Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 14:39

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 sie 2021, o 14:30 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Aktualizacja. Kadłub "na sucho" :) . Jeden babol jak na razie :roll: . Za mały wpust na nasadę płata we wrędze nr 6. Już poprawiłem, zobaczymy co dalej. Reszta pasuje, co mnie niezmiernie cieszy :lol: .


Załączniki:
DSCN5866.jpg
DSCN5866.jpg [ 180.51 KiB | Przeglądany 11079 razy ]
DSCN5868.jpg
DSCN5868.jpg [ 150.55 KiB | Przeglądany 11079 razy ]
DSCN5869.jpg
DSCN5869.jpg [ 157.42 KiB | Przeglądany 11079 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 3 lis 2021, o 22:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Uciekam z działu "easy". Szczerze to mam dość Jaka. Czas na relaks i budowanie czegoś "konkretnego" :lol: , czyli Sroki.
Pisałem na początku, że kadłub jest ok. No nie do końca. Po za dwoma babolami, opisanymi wcześniej, znalazłem jeszcze jeden, bardziej poważniejszy. Problem dotyczy piramidki kadłuba. Błędnie założyłem, że zbiegała się do nasady płata, i tak rysowałem. Jednak po złożeniu na sucho coś tam nie pasowało, był wyraźny i dostrzegalny brak liniowości pomiędzy poszczególnymi wręgami. Długo mi zeszło dociekanie dlaczego. Wydaje mi się że po poprawkach i wycięciu trzech nowych wręg /nr 7,8,9/ będzie ok. Jedno ze zdjęć pokazuje o co mi chodzi. Czekam na sklejkę i może jutro udam się na laser, będzie można sprawdzić czy jest ok. W poziomym jest wszystko w porządku, złożony na sucho. Podobnie w pionie, właściwie jest jeden babol ale nie trzeba zmieniać formatek. Jutro składam płat. Jeżeli będzie pasowało wszystko to można ciąć następne egzemplarze :D .


Załączniki:
DSCN5947.jpg
DSCN5947.jpg [ 160.54 KiB | Przeglądany 10649 razy ]
DSCN5945.jpg
DSCN5945.jpg [ 153.56 KiB | Przeglądany 10649 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lis 2021, o 13:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Płacik sprawdzony. Dwa babole: wpusty w ostatnim żeberku na element profilujący końcówkę 2 mm, powinien być 3 mm i brak jednego żeberka lotki. W sumie banalne błędy, ale jednak. Już poprawiam. Na ten moment wszystko jest w porządku. Czekam na powrót z kwarantanny gościa od plotera laserowego - ma być jutro u siebie już - żeby wyciąć nowe trzy wręgi kadłuba i zweryfikować je z resztą struktury kadłuba. Czyli jutro prawdopodobnie model przejdzie fazę kontrolną :lol: .
edit: żeberko jest, sprawdziłem formatki, ilość się zgadzała, znalazłem je w koszu z resztkami balsy z formatek :oops:


Załączniki:
DSCN5950.jpg
DSCN5950.jpg [ 174.83 KiB | Przeglądany 10604 razy ]
DSCN5951.jpg
DSCN5951.jpg [ 149.79 KiB | Przeglądany 10604 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lis 2021, o 14:26 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:56
Posty: 184
Lokalizacja: Wieś koło Żywca
milo pisze:
edit: żeberko jest, sprawdziłem formatki, ilość się zgadzała, znalazłem je w koszu z resztkami balsy z formatek :oops:

Zmień okulary :lol:
Z niecierpiiwoscią czekam na formatki ;)

_________________
Pozdrawiam, Stefan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 6 lis 2021, o 19:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Odebrałem dzisiaj wycięte nowe trzy wręgi. Złożyłem na sucho, wszystko pasuje, teraz nie mam zastrzeżeń :D . Można powiedzieć, że zakończyłem kontrolę elementów. Po wprowadzeniu poprawek i zapisaniu ich w formatkach model można wycinać. Zamieszczę również plany wykonawcze szybowca.
Budowę modelu będę opisywać w osobnym wątku, wątek będzie zamknięty. Wszelkie uwagi, pytania proszę zamieszczać tutaj lub pisać na pw. To dla przejrzystości opisu budowy.


