, trzymając na niego można kręcić kadłubem we wszystkie strony co pewnie potem zaprezentuję. Na tą chwilę zagruntowałem kadłub żywicą używając do tego gąbki kuchennej. Świetny wynalazek. Żywicy zużyłem minimalne ilości żywicy a kadłub jest od niej wilgotny. Całość schnie na balkonie a po wyschnięciu przeszlifuję wszystko papierem ściernym. Jutro szlifowanie i laminowanie.


Załączniki:
DSC_0155.JPG
DSC_0155.JPG [ 532.86 KiB | Przeglądany 9922 razy ]
DSC_0156.JPG
DSC_0156.JPG [ 615.53 KiB | Przeglądany 9922 razy ]
DSC_0157.JPG
DSC_0157.JPG [ 413.93 KiB | Przeglądany 9922 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 cze 2015, o 20:55 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 lis 2013, o 09:39
Posty: 278
Lokalizacja: Plewiska
Sławek nie wystawiaj żywicy bezpośrednio na słońce . To powoduje nierównomierny skurcz i może skręcić kadłub

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Piłeś- nie pisz!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 cze 2015, o 21:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Bardziej chodziło o temperaturę niż słońce. U mnie na balkonie słońce to deficytowy towar :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 cze 2015, o 22:34 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
slawekmod pisze:
Pokryłem tkaniną statecznik pionowy "..." Upierdliwa robota tym bardziej że mam tkaninę ze splotem prostym więc nie układa się jak należy.
mmodel pisze:
Sławku, utnij tkaninę po skosie i będzie ok.

Wydaje mi się że nie o to Sławkowi chodziło. Poprzez ucięcie pod kątem tkaniny otrzymamy taką samą tkaninę tylko włókna będą pod odpowiednim dla nas kątem (w zależności od zastosowania). Np. laminując prostokątną płytkę z włoknami wzdłuż krawędzi - otrzymamy wysoką sztywność na zginanie. Tą samą płytkę jeśli zalaminujemy tkaniną z włóknami pod kątem 45° - otrzymamy płytkę o dużej sztywności na skręcanie ale na zginanie będzie kiepsko. Wszystko zależy co laminujemy i co chcemy uzyskać.
Tkanina o splocie przekątnym jest inaczej tkana, dzięki temu inaczej się ją układa na krzywiznach. Poniżej zamieszczam zdjęcie z książki Władysława Niestoja:
Załącznik:
Tkanina.JPG
Tkanina.JPG [ 59.92 KiB | Przeglądany 9892 razy ]

a - splot półcienny (1:1) ; b - splot przekątny 45° (2:2)
O - osnowa, W - wątek

Havel nazywa tą tkaninę chyba interglas i oznacza jako splot skośny 2/2 - jak się przypatrzymy rysunkowi - widać dokładnie że "tkana jest dwa na dwa".
Rozróżniamy jeszcze tkaniny ze splotem rowingowym, satynowym (1:4), atłasowum (5:1). Nie miałem z nimi jeszcze styczności więc brak doświadczenia z układaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2015, o 13:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Wydaje mi się że Aeroglass 80g którą mi przysłał modelemax jest 1:2 , układa się fajnie, zalaminowałem dół kadłuba- schnie sobie. Wieczorem wrzucę zdjęcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2015, o 14:44 
Offline
Modelarz

Rejestracja: 16 cze 2015, o 15:03
Posty: 5
Lokalizacja: Rain am Lech
Hi Slawek,

Very nice work again!

I usw a different method of skinning for wood structure. I have found for me i get better and lighter
results that way; let me explain:

First i put on a light coat of wood filler by pensil. Then i sand that down quiet smooth. It is mainly Important that the wood structure is seald and does not soak up any more fluid!
Then i use a very light glass cloth fabric, normally 25 gramm/square Meter. Then i use the same wood filler just streched to be very thin. Lay down the fabric and put on the wood filler by pensil again. The wood filler also has the effect of getting all air bubbles or wrinkles out of The fabrik. Once dry You Can very easy cut off, or simple sand off excess fabric material.
After that i use a 1k primer to fill fabric and paint.
Enclosed You see a Picture of my First Kobuz i done with This method.

Cheers

Thomas

Witaj, Sławku!

Znów świetnie się spisałeś!

Osobiście używam innej metody wygładzania struktury drewna. Uzyskuję dzięki niej lepsze i lżejsze rezultaty:

Najpierw nakładam pędzelkiem cienką warstwę szpachlówki do drewna.
[Thomas używa płynnej szpachlówki: http://www.hoelleinshop.com/Zubehoer/Klebstoffe-und-Hilfsstoffe-Spezial-Werkzeug-Formenbau/Oberflaechenbehandlung/Porenfueller-0-25-Liter-Aeronaut-766602.htm?shop=hoellein&SessionId=&a=article&ProdNr=AN766602&t=49303&c=15605&p=15605 przyp. tłum.]

Następnie szlifuję ją na gładko. Najważniejsze jest aby struktura drewna była zamknięta i nie nasiąkała już żadnymi płynami.
Używam bardzo cienkiej tkaniny z włókna szklanego, zazwyczaj 25 gramów/metr kw.
Układam tkaninę a na nią cienką warstwę tej samej szpachlówki. Zapobiega on również dostawaniu się powietrza do tkaniny i jej zmarszczeniu. Kiedy wyschnie, jest bardzo prosta w obróbce, naddatki możemy obciąć lub po prostu zeszlifować. Na koniec stosuję 1K primer by uzyskać gładką powierzchnię oraz jako bazę do malowania.

[1K primer http://www.lesonal.pl/Products/Pages/1KPrimerFillerGreyaerozol.aspx przyp. tłum.]

