Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 26 kwie 2024, o 14:14

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 2 gru 2011, o 19:54 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Pisałem wcześniej o połączeniu podłużnic kadłuba, tak to wygląda:
Załącznik:
DSCF7100.JPG
DSCF7100.JPG [ 109.24 KiB | Przeglądany 8698 razy ]

Następny krok to oszlifowanie podłużnic do obrysu wręg i wyrównanie wszystkich płaszczyzn kadłuba. Ponieważ tak jak wcześniej pisałem pokrycie będzie sklejkowe , wszelkie nierówności będą utrudniać klejenie pokrycia.
Załącznik:
DSCF7101.JPG
DSCF7101.JPG [ 107.74 KiB | Przeglądany 8698 razy ]

Aby zwiększyć powierzchnię klejenia poszycia , tam gdzie to konieczne podkleiłem dodatkowe listwy balsowe i oszlifowałem aby uzyskać równą powierzchnię .
Załącznik:
DSCF7103.JPG
DSCF7103.JPG [ 110.39 KiB | Przeglądany 8698 razy ]

Załącznik:
DSCF7114.JPG
DSCF7114.JPG [ 98.39 KiB | Przeglądany 8698 razy ]

Tak to mniej więcej wyszło.
Załącznik:
DSCF7107.JPG
DSCF7107.JPG [ 100.73 KiB | Przeglądany 8698 razy ]

Załącznik:
DSCF7102.JPG
DSCF7102.JPG [ 95.53 KiB | Przeglądany 8698 razy ]

Następnym punktem programu będzie usterzenie.

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 gru 2011, o 22:46 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Skrzydła i usterzenia starych szybowców przyciągają wzrok finezją kształtów , lecz komplikują nam modelarzom budowę . Dla przykładu obrys statecznika poziomego Sroki jest kombinacją dwóch trapezów i wycinka koła .
Zacząłem od narysowania statecznika z naniesionym dźwigarem i rozmieszczonymi żebrami. Następnie mierzymy długość poszczególnych żeber ( każde ma inną ) i wykonujemy żebra parami ( dla obu połówek ). Ja tu wspomogłem się programem Profili . Dźwigar wykonałem z balsy 5 mm obustronnie oklejonej sklejką 0,6 mm - wyszedł zbyt masywny - należało go ażurować. Wysokość dźwigara ustalamy mierząc grubość poszczególnych żeber w miejscu styku z dźwigarem przykładając je w odpowiednim miejscu na planie . Rysujemy obrys dźwigara ( dwutrapezowy + końcówka ) i wycinamy .
Wklejamy rurki będące obsadą dla pręta łączącego połówki usterzenia. Zebra są doklejane połówkami do dźwigara na styk .
Krawędź natarcia z sosny 2 x 5 mm , spływ o szerokości 10 mm wycinamy i sklejamy ze sklejki 1 mm . Ponieważ w zasadzie większość klejenia wykonujemy " w ręku " trzeba się przyłożyć aby wyszło prosto . Tak to mniej więcej wygląda :
Załącznik:
Sroka 001a.jpg
Sroka 001a.jpg [ 100.29 KiB | Przeglądany 8682 razy ]

Załącznik:
DSCF6420.JPG
DSCF6420.JPG [ 611.5 KiB | Przeglądany 8682 razy ]

Załącznik:
Sroka 002.jpg
Sroka 002.jpg [ 101.64 KiB | Przeglądany 8682 razy ]

Następnie sklejkową krawędź spływu okleiłem balsą 1 mm , a natarcie balsą 3 mm .
Załącznik:
sroka 005.jpg
sroka 005.jpg [ 105.31 KiB | Przeglądany 8682 razy ]

Krawędzie następnie oszlifowałem - spływ na trójkąt , a natarcie zgodnie z kształtem noska żeber ( powiedzmy ) ;)
Przy takich czynnościach zawsze zabezpieczam konstrukcję - tu żebra - przy pomocy malarskiej taśmy maskującej.
Załącznik:
sroka 008.jpg
sroka 008.jpg [ 103.71 KiB | Przeglądany 8682 razy ]

Załącznik:
sroka 007.jpg
sroka 007.jpg [ 103.77 KiB | Przeglądany 8682 razy ]

Tą samą metodą wykonałem ster kierunku .
Być może opisałem to zbyt zawile i szczegółowo , w razie niejasności proszę pytać .
Tu żarty się skończyły, zaczynają się schody , oklejanie sklejką - dla mnie zupełna nowość.

