Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 20:58

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 5 lut 2017, o 16:39 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Akrobacja jest moją wielką pasją zarówno w dużym lotnictwie jak i w małym, postanowiłem w końcu spróbować zabrać się za odtworzenie szybowca akrobacyjnego Sokół Antoniego Kocjana. Ponieważ zima to dla mnie martwy okres jeśli chodzi o latanie to czasu sporo. Ostatnio spotkałem się z kumplem z dawnych lat który od kiedy pamiętam startuje w uwięzionych wyścigówkach, okazało się że w pracy wykorzystuje Solidworksa do obsługi maszyny CNC, projektuje on również kadłuby do swoich wyścigówek. Dało mi to możliwość nauki pod jego okiem w wolnych chwilach tego narzędzia, a że wolnych chwil teraz co niemiara. poniżej efekty moich nauk.
Obrazek

Model wymaga dopracowania, im więcej wpatruje się w dostępne materiały tym więcej poprawek dochodzi. Na pewno muszę przesunąć zastrzały do przodu i to dość znacznie. Wydaje mi się, że z głową pilota kadłub był nieco niższy ale jeszcze to analizuję. Zanim doszedłem do tych kształtów, wykonałem dwa inne kadłuby z których nie byłem zadowolony.

Plan jest taki, dopracuję bryłę 3D, wyciągnę przekroje i zaprojektuję konstrukcję. Skala 1:2,5 długość kadłuba 2480mm, rozpiętość 4640mm. Aktualnie kończę jastrzębia w skali 1:3 z oldgliders, mam jeszcze 3 metrowego Swifta. Myślę że Sokół to jeden z najpiękniejszych szybowców akrobacyjnych a do tego bardzo innowacyjny. Zastosowano w nim płytowe usterzenie oraz odsuwaną do przodu limuzynę podobną jak w Foce czy Zefirze. Szybowiec ten uzupełniał CW-7 Wacława Czerwińskiego, który był szybowcem mniej wytrzymałym i bardziej nadającym się do akrobacji podstawowej. Sokół był dopuszczony do pełnej akrobacji, wyprodukowano 10 sztuk z czego 5 Sokołów oraz 5 Sokołów bis. Jeszcze nie podjąłem decyzji, którą wersję będę robił bo obie są równie ładne. Sokoły bis były lakierowane, jeden z nich miał namalowanie na górnej powierzchni skrzydeł promienie.
Początkowo chciałem budować w skali 1:3 tak jak Jastrzębia ale uznałem, że chcę szybowiec ponad 4m rozpiętości.

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lut 2017, o 21:25 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Elegancki model się zapowiada, możesz wrzucić więcej screenów, może trochę większe, inne perspektywy ? :)

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lut 2017, o 22:05 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
To mamy dwa Sokoły w tym dziale. To był piękny szybowiec. Ponad czasowy. Ten Twój projekt jest niesamowicie ambitny. Życzę wytrwałości i sukcesu w jego realizacji. Czekam niecierpliwie na dalsze relacje. Jestem pod wrażeniem :)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 5 lut 2017, o 22:56 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Poniżej więcej efektów pracy z różnych etapów, aktualnie wykonałem już trzeci kadłub, który jest już całkiem zadowalający, kąt zaklinowania w oryginale był większy jednak ja ustaliłem go na 2st. w modelu, usterzenie na zero. Wznios ustaliłem na 3st. Zastrzały będę projektował na nowo i przenosił do przodu, możliwe że zmienię jeszcze nieco obrys kadłuba bo wg mnie w części za pilotem część eliptyczna była nieco niższa, oraz zmienię obrys domku na którym mocowane jest skrzydło. Jeśli się uda przebudować aktualną bryłę. Jak nie, to może zrobię kolejną wersję wykorzystując te przekroje. Aktualnie kończę usterzenie poziome i końcówki skrzydeł. Szybowiec tak jak Jastrząb ma swoją przepiękną niepowtarzalną linię, niby prostą a jednak nieco zawiłą. Zupełnie w opozycie do CW-7, który mi się osobiście nie podoba.

Zgadzam się że projekt ambitny, jednak uwielbiam ten szybowiec i od dawna chciałem go zbudować. Teraz pojawiły się nowe zdjęcia i większe możliwości. Szkice pana Glassa niestety są według mnie mało przydatne. Wykonałem szkic od boku na podstawie zdjęć. Problem z rekonstrukcją na podstawie zdjęć jest taki, że każde zdjęcie wykonane z krótkiej ogniskowej i z dość bliska ma przekłamane wymiary, proporcje i kąty. Dlatego obrys kadłuba wykonałem ze słabej jakości zdjęcia zrobionego z daleka, niemal idealnie z boku.


Załączniki:
Komentarz: poprzednia wersja kadłuba
sokół 3dv2 02.jpg
sokół 3dv2 02.jpg [ 78.22 KiB | Przeglądany 13691 razy ]
sokół 3d skos.jpg
sokół 3d skos.jpg [ 64.33 KiB | Przeglądany 13691 razy ]
sokół 3.0 43.jpg
sokół 3.0 43.jpg [ 56.79 KiB | Przeglądany 13691 razy ]
sokół 3.0 33.jpg
sokół 3.0 33.jpg [ 69.18 KiB | Przeglądany 13691 razy ]
sokół 3.0 32.jpg
sokół 3.0 32.jpg [ 99.08 KiB | Przeglądany 13691 razy ]
sokół 2.0.jpg
sokół 2.0.jpg [ 65.05 KiB | Przeglądany 13691 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lut 2017, o 01:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Im więcej patrze w te zdjęcia tym mniej wiem co poprawić, problem polega na tym że każde jest z innej perspektywy i ogniskowej robione... do tego jest wersja bis i zwykła i jeszcze prototyp przerobiony do wersji bis... pomóżcie :) Co wg was jest do poprawy? Mi się wydaje, że większy kąt zaklinowania skrzydła i bliżej spływ skrzydła przy kadłubie. Może ktoś ma jeszcze jakieś zdjęcia Sokoła? Posiadam to co w Necie plus zdjęcia z książki szybowce akrobacyjne SZD.


