Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 15:05

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 16 lut 2017, o 11:45 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Bryłę kadłuba zostawiam w takim stanie jak jest, wczoraj robiłem pierwsze próbne złożenia.


Załączniki:
złożenie.jpg
złożenie.jpg [ 64 KiB | Przeglądany 7541 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2017, o 23:13 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Lepszej jakości Materiały od Pana Tomasza Murawskiego na temat Sokoła skłoniły mnie do wykonania kolejnego obrysu kadłuba i porównania z rysunkiem Antoniego Kocjana. Na zdjęcie prototypu Sokoła z Książki Pana Tomasza "Szybowce Akrobacyjne SZD" nałożyłem na czerwono obrys szybowca z najważniejszymi liniami, na to wszystko naniosłem zwymiarowany szkic. Jak widać od szkicu do prototypu daleka droga jak to zauważył Milo. Myślę że to chyba najlepsze zdjęcie do wykonania obrysu bocznego bo jest wykonane niemal idealnie z boku, nic lepszego nie mamy. Zauważyłem też, że linia odsuwanej kabiny jest jednocześnie linią łączenia sklejek wzdłuż całego kadłuba, na innych zdjęciach widać gdzie w stosunku do tej linii jest maksymalna grubość kadłuba na wysokości kabiny.


Załączniki:
porównanie prototyp i szkic.jpg
porównanie prototyp i szkic.jpg [ 490.01 KiB | Przeglądany 7504 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2017, o 14:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Przeanalizowałem dwa zdjęcia otrzymane od Pana Murawskiego. Dokładnie, no tak mi się wydaje, to połączenie brytów sklejki na kadłubie. Moim zdaniem właściwie do samej kabiny jest w maksymalnej grubości kadłuba. Jednak od pierwszej /drugiej?/ wręgi za kabiną idzie po łuku, dość dziwnym - na niebiesko na zrzucie, moja wizja ;) . Ostatnia wręga kadłuba jest symetryczna, widać to na obrysowanym zdjęciu - na czerwono. Dołączam dwa zdjęcia bez moich bazgrołów. Popatrzcie i przeanalizujcie.


Załączniki:
sokół bryła 4.jpg
sokół bryła 4.jpg [ 144.75 KiB | Przeglądany 7485 razy ]
sokol bis dere adw.jpg
sokol bis dere adw.jpg [ 106.12 KiB | Przeglądany 7485 razy ]
koperta 5 006 adw.jpg
koperta 5 006 adw.jpg [ 138.74 KiB | Przeglądany 7485 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2017, o 15:06 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Opierając się na dokumentacji steru z motoszybowca Bąk zwymiarowałem ster Sokoła, ze zdjęcia od Pana Tomasza obrysowałem i zwymiarowałem kadłub. Jeśli chodzi o ostatnią wręgę, to ja się opieram na dokumentacji steru kierunku od bąka bo jak wiadomo odpowiadał on sterowi w ostatniej wersji Sokoła bis. Milo jeśli chodzi o obrys kadłuba ze zdjęcia które wrzuciłeś to musisz pamiętać że zależnie od ogniskowej użytej do robienia zdjęcia, ogon będzie bardziej lub mniej "zwężony", wydaje mi się że jedyne zdjęcie z którego można brać obrys to zdjęcie z pierwszej strony na temat Sokoła, gdzie jest sokół w wersji prototypowej.
Załącznik:
kadłub.jpg
kadłub.jpg [ 271.65 KiB | Przeglądany 7484 razy ]
Załącznik:
statecznik.jpg
statecznik.jpg [ 171.21 KiB | Przeglądany 7484 razy ]


Edit:
To wręga steru pionowego od Bąka, będzie ona zgodna z sokołem w wersji w wyższym statecznikiem do miejsca w którym zaczyna się u góry zwężać, dalej będzie węższa bo ster od wersji Bis był niższy. Szkic oczywiście od pana Tomasza Murawskiego. Czyli jedną wręgę mamy :)
Załącznik:
bak ster kier.jpg
bak ster kier.jpg [ 41.01 KiB | Przeglądany 7449 razy ]


Edit2:
Ponieważ wytaliowanie kadłuba nie dawało mi spokoju, postanowiłem pokombinować ze zdjęciem w którym zmieniałem kontrast i jasność tak aby uzyskać jak najlepszy obrys spodu kadłuba a potem postanowiłem wpisać w ten obrys wręgi. Oto efekt, ja jestem pewny że wytaliowanie jest, pytanie jest tylko w którym dokładnie miejscu ono jest umiejscowione. Pan Tomasz przysłał mi lepszej jakości zdjęcie z pierwszej strony o Sokole z jego książki Szybowce Akrobacyjne SZD i na tym zdjęciu widać znacznie lepiej cień kadłuba od spodu. Analiza zdjęć od Pana Tomasza pozwoliła rozgryźć wiele niewiadomych. Generalnie kiedy zabierałem się za analizę i pierwsze rysunki nie myślałem że tak wiele pracy mnie czeka. Poświęciłem na to już grubo ponad 150h rysowania i analizowania zdjęć. Mam nadzieję że uda mi się stworzyć bryłę która będzie w znacznym stopniu wierna z oryginałem.
Załącznik:
obrys perspektywa.jpg
obrys perspektywa.jpg [ 277.01 KiB | Przeglądany 7449 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2017, o 23:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Robisz mnóstwo wspaniałej roboty :) . Jednak ja "rzucam ręcznik" ;) . Kwestia przekrojów kadłuba to dla mnie już magia, wróżenie z fusów. Aż tak bardzo wiernego modelu nie zamierzam budować. Dla mnie najważniejsza jest sylwetka boczna, obrysy płatów, usterzeń, a wręgi kadłuba to pewnie będą jakieś elipsy. Po wnikliwej analizie zdjęć/rysunków, przyjmuję jako bazę rysunki z SA..... wiele kwestii udało się wyjaśnić, a cały wątek /wątki/ bardzo inspirujące. Sokół, jego model, i tak będzie musiał być zrobiony po modelarsku, także przechodzę do następnego etapu. Czas na rysunki modelu Sokoła.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2017, o 15:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2015, o 10:34
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Moje wersje obrysu kadłuba, obrys prototypu ze zdjęcia z "Szybowce Akrobacyjne SZD" które dostałem od Pana Tomasza w lepszej jakości. Wersje bis zmodyfikowałem na podstawie innych dostępnych zdjęć tej wersji. Myślę że obrys boczny jest już tym co chciałem osiągnąć, mogą być jeszcze małe korekty wersji bis bo jak się okazuje sokołów było kilka wersji. Mianowicie:

1. Prototyp (przerobiony został później na wersje 1 serii)
2. Sokół pierwszej serii z innym wiatrochronem (nie odsuwanym)
3. Sokół drugiej serii (bis ?) wyraźnie widać że późniejsze sokoły miały nieco inny obrys dziobu
4. Sokół z innym sterem kierunku (zaokrąglonym i niższym) oraz z Jednym zastrzałem na skrzydło (bis)


Załączniki:
sokoły dwa.jpg
sokoły dwa.jpg [ 40.3 KiB | Przeglądany 7424 razy ]

_________________
“Bycie drugim, to znaczy być pierwszym który przegrał.”
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group