Forum modelarskie RC , projektowanie CAD

forum.aerodesignworks.eu
Dzisiaj jest 28 mar 2024, o 21:18

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 212 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27 kwie 2017, o 18:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
"Foka" oblatana..... no może trochę określenie na wyrost ;) . Po tradycyjnych kilku rzutach z ręki kazało się, że odkleił się zawias steru kierunku, ach ten pion :evil: . Wiatr był dość silny, podwiało skrzydło i cyrkielek przy lądowaniu, pewnie od wstrząsu ;) . No nic, składam model i do domu. Szybka naprawa. W międzyczasie rozpadało się, także na spoko pokończyłem to co do oblotu było prowizorką :lol: . Po godzinie, dwóch, troszeczkę rozpogodziło się, decyzja, jadę na lotnisko. Od razu po przyjeździe i złożeniu modelu rozwinąłem hol - zbliżały się chmury z deszczem - naciąg i start. Foka spokojnie wchodzi na pułap. Wyczepienie, lot swobodny. Leci szybko, jak dla mnie za szybko ;) . Próba zmniejszenia prędkości, delikatne przechylenie na jedno skrzydło, przeciągnięcie. Reakcja, wyrównanie i podchodzę do lądowania. Ten manewr bez problemów, ale prędkość spora. To był hol na pół naciągu, następne - jak się okazało jeszcze dwa - na większym. Scenariusz podobny.
Zaczęło padać, próbowałem przeczekać, ale ostatecznie model do bagażnika i do domu.
Trudno cokolwiek powiedzieć. Trzy loty, powiedzmy wysokie i kilka z ręki. Foka jest szybka, nawet bardzo, ma dużą doskonałość, sterów nie brakuje, a reszta ;) to dopiero jak wykonam więcej lotów na większą wysokość i przeprowadzę większy zakres prób. To tyle jak na razie. Tak czy inaczej trzyma się powietrza i chce latać. Fotki z płyty lotniska.


Załączniki:
DSCN3734.jpg
DSCN3734.jpg [ 226.49 KiB | Przeglądany 9171 razy ]
DSCN3735.jpg
DSCN3735.jpg [ 202.1 KiB | Przeglądany 9171 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwie 2017, o 07:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2013, o 21:44
Posty: 740
Lokalizacja: Elbląg
Jest to model szybowca wyczynowego. Pamiętam, że nasza aeroklubowa „Foka” zarezerwowana była dla bardziej doświadczonych pilotów. Szybowiec, piękny i wymagający. Nic dziwnego, że model zachowuje się podobnie. Jako, że Ty jesteś pilotem doświadczonym, to po regulacjach modelu będziesz śmigał po niebie jak ta lala. ;) Gratuluje pięknej konstrukcji. Szczerze. Przebiła „Kobuza”. :lol:

_________________
Cudowne widoki
...piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie , fregata pod pełnymi żaglami i... szybowiec na niebie pod cumulusami.

Pozdrawiam Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2017, o 00:48 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2015, o 00:13
Posty: 126
Lokalizacja: Brisbane, Australia
milo,
Gratulacje z udanego oblotu. Chciałbym dodać, że szybko latające modele (z małym oporem i o dużej doskonałości) latają lepiej, tracą mniej wysokości pomiędzy kominami, lepiej penetrują pod wiatr etc etc.
Szybko się przyzwyczaisz do szybszego modelu.
Super model!
Czołem
A


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2017, o 20:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Majówka. Czyli deszcz i zimno :lol: . Z Tomkiem czailiśmy się cały dzień, żeby polatać, dopiero późnym popołudniem wyszło słońce i szybko na lotnisko. Wiatr, zimno i jak się później okazało silna turbulencja w powietrzu.
Zrobiłem kilkanaście lotów "Foką". Przed wyjazdem zmieniłem wyważenie na 65/66 mm od kn, i zmniejszyłem dość wydatnie wychylenia sterów, sw i lotek. Odniosłem bardzo dobre wrażenia, model lata szybko, ma dużą doskonałość. Pokusiłem się o kilka figur akrobacji..... jest dobrze. Wszystkie figury wykonuje bez problemu. Warunki pogodowe nie pozwoliły na szersze próby, jednak dzisiaj już mam zupełnie inne samopoczucie - wczoraj dość nieciekawe - modelik fajowo lata, sterowanie zupełnie wystarczające, jest szybki, a widok w powietrzu świetny. To początek, czekam na lepszą pogodę, zobaczymy wtedy co jest warta na prawdę.


Załączniki:
DSCN3738.jpg
DSCN3738.jpg [ 195.15 KiB | Przeglądany 9092 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwie 2017, o 21:27 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 gru 2011, o 12:38
Posty: 47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Gratuluje udanego oblotu.