Załączam zdjęcie mojego pierwszego wykonanego przeze mnie tą metodą Kobuza.

Pozdrawiam,

Thomas


Załączniki:
30033db.jpg
30033db.jpg [ 104.53 KiB | Przeglądany 9855 razy ]

_________________
You grow on any problem you solve!
Life is nothing without good friends!


Ostatnio zmieniony 18 cze 2015, o 19:20 przez mgr, łącznie zmieniany 1 raz
rozszerzenie tłumaczenia
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2015, o 15:22 
Offline
Modelarz

Rejestracja: 16 cze 2015, o 15:03
Posty: 5
Lokalizacja: Rain am Lech
... Some of You probably know these pictures from Piotr.de

Before i got married my First name was Morandell :D

Cheers

Thomas

Niektórzy z Was pewnie znają te zdjęcia z/od Piotr.de.

Zanim się ożeniłem miałem na imię/nazwisko Morandell

Pozdrawiam,

Thomas
Załącznik:
30033de.jpg
30033de.jpg [ 72.58 KiB | Przeglądany 9849 razy ]
Załącznik:
30033dd.jpg
30033dd.jpg [ 102.08 KiB | Przeglądany 9815 razy ]

_________________
You grow on any problem you solve!
Life is nothing without good friends!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2015, o 17:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję Thomas za opis wykonania laminatów. Ja zrobiłem trochę inaczej. Pomalowałem kadłub minimalną ilością żywicy L285, po wyschnięciu położyłem tkaninę szklaną 80g/m2 i nałożyłem ponownie żywicę L285. Żywicy użyłem naprawdę niewiele. Nie ma miejsc nie przesączonych. Czeka mnie jeszcze laminowanie górnej części kadłuba a potem szpachlowanie i malowanie.
Stronę Piotra znam, widziałem Twojego Kobuza . Bardzo dobrze zrobiony model :) Wersję 3.5-4m zrobię już bardziej jako makieta.
Poniżej zdjęcie pokrytego kadłuba. Aparat trochę pogiął obraz ale widać strukturę powierzchni.

Thank you Thomas for a description of the performance laminates. I've done a little differently. I painted the hull of the minimum amount of resin L285, when dry, put glass fabric 80g / m2 and put on again L285 resin. I used very little resin. There is not the filtered sites. Waiting for me even laminating the upper part of the fuselage and then filling and painting.
Party Peter I know, I saw your hobby. Very well made model :) version 3.5-4m already do more as a mock-up.
Below is a picture-coated hull. The camera bends a little picture but you can see the surface structure.


Załączniki:
DSC_0161.JPG
DSC_0161.JPG [ 335.21 KiB | Przeglądany 9829 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2015, o 18:02 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwie 2012, o 14:25
Posty: 28
Lokalizacja: Krosno
Molej w obydwóch tkaninach włókna rozchodzą się pod kątem prostym, czyli jak rozwiniesz je równolegle do krawędzi osi podłużnej np. skrzydła to zawsze ta tkanina będzie po tzw. prostej czyli będzie działała na zginanie. Natomiast jak przekręcisz rolkę( w tym wypadku utniesz pasek o odpowiedniej szerokości) pod kątem 45 st otrzymasz wyrób na skręcanie, czyli tak jak powinien być wykonany laminat na kadłubie, skrzydłach, sterkach, etc. Poza tym taka tkanina dużo łatwiej się układa we wszystkich załamaniach bo się zwyczajnie rozsuwa. A co tkanin z hawla to wszystkie Aeroglass czy Interglas są dopuszczone do wyrobów lotniczych, więc masz mniej rzeczy do ogarnięcia przy próbach czy dokumentacji do UL.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 cze 2015, o 18:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lip 2011, o 22:19
Posty: 2964
Lokalizacja: Warszawa
Pokryłem laminatem cały kadłub. Wstępnie przeszlifowałem miejsca gdzie nachodzą na siebie kawałki tkaniny szklanej papierem gradacji 36. Jutro po całkowitym wyschnięciu przeszlifuję całość. Żebra przykadłubowe pokryję laminatem dopiero po spasowaniu ze skrzydłami. W tym tygodniu muszę dokończyć projekt skrzydeł.
Waga kadłuba tak jak na zdjęciu to 440g. Ani dużo ani mało. Po takim dużym kadłubie trudno się spodziewać mniejszej wagi a poza tym to model akrobacyjny. Przeglądając dane innych kobuzów w tej wielkości (2.33-2.8m) masa do lotu oscyluje od 2kg dla 2.33m do 4,2kg dla 2,8m.
Mój ma 2.6m i celuję w wagę około 2kg. Zobaczymy jak to będzie. Powierzchnia skrzydeł 43dm2. Można by trochę odchudzić kadłub ale nie wiem czy jest sens się bawić. Dodam że jest niewiarygodnie mocny, żadne skręcenia nie są możliwe.


Załączniki:
DSC_0163.JPG
DSC_0163.JPG [ 409.76 KiB | Przeglądany 9776 razy ]
DSC_0164.JPG
DSC_0164.JPG [ 427.91 KiB | Przeglądany 9776 razy ]
DSC_0165.JPG
DSC_0165.JPG [ 681.21 KiB | Przeglądany 9776 razy ]
DSC_0166.JPG
DSC_0166.JPG [ 575.13 KiB | Przeglądany 9776 razy ]
DSC_0167.JPG
DSC_0167.JPG [ 479.09 KiB | Przeglądany 9776 razy ]
DSC_0168.JPG
DSC_0168.JPG [ 635.8 KiB | Przeglądany 9776 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group