Załączniki:
DSCN5954.jpg
DSCN5954.jpg [ 155.09 KiB | Przeglądany 10564 razy ]
DSCN5956.jpg
DSCN5956.jpg [ 170.74 KiB | Przeglądany 10564 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lis 2021, o 20:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Pisałem, że następny będzie kadłub. No ale żeby go zacząć składać muszę mieć zaplanowane mocowanie/napęd statecznika poziomego i zaprojektować zastrzały. Co do pierwszej kwestii to wstęp był w projekcie i na formatkach, ale o tym później. Ale zastrzały to kompletnie nie były ruszone. Uważam, że to jest najtrudniejszy element modelu. Są w kształcie litery V i pochylone we wszystkich możliwych płaszczyznach. Dysponując oryginalnymi planami zastrzałów Kocjana , dzisiaj usiadłem do cada. Do wyboru było kilka opcji. Pierwsza: wyginanie z drutu /2-3 mm/ i lutowanie. Druga: płaskowniki z alu, łączenie itd. Trzecia: tak jak w Skaucie. Dwie pierwsze łączą się z obudowywaniem sklejką, balsą. Zdecydowałem się na trzecią. Ogólnie wymiary z planów Kocjana zgadzają się z wymiarami z modelu, są różnice, ale to dosłownie mm. Dołączam pdf z planami zastrzałów, chyba wszystko będzie jasne. Części z metalu będą wycięte wodą, te z zastrzałów z duralu 1 mm, element w kadłubie z blaszki stalowej 1 mm. Oczywiście będą dostępne dla budujących.
Mocowanie i napęd statecznika poziomego. Ogólnie to "strzeliłem sobie w kolano" :lol: w prototypowych formatkach. W stateczniku otwory pod łącznik to 5 mm, tuleje /załatwiał Stefol/ fi 3 wewnątrz. Nie pasowało mi to. Jak obsadzić pręt stalowy/łącznik w poziomie? Jak nim przejść przez kadłub/tuleje, tak aby orczyk nie spadał po demontażu? Wymyśliłem tak. Rozwierciłem tuleje na fi 4 mm, wykonałem nowy orczyk z laminatu z miedzią, przylutowałem rurki mosiężne 4x3. Rurka łącznika teraz jest osadzona w tulei, a w stateczniku wkleiłem pochewkę/rurkę laminatową 5x3. Zobaczymy, na razie fajowo wszystko spasowane. Na formatkach jest już wszystko zmienione, należy tylko rozwiercić tuleje na 4 mm. Resztę objaśnię w wątku o budowie modelu.


Załączniki:
DSCN5977.jpg
DSCN5977.jpg [ 124.8 KiB | Przeglądany 10490 razy ]
SROKA zastrzał.pdf [37.7 KiB]
Pobrany 413 razy

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2021, o 15:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Przygotowałem formatkę z metalowymi częściami do Sroki /5 kompletów blaszka 1 mm/. W poniedziałek dam na wodę. Dural odpuszczam.
Na formatce będą: elementy zastrzałów, okucia płozy, łącznik zastrzałów w kadłubie, hak do startu z lin gumowych( :P ), płoza ogonowa.


Załączniki:
Sroka 2.png
Sroka 2.png [ 20.19 KiB | Przeglądany 10463 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2021, o 17:29 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 lip 2021, o 21:42
Posty: 53
Lokalizacja: Radlin
Pięknie się zapowiada. Nie szlifujesz tych czarnych krawędzi po laserze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lis 2021, o 12:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
mar_io pisze:
Nie szlifujesz tych czarnych krawędzi po laserze?

Szlifuję, przed sklejeniem i w miarę postępów w budowie.
Odebrałem blaszki :) . Zostały wycięte laserem, orczyki wodą. Co do metalowych części nie mam zastrzeżeń, jednak te cięte wodą - płyta laminatowa - rozwarstwiły się i raczej nie nadają się do wykorzystania. Na zdjęciu komplet drobiazgu na jeden model.


Załączniki:
DSCN5997.jpg
DSCN5997.jpg [ 131.73 KiB | Przeglądany 10138 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lis 2021, o 13:01 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Jeden model. Dwa tematy :o .
Chociaż tutaj można skrytykować! Tylko jest problem. Nie ma do czego się przyczepić ;) . Model wychodzi pierwsza klasa. Jak będzie w kolorze drewna to klękajcie narody ;) . Podaj wymiary kabiny na PW. Spróbuję "wystrugać" do niego "felka" ;) .

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group