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 8 gru 2011, o 23:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Jeżeli można to poproszę o dokładne opisanie nepędu steru wysokości i jego mocowania.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 gru 2011, o 07:12 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 paź 2011, o 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Witem Kolegę,

Jak Pan poradził sobie z umocowaniem statecznika poziomego do kadłuba tzn co jest pomiędzy mosiężną rurką a kadłubem czy to są jakieś łożyska.\

Pozdrawiam

Bartek

Pilnie obserwuje relacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 gru 2011, o 14:35 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 wrz 2011, o 19:34
Posty: 63
Lokalizacja: Radawiec
Ja odpowiem. Ster obraca się na stalowej osi łożyskowanej w mosiądzu a więc nazywając rzeczy fachowo mamy tu łożysko ślizgowe. Rurki w statecznikach obracają się razem z osią łożyskowane na widocznych na 3 od góry zdjęciu mosiężnych wstawkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 gru 2011, o 22:54 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
W uzupełnieniu odpowiedzi Pawła :
Łożyskowanie w stateczniku w takich tulejkach mosiężnych :
Załącznik:
DSCF7115.JPG
DSCF7115.JPG [ 107.78 KiB | Przeglądany 8652 razy ]

Wykorzystałem gotowe elementy zalegające w szufadzie . W małych modelach można po prostu tylko przewiercić otwory w grubej sklejce i kapnąć kropelkę oleju - sprawdzone . Statecznik wykonuje tak mały ruch, że na długo taka obsada wystarczy.
Dźwignię napędu wykonałem ze sklejki 3 mm (razy dwa ) , pomiędzy nimi usztywnienie z listewki 4 x 4 mm. Łączniki o śr . 5 i 3 mm .
Załącznik:
DSCF7116.JPG
DSCF7116.JPG [ 101.69 KiB | Przeglądany 8652 razy ]

Napęd przewiduję sztywnym popychaczem z rurki węglowej 10 / 8 mm podpartym pośrodku .
Zmontowany napęd:
Załącznik:
DSCF7119.JPG
DSCF7119.JPG [ 104.13 KiB | Przeglądany 8652 razy ]

Docelowo dojdą jeszcze dwa elemenciki uniemożliwiające wypadnięcie dźwigni napędowej po wyciągnięciu prętów łączących połówki usterzenia.

