Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 13:32

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: IS-3 ABC w 3D
Post: 29 lis 2016, o 12:45 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
To mój pierwszy wpis na Waszym forum, więc witam wszystkich :)

Dopiero zaczynam rysowanie ABC-aka, na razie w 2D i w skali 1:1. Nie bardzo jeszcze wiem w jakiej skali chciałbym go z budować w przyszłości, na pewno rozpiętość miedzy 3 a 4m.

W 3D zamierzam rysować w Blenderze, którego dopiero się uczę.

Nigdy też nie budowałem makiety ani tak dużego modelu, dlatego mam nadzieję, że znajdę tu osoby chętne do pomocy, w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych, doboru profili i może również blendera :)
Na razie jestem na takim etapie. Prosiłbym też o sugestie odnośnie profili (skrzydło oraz stateczniki).


Załączniki:
Screen Shot 2016-11-29 at 11.20.57.png
Screen Shot 2016-11-29 at 11.20.57.png [ 210.21 KiB | Przeglądany 15287 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lis 2016, o 20:52 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Witam na forum.
Bardzo się cieszę, że nasz kultowy "szkolniak" ma szansę doczekać się porządnego , makietowego opracowania. :) Ja, ze swej strony deklaruję wsparcie, bo trochę wiedzy o tym szybowcu już nabyłem. ;) Myślę, że pomoc w tym temacie popłynie także od innych forumowiczów ;)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lis 2016, o 22:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Witam. Miałem przyjemność oblatywać "ABC-aka" Mirka. Moje spostrzeżenia opisałem w odpowiednim wątku, ale.... ale jeżeli mogę cokolwiek doradzić, to zbuduj model po "modelarsku". Co mam na myśli? Modelarski profil i zmiana kątów zaklinowania płata. Mam sprawdzony MS 3-11 retro /w CW-1/, moim zdaniem idealnie nadaje się do tego typu szybowca. Profil jest "wolny" bardzo nośny, a jego grubość /11 %/ umożliwia wykonanie mocnego płata. Kąt zaklinowania w granicach 2 st. Przy większym modelu profil poziomego symetryczny , powiedzmy naca 0009.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2016, o 14:47 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
Dzięki, za wsparcie :)
Dodałem właśnie do rysunku profile te które zaproponował Milo. (profile zaciągnąłem z forum :) )

Czytałem w rożnych wątkach, że duże lata lepiej (tylko wiadomo, duży to problem z transportem).
A jakie są wasze doświadczenia, z dużymi modelami? Brak skali trochę ogranicza mnie przed dalszym rysowaniem.


Załączniki:
Screen Shot 2016-11-30 at 13.31.29.png
Screen Shot 2016-11-30 at 13.31.29.png [ 217.99 KiB | Przeglądany 15215 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2016, o 15:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 739
Lokalizacja: Elbląg
Proponowałbym zbudować wersję IS-3 ABC-a. ;) Ta wersja miała zmniejszony wznios. Czy będzie miała kabinkę czy nie, to zależy od Ciebie. Przy większych wymiarach idzie ukryć elektronikę w belce bez kabinki. Do transportu, jak poszczególny element nie przekracza 1500 mm to zmieści się do każdego samochodu. ;) Skrzydło mojego MS-13 „Bocian” nie jest dzielone i ma 2000 mm. Kładę siedzenie i wchodzi bez problemu. :) Tak czy siak, trzeba się liczyć z tym, że listwy na skrzydła będą musiały być łączone (klejone) na długości. ;) Do takiego modelu potrzebny będzie holownik to i wyczep musi być odpowiednio wkomponowany. Powierzchnię stateczników chyba można lekko powiększyć. Ale to należałoby przeliczyć. Może coś milo na ten temat podpowie. ;)

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2016, o 18:55 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
Serwo od wysokości i kierunku myślałem żeby umieścić w statecznikach. KST DS125MG ma tylko 10 mm i ponad 6kg - to chyba powinno wystarczyć. Akumulator, odbiornik, wario itp. ukryłbym w lalce pilota.
W ramach treningu blenderowego narysowałem serwo :)


Załączniki:
received_1321703454548864.jpeg
received_1321703454548864.jpeg [ 9.75 KiB | Przeglądany 15193 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2016, o 21:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Hmmm, nie doradzam w temacie skali. Każdy buduje jak mu pasuje. Mnie ogranicza tylko i wyłącznie możliwość ulotnienia modelu - wyniesienia w górę /hol gumowy/, no i troszeczkę transport w Bieszczady ;) . Dlatego celuję w ok 2 m rozpiętości, czasami więcej, czasami mniej. Wszystko zależy od tego jaki model, jakiej wielkości chcemy mieć. Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to cięciwa 30/40 cm jest już zupełnie wystarczająca / w moim CWJ "Skaut" cięciwa 30 cm i rozp 2 m, zupełnie spory model ;) /, a unikamy kłopotów ze startem i transportem. Ale to moje zdanie.
Model należy przeliczyć, jest wszystko opisane na forum, ale jakby co to podaj główne wymiary, policzymy, przeanalizujemy. Model zapowiada się świetnie, oby więcej takich na forum, jesteśmy do dyspozycji :) . Pytaj.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2016, o 12:53 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
Już chyba postanowiłem co do skali modelu. Powiedzmy że jest 1:3.
W stosunku do oryginału zmieniłem cięciwe, i wydłużyłem skrzydła. Nie wiem czy dobrze to zrobiłem?
Nie bardzo też wiem jak powinien wygladać statecznik poziomy?
Po lewej oryginał, po prawej naniesione zwymiarowane poprawki.


Załączniki:
Screen Shot 2016-12-01 at 09.32.04.png
Screen Shot 2016-12-01 at 09.32.04.png [ 215.96 KiB | Przeglądany 15147 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2016, o 17:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
KRUUP pisze:
W stosunku do oryginału zmieniłem cięciwe, i wydłużyłem skrzydła. Nie wiem czy dobrze to zrobiłem?


Moim zdaniem to niewłaściwy kierunek. Tracisz specyficzny wygląd/sylwetkę modelu. Płaty zostawiłbym jak w oryginale, a zmieniałbym długość ogona /Lh/ no i oczywiście na nowo zwymiarować poziomy.

KRUUP pisze:
Po lewej oryginał, po prawej naniesione zwymiarowane poprawki.


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.....pomniejszyłeś poziomy? Czy tak Ci wyszło po przeliczeniu do nowego skrzydła.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 1 gru 2016, o 18:51 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2016, o 11:23
Posty: 11
Lokalizacja: Żyrardów
No właśnie na to wychodzi, że nie bardzo ogarniam jakie powinny być proporcje szybowca :( i jakie zmiany powinienem nanieść, żeby model latał akceptowalnie. Żeby było jak w oryginale przy skali 1:3 rozpiętość to 3m a cięciwa 50 cm. Czyli nie powinienem ruszać tych wymiarów tylko oddalić poziomy od skrzydła?
Za skomplikowane to chyba dla mnie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group