Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 17:55

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 lut 2021, o 14:08 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Zamknąłem wątek Sroki w dziale "easy", nie będzie kontynuowana. Postanowiłem narysować a w finale zbudować model Sroki nieco większy, w skali 1:5. Nie ukrywam, że moja decyzja spowodowana była moimi doświadczeniami i odczuciami przy budowie Skauta ;) , bardzo mi odpowiada budowanie "mebli" a jak jeszcze jest nadzieja, że mogą polecieć, no decyzja wydaje mi się jedyna.
Kilka tygodni temu udało mi się zdobyć "dokumentację", oryginalną, hmmm, może trochę na wyrost powiedziane, ale z wymiarami i opisane. Nie pytajcie mnie skąd, nie mogę nic więcej powiedzieć, pokazać, musicie uwierzyć mi "na słowo" :lol: . Kilka tygodni siedziałem przy komputerze, porównywałem dostępne rysunki. Są różnice. Ogólnie to co mam to rysunki prototypu, wygląd Sroki /kadłub/ zmieniał się wraz z kolejnymi seriami produkcyjnymi, remontami i naprawami. Sam nie wiem, ale chyba udało mi się jakoś znaleźć kompromis "wizerunkowy". Zasadniczo różnice występują w przedniej części kadłuba. Tak czy inaczej po długiej weryfikacji zdjęć, rysunków, relacji TomkaW na naszym forum, przyjąłem do realizacji widoczny poniżej obrys kadłuba. Wręgi w kadłubie są tak samo rozmieszczone jak w oryginale, podobnie z żeberkami płata.
Muszę jeszcze napisać o jednym. Otóż nawiązałem kontakt z kolegą modelarzem, który aktualnie buduje model Sroki w skali 1:3,5. Jest encyklopedią wiedzy na temat tego szybowca. Wiele razy rozmawialiśmy na temat tego projektu, wiele rzeczy mi podpowiedział.
Model w skali 1:5, czyli ok 230 cm rozpiętości, profil MS3-13 retro. Bardzo powiększony statecznik poziomy, prawie dwukrotnie. Po powiększeniu wsp A wynosi 0,43. Konstrukcja modelu tradycyjna. Oczywiście zaczep do holowania. Pragnę wykonać go w barwach materiałów z jakich został zbudowany.
Tyle wstępu. Szybowiec się rysuje. Mam nadzieję, że będzie dostępny w formie formatek. Aktualnie ślęczę nad kadłubem, płaty zasadniczo są zrobione. Nie ruszone usterzenia. Postaram się aktualizować wątek regularnie. Chciałbym wyjść z gotowym modelem na lotnisko jeszcze przed wakacjami. Zobaczymy ;) .


Załączniki:
Sroka 2.jpg
Sroka 2.jpg [ 81.66 KiB | Przeglądany 20725 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lut 2021, o 21:19 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2011, o 20:51
Posty: 558
Lokalizacja: Elbląg
Dawno temu zaraziłeś mnie tym szybowcem i wreszcie jest szansa zrealizować chęć posiadania modelu Sroki w moim hangarze. Zasiadam do kibicowania, a z budową... to raczej ja do wakacji nie zdążę.

_________________
Fw190 NPN, PZL Dromader NPN, SuperSportster, Dart XL fpv, copterx 450 black angel
Radiomaster tx12multi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lut 2021, o 21:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
:idea: :D I oto chodzi! Zapachniało retro modelarstwem. Tak trzymać! Następne cacko. Kibicuję i.....czas pokaże. Może się skuszę. Zamiast ITSII/33 :lol:

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2021, o 17:52 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
pepcio 11 pisze:
Kibicuję i.....czas pokaże. Może się skuszę

Super :) . Jeżeli chcesz mieć "wkład" w ten projekt to powinieneś już, moim zdaniem, zasiadać do ulepienia "felków" do modelu Sroki. Takich ok 34-36 cm wzrostu :lol: . Dwa na pewno ;) :lol: .
Statecznik poziomy. Wspominałem, że dość mocno został powiększony ;) . Niżej na zrzucie pokazałem różnicę, czerwony obrys oryginalny :( . Musiałem rozprawić się z poziomym aby dokończyć kadłub. Przy okazji policzyłem S.C dla modelu. Wyszło w 69 mm od k.n, uspokoiła mnie ta wartość :P , można powiedzieć , że w 1/4 cięciwy, czyli spoko.