Załączniki:
porównanie 1.jpg
porównanie 1.jpg [ 290.11 KiB | Przeglądany 13642 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”


Ostatnio zmieniony 8 lut 2017, o 22:44 przez Maciej P, łącznie zmieniany 1 raz
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lut 2017, o 10:34 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Też interesowałem się kiedyś Sokołem.
Coś mi zostało:
Załącznik:
Fotografia.JPG
Fotografia.JPG [ 96.83 KiB | Przeglądany 13630 razy ]

Załącznik:
gsokol_4.jpg
gsokol_4.jpg [ 90.59 KiB | Przeglądany 13630 razy ]

Załącznik:
preview_sokol.jpg
preview_sokol.jpg [ 84.52 KiB | Przeglądany 13630 razy ]

Załącznik:
Sokół Plan..JPG
Sokół Plan..JPG [ 58.52 KiB | Przeglądany 13630 razy ]

O szczegóły Sokoła zadzwoń do wytwórni :D :D
Załącznik:
preview_ww.jpg
preview_ww.jpg [ 108.13 KiB | Przeglądany 13630 razy ]

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lut 2017, o 21:42 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Dzięki ale te materiały mam, zastanawiam się również jaki wznios mogły mieć skrzydła? W moim modelu 3D zrobiłem wznios 3st. ale zastanawiam się nad zwiększeniem go do 4st. Kąt zaklinowania ustaliłem również na 3st. ale to chyba jednak za mało. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 lut 2017, o 22:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Przeglądam 'Szybowce akrobacyjne SZD', na zdjęciach, wydaje się, że wzniosu brak, lub jest bardzo mały.
Złudzenie pewnie takie daje dość gruby profil 12,6%... Na rzutach zamieszczonych w książce wznios wychodzi mi mierząc 1,5 stopnia.
Masz bryłę 3D, może przeskalować ją do 1:1, dać oryginalny profil, i wtedy do zdjęć porównywać ?

_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 lut 2017, o 01:22 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
mgr pisze:
Przeglądam 'Szybowce akrobacyjne SZD', na zdjęciach, wydaje się, że wzniosu brak, lub jest bardzo mały.
Złudzenie pewnie takie daje dość gruby profil 12,6%... Na rzutach zamieszczonych w książce wznios wychodzi mi mierząc 1,5 stopnia.
Masz bryłę 3D, może przeskalować ją do 1:1, dać oryginalny profil, i wtedy do zdjęć porównywać ?


Też korzystam między innymi z tej książki. Na początku zrobiłem wznios 1,5st. na skrzydło i wydaje mi się, że to jest jednak optymalne. Patrzę na mój model i wydaje mi się, że przód kadłuba muszę poprawić. Jeśli chodzi o skalowanie to chyba jeszcze tak nie ogarniam tego programu, żeby przeskalować i wrzucić oryginalny profil, a swoją drogą nie bardzo mogę znaleźć w internecie ten profil IAW-859. Jeśli chodzi o rzuty z książki jak i z literatury Pana Glassa to niestety jak to próbowałem zrobić 3D, to wychodzi słabo. Próbowałem również te rzuty na zdjęcia nałożyć i wychodzą głupoty. Dałem sobie spokój z rzutami dostępnymi, bo wszystkie są chybione. Do tego dochodzi to, że było kilka wersji kadłuba Sokoła... Bis miał inny obrys dziobu, jednego Sokoła zwykłego przerobili na wersje bis ale chyba tylko owiewkę, bo kadłub ma jakby starej wersji. W tej książce są świetne materiały, ale niestety jedne zdjęcia zaprzeczają innym :) Zamierzam zastosować cieńszy profil do modelu.


Załączniki:
tył.jpg
tył.jpg [ 71.13 KiB | Przeglądany 13589 razy ]
rwd-5.jpg
rwd-5.jpg [ 43.82 KiB | Przeglądany 13589 razy ]
przód.jpg
przód.jpg [ 45.48 KiB | Przeglądany 13589 razy ]
bok.jpg
bok.jpg [ 66.01 KiB | Przeglądany 13589 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lut 2017, o 20:10 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Kolejna chyba już 6 wersja kadłuba nabiera kształtu, postanowiłem trochę uporządkować moje prace. Obrysowuję Sokoła w wersji prototypowej, jako że prawdopodobnie Sokoły bis miały inny obrys przodu kadłuba postanowiłem skupić się na jednej wersji. Wersję Sokoła bis, również obrysuję ale na razie skupiam się na prototypie. Milo pisał że mailuje z autorem książki "Szybowce Akrobacyjne SZD" panem Murawskim i może uda się pozyskać jakieś dodatkowe materiały na temat Sokoła, byłoby super. Pan Murawski robi super robotę, jego książki to kopalnia wiedzy o polskich szybowcach, szkoda że tak mało rozreklamowana.

Fajnie że szybowce akrobacyjne mają również swoich fanów. :)


Załączniki:
Sokół prototyp 03.jpg
Sokół prototyp 03.jpg [ 61.91 KiB | Przeglądany 13529 razy ]
Sokół prototyp 02.jpg
Sokół prototyp 02.jpg [ 35.38 KiB | Przeglądany 13529 razy ]
Sokół prototyp.jpg
Sokół prototyp.jpg [ 50.33 KiB | Przeglądany 13529 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group