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2011, o 23:31 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Szybowce Sroka były początkowo nie malowane , części pokryte sklejką lakierowano lakierem bezbarwnym , a pokrycie płócienne cellonowano. Od pewnego czasu na zagranicznych forach pojawiają się relacje z budowy modeli krytych sklejką tak jak oryginały. Postanowiłem więc zmierzyć się z tą technologią .Ja sam robię to po raz pierwszy, nie spotkałem się też z tak wykonanym modelem w naszym kraju więc pewno można by to zrobić inaczej i lepiej. Mam jednak nadzieję, że pojawią się naśladowcy i swoją relacją chciałbym im dopomóc i zachęcić. Do rzeczy :
Zacząłem od usterzenia które ze względu na mały promień zagięcia na nosku profilu jest najtrudniejsze do wykonania .Pomyślałem, że jeśli z tym sobie poradzę reszta może być już tylko prostsza .
Na pokrycie stateczników zastosowałem sklejkę brzozową o gr. 0,4 mm.
Najpierw wykonałem szablon kartonowy na podstawie którego wyciąłem sklejkowy element. Ponieważ sklejka jest grubsza i sztywniejsza od kartonu po zagięciu niejako skróci się dlatego na długości musimy dodać trochę zapasu.
Załącznik:
DSCF7089.JPG
DSCF7089.JPG [ 99.81 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Pokrycie jest klejone na żebrach na zakładkę o szerokości 3 mm. Dlatego odpowiednie brzegi zeszlifowujemy na szerokość łączenia .
Załącznik:
DSCF7079.JPG
DSCF7079.JPG [ 108.64 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Miejsce zagięcia na szer. ok. 4 cm zwilżyłem następnie dwukrotnie wodą w odstępie kilku minut.
Po następnych kilku minutach gdy sklejka namokła delikatnie zagiąłem sklejkę najpierw po dużym promieniu, potem coraz ciaśniej. Nie ręczę , że uda Wam się od pierwszego razu, niemniej jednak jest to wykonalne . Przy małym promieniu zagięcia można sobie pomóc oklejając taśmą.
Załącznik:
DSCF7091.JPG
DSCF7091.JPG [ 100.96 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Zgięty element skleiłem taśmą i ścisnąłem klamerkami na balsowej listwie zapobiegającej zgnieceniu.
Załącznik:
DSCF7080.JPG
DSCF7080.JPG [ 106.49 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Wysuszyłem sklejkę przy pomocy suszarki do włosów.
Teraz należy sprawdzić czy czegoś nie sknociliśmy i pokrycie dokładnie pasuje .
Tak przygotowany element możemy przykleić. Tu mogą się pojawić różne " szkoły ", ja wypracowałem swoją własną która uważam sprawdziła się.
Użyłem dwuskładnikowego kleju Poxipol wiążącego ok. 10 min. Nakładamy cieniutko klej tam gdzie trzeba na konstrukcję , przykładamy pokrycie aby przenieść na nie klej i odejmujemy . Teraz najważniejsze jest uchwycenie momentu gdy klej zacznie wiązać bo od tej chwili mamy ok. minuty aby dokładnie ustawić pokrycie sklejkowe na miejscu. W stateczniku dociskałem sklejkę po prostu palcami , oklejając płat być może zastosuję inną technologię ze względu na nieporównywalnie większe elementy. Udało się :D :D
Załącznik:
DSCF7086.JPG
DSCF7086.JPG [ 102.63 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Olejenie końcówek stateczników wymagało wycięcia takiego " fikuśnego " elementu , dość trudnego do wygięcia . Przed pęknięciem zabezpiecza widoczne okrągłe wycięcie i oklejenie taśmą .
Załącznik:
DSCF7095.JPG
DSCF7095.JPG [ 103.82 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Tu wygięty wstępnie element po wysuszeniu
Załącznik:
DSCF7099.JPG
DSCF7099.JPG [ 106.32 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Oklejanie sklejką jest niewątpliwie trudniejsze niż balsą ,wymaga cierpliwości i dokładności i jest czasochłonne, niemniej jednak daje nieporównywalny efekt wizualny .
Przykładowe łączenie elementów :
Załącznik:
DSCF7096.JPG
DSCF7096.JPG [ 94.63 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

A tu oklejony ster wysokości :
Załącznik:
DSCF7110.JPG
DSCF7110.JPG [ 119.48 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

Wbrew pozorom, jest też dość lekko , czego przykładem jest w zasadzie gotowy ster kierunku.
Załącznik:
DSCF7075.JPG
DSCF7075.JPG [ 99.72 KiB | Przeglądany 8635 razy ]

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2011, o 23:51 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
Oglądamy te same zagraniczne fora :D

Poważnie. Czy będziesz bejcował przed lakierowaniem sklejkę? Czy zostawiasz naturalny kolor sklejki?

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2011, o 20:09 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 paź 2011, o 11:07
Posty: 316
Lokalizacja: Radawiec Mały
Zamierzam pomalować, nie wiem czy najpierw bejca potem lakier, czy jednorazowo lakierobejcą. Poeksperymentuję co da lepszy efekt. Ta sklejka którą użyłem ma nieciekawy brudnoszary kolor.

_________________
Nie ma takiego modelu który wyszedł by cało z każdej kraksy , ale są takie kraksy z których cało nie wyjdzie żaden model ....

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2011, o 20:18 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3709
Lokalizacja: Elbląg
TomekW pisze:
Ta sklejka którą użyłem ma nieciekawy brudnoszary kolor.


No właśnie. Wczoraj dostałem 0,6 na mojego CW. Kolor jest... delikatnie mówiąc nieciekawy. Szary, bury jakby zakurzony. Jak ta barwa ma się do tego co widać na zdjęciach. Myślę, że temat rozwinie się jak przyjdzie moment wykańczania powierzchni zewnętrznej modelu.

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group