Załączniki:
Sroka 3.jpg
Sroka 3.jpg [ 40.48 KiB | Przeglądany 20594 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2021, o 18:45 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
milo pisze:
Jeżeli chcesz mieć "wkład" w ten projekt to powinieneś już, moim zdaniem, zasiadać do ulepienia "felków" do modelu Sroki. Takich ok 34-36 cm wzrostu :lol: . Dwa na pewno ;) :lol: .


Albo nawet trzech, też chetnie przygarne, jak by co ;)
Oczyma, albo oczamy wyobraźni... juz widzę jak taki "felek" spogląda z "mojej" Sroki na moje góry :shock:

_________________
Pozdrawiam, Stefan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2021, o 20:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Załącznik:
Sroka Kocjana.jpg
Sroka Kocjana.jpg [ 150.54 KiB | Przeglądany 20585 razy ]


EDIT:
Spróbuję coś zadziałać. Potrzebne mi są jednak dokładniejsze wymiary. Myślę ,że wersja "do połowy" będzie korzystniejsza.

milo - na szkicu podaj wymiary kabinki.

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Ostatnio zmieniony 19 lut 2021, o 20:20 przez pepcio, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 4 mar 2021, o 22:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Model szybowca, a właściwie jego projekt nabiera tempa. Zasadniczo uporałem się z wręgami kadłuba. W oryginale 18 i w modelu też :lol: . Muszę jeszcze przemyśleć piramidkę, wymyślić coś żeby spiąć płaty, ale spoko, dam radę ;) . Półka w kabinie z otworami pod serwa: SW i SK hs81/82 lub podobne, wyczep /z HK/ SG92R. To dla zainteresowanych ;) . Dla zainteresowanych również info: większość elementów z blachy /mocowanie płozy, okucia zastrzałów itp/ będę zlecał firmie z waterjetem, mordka będzie laminowana / przewiduję w niej balast dodatkowy/ na kopycie, podobnie tuleje mocowania statecznika poziomego - mają być toczone z mosiądzu. Oczywiście części drewniane cięte na laserze. Zapewniam komplet znaków i emblematów na model. Numer rej na życzenie. Wycięte z foli reklamowej na ploterze.
W stosownym czasie przedstawię listę potrzebnych materiałów, części, potrzebnych do budowy modelu.
CDN....
edit:
pepcio 11 pisze:
milo - na szkicu podaj wymiary kabinki.

Dam znać co i jak, trochę później.


Załączniki:
Sroka 4.jpg
Sroka 4.jpg [ 133.26 KiB | Przeglądany 20325 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 mar 2021, o 22:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Mam pierwszy element szybowca dokończony. Statecznik poziomy. Poniżej zrzut z ekranu jak będzie wyglądał. Konstrukcja: dźwigar będzie z balsosklejki 3 mm z wpustami na żebra, po sklejeniu o odcięciu stopek należy przykleić listwy sosnowe 3x1. Natarcie z balsosklejki z wpustami, spływ z balsy 3 mm. Żebra ze balsy 3 mm podobnie jak spływ. Cały czas zastanawiam się na mocowaniem płatów, tzn, jak zablokować żeby się nie wysuwały. Aktualnie kombinuję z magnesami neodymowymi. Testy wychodzą obiecująco ;) .


Załączniki:
Sroka 5.jpg
Sroka 5.jpg [ 37.59 KiB | Przeglądany 20231 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 mar 2021, o 07:58 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
milo pisze:
Cały czas zastanawiam się na mocowaniem płatów, tzn, jak zablokować żeby się nie wysuwały. Aktualnie kombinuję z magnesami neodymowymi. Testy wychodzą obiecująco ;) .


A może coś podobnego?


Załączniki:
1615269073945.jpg
1615269073945.jpg [ 877.7 KiB | Przeglądany 20214 razy ]
1615269073939.jpg
1615269073939.jpg [ 861.79 KiB | Przeglądany 20214 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Stefan
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 mar 2021, o 08:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, o 08:17
Posty: 1219
Lokalizacja: Wrocław
Do mocowania stateczników zastosowałem małe magnesy neodymowe (Ø4 mm):
Załącznik:
335.JPG
335.JPG [ 104.59 KiB | Przeglądany 19789 razy ]

Pomimo początkowej obawy o wysuwanie się stateczników, nic takiego się nie wydarzyło. Myślę, że zastosowanie odpowiednio większych magnesów do zamocowania płata powinno zdać egzamin choć osobiście bałbym się takiego rozwiązania. Może niepotrzebnie... :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group