_________________
POL-3796


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwie 2017, o 07:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lip 2014, o 07:56
Posty: 1703
Lokalizacja: Gdańsk
Foka jest piękna, gratuluję :) :D

Jak milo wspomniał udało nam się wczoraj polatać, w końcu przestało padać, ale ogólnie warunki były trudne.
Silny wiatr i duża turbulencja.
Załącznik:
WP_20170429_17_29_05_Pro.jpg
WP_20170429_17_29_05_Pro.jpg [ 295.1 KiB | Przeglądany 9072 razy ]


Filmiki polecam w HD, oraz raczej z przyciszonym dźwiękiem - słychać tam tylko wiatr ;)

Rzut z ręki:


Pierwszy hol:


Następne:


_________________
Nic tak nie cieszy, jak własny szybowiec :D
____________SAM 18-025_____________
https://gliders.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 2 maja 2017, o 22:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Udało się "Foką" polatać na termice. Co prawda silny wiatr wydatnie ograniczał dokładne wczucie się w model, ale o pewne wstępne spostrzeżenia mogę się pokusić. Model dość fajnie reaguje na kominy. Widać kiedy w nim jest. Jednak po kilku kominach zauważyłem, że Foce brakuje.... no właśnie, czego?. Moim zdaniem stateczności podłużnej. Mimo to , że została zaprojektowana powyżej 0,4 "A" to jednak chyba za mało. Można to łatwo zniwelować, wystarczy zbudować nowy poziomy :) . Zmieniłem: kąt zaklinowania poziomego / pod natarcie ok 0,5 mm/ i wydatnie.... powiedzmy o ok 40 % wychylenia na wszystkich sterach, oprócz steru kierunku.
"Foka" jest czuła na każdą zmianę wyważenia, nawet bardzo, na trymy i lata szybko, co powoduje zwiększenie uwagi w czasie krążenia i lądowania. Dość gwałtownie reaguje na spadek prędkości. Model dla średnio zaawansowanych w pilotażu. Niemniej jednak świetnie zachowuje się na większych prędkościach, "płasko" lata co dobrze rokuje na latanie na zboczu. Tak czy inaczej, prób ciąg dalszy :) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 9 maja 2017, o 21:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
Pogoda wybitnie nie szybowcowa, więc można poświęcić trochę czasu na prace warsztatowe. Tak jak pisałem wcześniej, moim zdaniem należy powiększyć poziom, kilka chwil przy komputerze i można rozpoczynać budowę. Nowy statecznik ma powiększoną cięciwę o 10 mm w stronę natarcia i zwiększoną rozpiętość o 20 mm z każdej strony. Teraz natarcie wychodzi na boki kadłuba, w sumie tak miało być :lol: w prototypie, więc jest odpowiednie wycięcie w stateczniku. Statecznik już jest zrobiony - tylko pokryć i zawiasy - ster należy jeszcze wyszlifować. Waga pierwszej wersji poziomu to 35 gram, obecnej w tej postaci co na zdjęciach, statecznik 17 g, ster 9 g.


Załączniki:
DSCN3756.jpg
DSCN3756.jpg [ 181.71 KiB | Przeglądany 8964 razy ]
DSCN3758.jpg
DSCN3758.jpg [ 207.77 KiB | Przeglądany 8964 razy ]
DSCN3759.jpg
DSCN3759.jpg [ 169.86 KiB | Przeglądany 8964 razy ]

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2017, o 17:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sie 2011, o 22:39
Posty: 3694
Lokalizacja: Elbląg
To już chyba początek wiosny.... :lol: Pogoda wybitnie wiosenna, statecznik, nowy, zrobiony, model ustawiony, wyważony, czas na oblot nowej wersji Foki :) .
Wiatru prawie zero, no lekkie podmuchy ze wschodu, delikatne cumulusy i stada krążących ptaków spowodowały zwiększenie prędkości samochodu w drodze na lotnisko, tak zupełnie bezwarunkowo :lol: . Szybki montaż, rozwinięcie holu, sprawdzenie modelu, dwa rzuty z ręki - jest ok - i w górę. Lekki naciąg, wysokość wyczepienia może z 40 m. Kontrola sterowności, wytrymowanie na lot po prostej, lądowanie. Foka z gracją po czterozakrętowym kręgu opadła na ziemię. Nie jest źle :) . Stabilna, zakręty spokojne, ruchy sterami malutkie, relaks. Większy naciąg, lot na termikę. Po wyczepieniu od razu wchodzę w komin /stado ptaków :P / , trym na ogon, krążenie, spokojne, stabilne i już bez szaleństw, czyli można stery puścić :D . To lubię 8-) . Kręcę wysokość do momentu w którym jeszcze widać jako tako model. Lot po prostej, trochę zwiększam prędkość..... strefa. Korek / bardzo brzydki/, pętla, przewrót, beczka, wywrót. I tak do połowy pułapu. Kolejny komin, kolejna strefa ... trwa to ok 1 godziny. Lądowanie. Sprawdzenie wszystkiego, kolejny strzał i znów godzina w powietrzu.
Uważam, że Foka jest już oblatana. Na termice lata bardzo dobrze, duża doskonałość-duża penetracja. W kominach po wycentrowaniu, można zupełnie puścić stery, zgrabnie i majestatycznie krąży. Akro takie sobie, wolę Kobuza :lol: . Widać, mam odczucie, że powiększenie poziomu "uspokoiło" szybowiec. Można latać powoli, ale i szybkie przeloty/przeskoki to jej żywioł. Jedyną wadą jest duża czułość na ster wysokości i utratę prędkości, ale idzie się przyzwyczaić ;) . Teraz kolej na dalsze regulacje i trening termiczny, może pogoda pozwoli ;) .

_________________
https://gliders.pl/ Szybowce są najfajniejsze....
SAM 18-007
pozdrawiam
milo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2017, o 18:21 
Offline
Modelarz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:55
Posty: 489
Lokalizacja: Warszawa
Wielkie gratulacje.
Foka tak powinna latać.

_________________
Pozdrawiam.
Stefan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 212 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group