Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 29 mar 2024, o 00:49

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: IS-B Komar
Post: 7 maja 2017, o 17:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2017, o 16:04
Posty: 3
Lokalizacja: Szczecin
Witam Was serdecznie.
Szybowiec Komar. Kto z miłośników polskich szybowców nie zna tej konstrukcji? Chyba niewielu. Legendarna konstrukcja Antoniego Kocjana. Człowiek legenda.
Kupiłem kiedyś Modelarza, w którym były właśnie plany tego szybowca. I przez bardzo długo chodził mi po głowie. Przymierzając się do jego budowy, rozrysowałem go, jak za dawnych czasów, ołówek i papier. Ale z chwilą, gdy zostałem tatą plany trafiły do szuflady. Niestety przy przeprowadzce do nowego mieszkania gdzieś się zawieruszyły i nigdy ich nie odnalazłem.
Ale na szczęście udało mi się wrocić do tego pomysłu po latach, ale tylko dzięki temu, że jedna z firm proponuje w swojej ofercie ten model w wersji kit. Wiem, brzmi to jak herezja, kit to nie to samo zbudować samemu. Ale dla mnie to zawsze coś.
W chwili obecnej Model jest już zbudowany i oblatany, ale z racji tego, że jest nadal niezbyt często spotykany na lotnikskach myślę, że warto podzielić się moją radością.
Mam nadzieję, że zainteresuję kolegów tym co zrobiłem.
Komar jest w rozmiarze 1/4 oryginału i zapraszam do oglądnięcia kilku zdjęć z budowy.
Tak wyglądał rysunek kadłuba:
Załącznik:
DSC06315.JPG
DSC06315.JPG [ 563.72 KiB | Przeglądany 8435 razy ]


cdn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: IS-B Komar
Post: 8 maja 2017, o 18:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 6 maja 2017, o 16:04
Posty: 3
Lokalizacja: Szczecin
Konstrukcja kadłuba.
Najważniejsze w całej zabawie to by kadłub był prosty. Z uwagi na pewne ograniczenia mojej modelarni wymyśliłem, że za helling do kadłuba musi posłużyć dluugi kątownik, 50*50*2000. Do tego wyprowadziłem poprzeczki z odpowiednio przyciętych kątowników ale już 20*20. Wszystko połączyłem nitami zrywalnymi. Jak dla mnie ma tą zaletę, że taki helling mogę wykorzystać przy kolejnym modelu, ale o tym będzie w drugim wątku.
Załącznik:
DSC_0001.jpg
DSC_0001.jpg [ 463.31 KiB | Przeglądany 8392 razy ]
Załącznik:
DSC_0003.jpg
DSC_0003.jpg [ 306.17 KiB | Przeglądany 8392 razy ]
Załącznik:
DSC_0005.jpg
DSC_0005.jpg [ 390.42 KiB | Przeglądany 8392 razy ]


Może się wydawać, że górne krawędzie są chybotliwe, ale tylko pozornie. Tak krótkie odcinki poprzeczek i mocno znitowanych z głównym kątownikiem przykręconym do deski montażowej daje solidną konstrukcję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: IS-B Komar
Post: 8 maja 2017, o 21:09 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Ciekawy pomysł z tym hellingiem, czekam na więcej :)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group